انواع شبکه های بی سیم

انواع شبکه های بی سیم

امروزه با توجه به نیاز روزافزون به پویایی کارها، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و … به واسطه وجود شبکه های بی سیم امکان پذیر شده است.
اگر کاربر یا شرکت یا برنامه کاربردی خواهان آن باشد که داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرک در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبکه های بی سیم جواب مناسبی برای آنها ست.

تشریح مقدماتی شبکه های بی سیم و کابلی:

شبکه های محلی (LAN) برای خانه و محیط کار می توانند به دو صورت کابلی (Wired) یا بی سیم (Wireless) طراحی گردند. در ابتدا این شبکه ها به روش کابلی با استفاده از تکنولوژی Ethernet طراحی می شدند. اما اکنون با روند رو به افزایش استفاده از شبکه های بی سیم، با تکنولوژی WiFi مواجه هستیم.

در شبکه های کابلی (که در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بکار می روند) بایستی از محل هر ایستگاه کاری تا دستگاه توزیع کننده (هاب یا سوئیچ) به صورت مستقل کابل کشی صورت پذیرد (طول کابل ازنوع CAT5 نباید از ۱۰۰ متر بیشتر باشد. در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) . تجهیزات به کار رفته از دو نوع غیر فعال یا Passive (مانند کابل، پریز، داکت، پچ پنل) و فعال یا Active (مانند هاب، سوئیچ، روتر، کارت شبکه) هستند.

موسسه مهندسی IEEE استانداردهای ۸۰۲٫۳u را برای Fast Ethernet و ۸۰۲٫۳ab و۸۰۲٫۳z را برای Gigabit Ethernet (مربوط به کابلهای الکتریکی و نوری) در نظر گرفته است.

شبکه های بی سیم نیز شامل دستگاه مرکزی (Access Point) می باشد که هر ایستگاه کاری می تواند حداکثر تا فاصله ۳۰ متری آن (بدون مانع) قرار گیرد.

شبکه های بی سیم (Wlan) یکی از سه استاندارد ارتباطی WiFi زیر را به کار می برند:

● ۸۰۲٫۱۱b اولین استانداردی است که به صورت گسترده بکار رفته است.

● ۸۰۲٫۱۱a سریعتر اما گرانتر از ۸۰۲٫۱۱b می باشد.

● ۸۰۲٫۱۱g جدیدترین استاندارد که شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد.

هر دو نوع شبکه های کابلی و بی سیم ادعای برتری بر دیگری را دارند. اما انتخاب صحیح با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها میسر می باشد.

برای مقایسه شبکه های بی سیم و کابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد:

● نصب و راه اندازی
● هزینه
● قابلیت اطمینان
● کارائی
● امنیت

انواع شبکه های بی سیم در پیشگام رایانه

● نصب و راه اندازی

در شبکه های کابلی به دلیل آنکه به هر یک از ایستگاههای کاری بایستی از محل سویئچ مربوطه کابل کشیده شود، با مسائلی همچون سوراخکاری ، داکت کشی ، نصب پریز و… مواجه هستیم. در ضمن اگر محل فیزیکی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد باید کابل کشی مجدد صورت پذیرد.
شبکه های بی سیم از امواج استفاده نموده و قابلیت تحرک بالائی را دارا هستند. بنابر این تغییرات در محل فیزیکی ایستگاههای کاری به راحتی امکان پذیر است.

هزینه:

تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ یا کابل شبکه در شبکه هاب کابلی نسبت به شبکه های بی سیم ارزانتر می باشد.

اما در نظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است.

قابل به ذکر است که با رشد روز افزون شبکه های بی سیم ، قیمت آن نیز در حال کاهش است.

● قابلیت اطمینان:

تجهیزات کابلی بسیار قابل اعتماد میباشند. دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین است. فقط باید در موقع نصب و یا جابجائی، اتصالات با دقت کنترل شوند.

تجهیزات بی سیم همچون Broadband Router ها مشکلاتی مانند قطع شدن های پیاپی، تداخل امواج الکترومغناظیس، تداخل با شبکه های بی سیم مجاور و … را داشته اند که روند رو به تکامل آن نسبت به گذشته (مانند ۸۰۲٫۱۱g ) باعث بهبود در قابلیت اطمینان نیز داشته است.
انواع شبکه های بی سیم در پیشگام رایانه

● کارائی:

شبکه های کابلی دارای بالاترین کارائی هستند.

در ابتدا پهنای باند ۱۰ Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر (۱۰۰ Mbps و ۱۰۰۰Mbps) افزایش یافتند.

حتی در حال حاضر سوئیچهایی با پهنای باند ۱Gbps نیز ارائه شده است.

شبکه های بی سیم با استاندارد ۸۰۲٫۱۱b حداکثر پهنای باند ۱۱Mbps و با ۸۰۲٫۱۱a و ۸۰۲٫۱۱g پهنای باند ۵۴ Mbps را پشتیبانی می کنند. حتی در تکنولوژی های جدید این روند با قیمتی نسبتا بالاتر به ۱۰۸Mbps نیز افزایش داده شده است. علاوه بر این کارائی WiFi نسبت به فاصله حساس می باشد. یعنی حداکثر کارائی با افزایش فاصله نسبت به Access Point پایین خواهد آمد. این پهنای باند برای به اشتراک گذاشتن اینترنت یا فایلها کافی بوده اما برای برنامه هائی که نیاز به رد و بدل اطلاعات زیاد بین سرور و ایستگاهای کاری (Client to Server) دارند کافی نیست .
انواع شبکه های بی سیم در پیشگام رایانه

● امنیت:

به دلیل اینکه در شبکه های کابلی که به اینترنت هم متصل هستند

وجود دیواره آتش از الزامات است و تجهیزاتی مانند هاب یا سوئیچ به تنهایی قادر به انجام وظایف دیواره آتش نمیباشند

بایستی در چنین شبکه هایی دیواره آتش مجزایی نصب شود.

در تجهیزات شبکه های بی سیم مانند Broadband Router ها دیواره آتش بصورت نرم افزاری وجود داشته و تنها بایستی تنظیمات لازم صورت پذیرد. از سوی دیگر به دلیل اینکه در شبکه های بی سیم از هوا بعنوان رسانه انتقال استفاده میشود، بدون پیاده سازی تکنیک های خاصی مانند رمزنگاری، امنیت اطلاعات بطور کامل تامین نمی گردد استفاده از رمزنگاری Wired Equivalent Privacy باعث بالا رفتن امنیت در این تجهیزات گردیده است.

امنیت در شبکه های بی سیم

سه روش امنیتی در شبکه های بی سیم عبارتند از :

۱) Wired Equivalent Privacy

در این روش از شنود کاربرهایی که در شبکه مجوز ندارند جلوگیری به عمل می آید.

که برای شبکه های کوچک مناسب است.

زیرا نیاز به تنظیمات دستی (KEY) مربوطه در هر Client می باشد.
اساس رمز نگاری WEP بر مبنای الگوریتم RC4 بوسیله RSA می باشد.

۲) Service Set Identifier

شبکه های WLAN دارای چندین شبکه محلی می باشند،

که هر کدام آنها دارای یک شناسه (Identifier) یکتا هستند.

این شناسه ها در چندین Access Point قرار داده می شوند.

هر کاربر برای دسترسی به شبکه مورد نظر بایستی تنظیمات شناسه SSID مربوطه را انجام دهد.

۳) Media Access Control

در این روش، لیستی از MAC آدرس های مجاز در یک شبکه به Access Point مربوطه وارد میشود. بنابراین تنها کامپیوترهای دارای این MAC آدرسها اجازه دسترسی دارند. به عبارتی وقتی یک کامپیوتر درخواستی را ارسال می کند، MAC آدرس آن با لیست MAC آدرس مربوطه در AP مقایسه شده و اجازه دسترسی یا عدم دسترسی آن مورد بررسی قرار می گیرد. این روش امنیتی مناسب برای شبکه های کوچک است. زیرا در شبکه های بزرگ امکان ورود این آدرسها به AP بسیار مشکل می باشد.
بیشتر بخوانید: نصب و راه اندازی ویپ

انواع استاندارد ۸۰۲٫۱۱:
این استاندارد برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ بوسیله انستیتیو IEEE معرفی گردید.

اکنون تکنولوژیهای متفاوتی از این استاندارد برای شبکه های بی سیم ارائه شده است:

● ۸۰۲٫۱۱
برای روشهای انتقال frequency hopping spared spectrum یا direct sequence spread spectrum با سرعت ۱Mbps تا ۲Mbps در کانال ۲٫۴ GHz قابل استفاده می باشد.

● ۸۰۲٫۱۱a
برای روشهای انتقال orthogonal frequency division multiplexing با سرعت ۵۴Mbps در کانال ۵GHz قابل استفاده است.

● ۸۰۲٫۱۱b
این استاندارد با نام WiFi یا High Rate 802.11 قابل استفاده در روش DSSS بوده و

در شبکه های محلی بی سیم نیز کاربرد فراوانی دارد. همچنین دارای نرخ انتقال ۱۱Mbps می باشد.

● ۸۰۲٫۱۱g
این استاندارد برای دستیابی به نرخ انتقال بالای ۲۰Mbps

در شبکه های محلی بی سیم و در کانال ۲٫۴GHz کاربرد دارد.

انواع شبکه های بی سیم در پیشگام رایانه

Bluetooth:

نوع ساده ای از ارتباط شبکه های بی سیم است که حداکثر ارتباط ۸ دستگاه را با تکنولوژی Bluetooth پشتیبانی می کند. دستگاههایی از قبیل PDA ، نوت بوک ، تلفن های همراه، و کامپیوترهای شخصی از جمله این موارد هستند. (این تکنولوژی ممکن است در صفحه کلیدها ،موس ها و Headset و Hands free تلفن های همراه نیز دیده شود) . این تکنولوژی در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت اریکسون ایجاد شد. و در سال ۱۹۹۸ توسط تعدادی از کمپانی های مشهور مانند اریکسون ،نوکیا ، اینتل و توشیبا مورد استفاده قرار گرفت. بلوتوث در فواصل کوتاهی بین ۹ تا ۹۰ متر کار می کند. این فاصله به امنیت این تکنولوژی می افزاید. زیرا اگر کسی بخواهد ارتباط شما را شنود کند گر چه به ابزار خاصی نیاز ندارد اما بایستی در فاصله نزدیکی از شما قرار بگیرد. مهمترین ویژگی بلوتوث این است که بر خلاف Infrared موانعی مانند دیوار تاثیری بر روی سیگنال آن ندارند. این روش از تکنولوژی رادیوئی استفاده میکند. که ارزان قیمت بوده و مصرف برق خیلی کمی دارد.

شرکت پیشگام رایانه ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , نصب و راه اندازی شبکه , طراحی شبکه ، خدمات پسیو شبکه , فروش تجهیزات شبکه ,سرور و مجازی سازی , نصب و راه اندازی ویپ

برچسب ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.