سرویس های تحت شبکه

انواع سرویس های تحت شبکه

سرویس های شبکه به صورت برون سپاری به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا هزینه های خود را مدیریت کنند. انواع شبکه بر اساس مدل سرویس دهی را می توان به شرکت های متخصص در این حوزه سپرد. استفاده از خدمات تخصصی شرکت های خدمات شبکه برای نصب و راه اندازی شبکه و همچنین پشتیبانی و نگهداری شبکه های کامپیوتری می تواند کمک بسیار مناسبی برای مجموعه های فناوری محور باشد. در صورت نیاز به دریافت خدمات و یا مشاوره در خصوص سرویس های تحت شبکه می توانید با شماره 02157801000 تماس حاصل فرمایید. در این مطلب انواع شبکه از نظر سرویس دهی را شرح داده ایم.

برون سپاری خدمات شبکه و انواع سرویس های آن یکی از روش های کم هزینه و پربازده برای موسسات، شرکت ها و سازمان ها است. با این روش این مجموعه ها می توانند خدمات تخصصی و حرفه ای را با قیمت ارزان و در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.

سرویس های شبکه

در دنیای مدرن راه اندازی و نگهداری دیتاسنترها، سرورها، تجهیزات ذخیره سازی، بسترهای ارتباطی و سایر نیازمندیها دارای هزینه های بالایی می باشند. هدف از تمام این هزینه ها سرویس دهی مطلوب و بدون وقفه به کاربران می باشد، پس با طراحی، نصب و راه اندازی شبکه ، پشتیبانی و راهبری صحیح سرورها و سرویس ها می توان این هزینه ها را تا میزان قابل توجه کاهش داده و مدت عمر مفید سرویس ها و سرورها را افزایش داد. انجام بهینه و استاندارد این فرآیندها نیازمند دانش، تخصص و تجربه در زیر شاخه های مختلف مربوط به دیتاسنتر می باشد. در این مقاله به معرفی انواع سرویس های تحت شبکه می پردازیم.

نصب و راه اندازی بستر شبکه

برخی از خدمات نصب و راه اندازی و سرویس های شبکه:

 • طراحی نقشه شبکه کامپیوتری
 • انجام عملیات کابل کشی و داکت کشی
 • نصب سوییچها، UPS و سایر تجهیزات شبکه
 • راه اندازی رک اصلی و سخت افزارهای آن
 • نصب کابلهای مورد نیاز داخل رک
 • نصب و راه اندازی سرورها
 • آزمایش بستر فیزیکی شبکه
 • بررسی سلامت و صحت نصب
 • تهیه و تحویل کلیه مستندات
 • ارائه مدارک فنی نصب شبکه

سرویس های شبکه

انواع سرویس های تحت شبکه

DNS SERVER

سرویسی است که در شبکه وظیفه تبدیل DNS Name به IP را بر عهده دارد. DNS هایی که در یک دامین قرار می گیرند مسئولیت نام گذاری و مدیریت نام گذاری در آن دامین را بر عهده دارند. سرویس DNS در فضای اینترنت نقشی پر رنگی را ایفا می نماید، به طوری که اگر این سرویس در اینترنت غیر فعال شود باعث از کار افتادن اینترنت می گردد. در این زمان شما هر نامی را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد کنید به نتیجه ای نخواهید رسید و فقط در صورتی که آدرس آن سایت را به صورت IP وارد کنید به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا خواهید کرد.

DHCP Server

سروری است که از طریق آن می توانیم به صورت اتوماتیک به کامپیوتر ها، IP و تنظیمات مختلف دیگر مانند آدرس Router، DNS و… را داد. زمانی که تعداد کامپیوتر هایی که در شبکه کار می کنند زیاد بشود از این سرویس استفاده می کنند و امکان دادن IP روی آن ها به صورت دستی ممکن است.

IIS

یکی دیگر از انواع سرویس های تحت شبکه، IIS است. با نصب این سرویس بر روی کامپیوتر، می توان یک Web Server ایجاد نمود. این سرویس هم روی نسخه های کلاینت و هم روی نسخه های سرور قابل نصب می باشد، که هر یک محدودیت های خاص خود را دارند.

Active Directory

با نصب این سرویس روی یکی از نسخه های سرور به جز نسخه وب می توان ماهیت شبکه را از Workgroup به domain تبدیل نمود. با نصب کردن این سرویس روی نسخه سرور، کامپیوتر فوق تبدیل به domain controller می گردد و همه مدیریت شبکه روی این کامپیوتر انجام می شود.

Application Server

نوع دیگری از سرویس های تحت شبکه Application Server می باشد.

بر روی ایت سرور برنامه ای نصب شده است که کاربر با آن کار می کند.

برخی زمان ها در صورتی که برنامه تحت وب داشته باشیم

می توانیم وب سرور را به عنوان یک Application Server در نظر بگیریم.

Web Server

سروری می باشد که با نصب IIS روی یکی از نسخه های مایکروسافتی مفهوم پیدا می کند و کاربران می توانند از طریق پروتکل های HTTP و HTTPS به وب سایت های موجود روی آن متصل شوند.

FTP Server

این سرویس روی نسخه های سرورنصب میشود وامکان ارسال ودریافت اطلاعات در شبکه داخلی را فرآهم می کند.

Telnet

سرویسی است که امکان انجام فرمان هایCommand رابه صورت Remote روی کامپیوتردیگریا روتر به وجود می آورد. Telnet یک پروتکل کاربردی است که در اینترنت یا شبکه محلی برای ایجاد یک مرکز ارتباط متنی تعاملی دو طرفه با استفاده از اتصال ترمینال مجازی استفاده می شود. داده های کاربر با اطلاعات کنترل Telnet در یک اتصال داده 8 بیتی گرا از طریق پروتکل کنترل انتقال (TCP) در یک باند قرار می گیرد.

Host

به کامپیوتری گفته می شود که صفحات وب یا فایل های FTP بر روی آن قرار می گیرند. در واقع هر سایت برای راه اندازی نیاز به یک سرویس هاست دارد.

Mail Server

سروری می باشد که داخل شبکه وظیفه ارسال و دریافت و نگه داری ایمیل ها را بر عهده دارد و از طریق آن کاربران با هم دیگر ارتباط برقرار می نمایند.

از جمله معروف ترین نرم افزار های Mail Server می توان به MDeamon و Exchange اشاره نمود.

اگر سوالی در خصوص انواع سرویس های تحت شبکه داشتید می توانید از بخش کامنت ها سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان پیشگام رایانه به آن پاسخ دهند.

انواع شبکه از نظر سرویس دهی

شبکه ها از نظر سرویس دهی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم. نصب و راه اندازی هر کدام از این نوع سرویس های شبکه تخصص خاص خود را نیاز دارد. مجوعه خدماتی شبکه پیشگام رایانه با داشتن تیم کاری متخصص و با سابقه توانسته است تمام نیازهای شرکت ها و سازمان ها را در خصوص نصب و راه اندازی تا نگهداری و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری را پوشش دهد. در صورت نیاز به خدمات شبکه های کامپیوتری می توانید با پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید. تیم حرفه ای ما آماده ارائه هرگونه خدمات و مشاوره در خصوص سرویس های تحت شبکه به صورت حضوری و غیر حضوری به شما عزیزان است.

 

 

 

شرکت پیشگام رایانه به واسطه تسلط به فناوری های روز جهانی

وبهره گیری ازسالها تجربه ارزشمند درزمینه مشاوره انواع سرویس های تحت شبکه، طراحی، راه اندازی، بهره برداری، پایش وپشتیبانی شبکه

آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی منطبق بر استانداردهای جهانی

در جهت همسویی با برنامه های استراتژیک و نیازمندی های راهبردی سازمان ها می باشد.

خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , نصب و راه اندازی شبکه , طراحی شبکه ، خدمات پسیو شبکه , فروش تجهیزات شبکه ,سرور و مجازی سازی , نصب و راه اندازی ویپ

برچسب ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.