برنامه نویسی تحت شبکه

برنامه نویسی تحت شبکه چیست

برنامه نویسی تحت شبکه یعنی برنامه نویسی ای که بتوان از کلاینت های مختلفی در شبکه برنامه مذکور را فراخوانی نمود و از برنامه خروجی استفاده کرد. این نوع برنامه نویسی در دو بستر پیاده سازی میشوند، برنامه نویسی در بستر شبکه جهانی اینترنت و یا برنامه نویسی در بستر شبکه های داخلی. با تمامی زبان های برنامه نویسی تحت شبکه برنامه نویسی هرچیزی ممکن است،اما تضمینی برای حل مشکلات نیست. پس قبل از شروع پروژه بهترین زبان برنامه نویسی مرتبط با پروژه را انتخاب و سپس برنامه نویسی آغاز می شود. مثلا برای یک وب سرویس اینترنتی ، زبان php و برای یک نرم افزار اتوماسیون اداری #C مناسبتر است.

برنامه نویسی شبکه

برنامه نویسی شبکه شامل نوشتن برنامه هایی است که با دیگران ارتباط برقرار می کنند. برنامه ها از طریق یک شبکه رایانه ای به وسیله برنامه نویسی با هم ارتباط برقرار می کنند. هنگام انجام برنامه نویسی شبکه موارد زیادی وجود دارد که هنگام انجام برنامه های تک برنامه ظاهر نمی شوند. با این وجود ، JAVA به دلیل استفاده آسان از کتابخانه ها ، برنامه های شبکه را ساده می کند.

برنامه نویسی شبکه

برنامه نویسی تحت شبکه

تحت شبکه بودن به این معناست که برنامه شما رو چندین کاربر در یک زمان بر روی یک شبکه اجرا کنند و به راحتی نیاز هاشون رو پاسخ بده. در برنامه نویسی تحت شبکه عمل یک کاربر نباید مشکلی برای کاربر های دیگر ایجاد کند. همینطور کاربران نباید محدود بشوند. بسته به نیاز و نوع پیاده سازی این برنامه نویس می تواند انواع مختلفی داشته باشد: وب بیس، چندلایه، …

برنامه نویسی شبکه رایانه ای شامل نوشتن برنامه های رایانه ای است که فرایندها را قادر می سازد تا از طریق شبکه رایانه ای با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از این رو می توان برنامه نویسی تحت شبکه کامپیوتری را یکی از خدمات شبکه تلقی نمود.

این نوع برنامه ها به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

۱: استفاده از برنامه اسکریپت نویسی وب (مثل PHP و ASP و PERL و JSP و … )
۲: برنامه یک Application ی هست که حالا بسته به زبان برنامه نویسی و سیستم عامل اونجا باید ببینید از چه تکنولوژی میخواید استفاده کنید و بعد هم زبان برنامه نویسی رو انتخاب کنید.
در حال حاظر اکثرا از Windows Application ها استفاده میکنن.

برنامه نویسی سمت سرور (Server side):

سه مفهوم کلی در این باره هست:

هاست (میزبانی وب):

به فضایی اطلاق می‌شود که تمام فایل‌های وبگاه ما بر روی آن قرار دارد.

سرور:

کامپیوتری است که کاربران در صورت اتصال به اینترنت می‌توانند به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا کنند.

وب سرور:

یک نرم افزار کامپیوتری است که درخواست‌های کاربران را از طریق پروتکل‌هایی نظیر Http را که بوسیله مرورگر ارسال می‌شود را دریافت می‌کند، صفحه درخواستی را یافت می‌کند و در نهایت صفحه‌ وب یافته شده را از طریق شبکه به مرورگر درخواست کننده می‌فرستد.
اغلب صفحات اینترنتی در دوران کودکی وب به شکل استاتیک بودند و برای تغییری کوچک درآنها نیاز به مشقت فراوانی بود. رفته رفته با حضور وب ۲ و گسترده شدن جامعه کاربران محتوا محور در وب، صفحات اینترنتی بیش از پیش احتیاج به پویایی داشت و دیگر آن شیوه‌های سنتی پاسخ‌گوی نیازهای گردانندگان وبگاه‌ها نبود.

برنامه نویسی تحت شبکه چیست

منظور از شبکه چیست؟

یک شبکه از دو یا چند رایانه تشکیل شده است که به منظور اشتراک منابع (مانند چاپگرها و سخت افزار ها) ، تبادل پرونده یا اجازه ارتباطات الکترونیکی به یکدیگر متصل شده اند. رایانه های موجود در یک شبکه ممکن است از طریق کابل ها ، خطوط تلفن ، امواج رادیویی ، ماهواره ها یا پرتوهای نور مادون قرمز متصل شوند.

زبان برنامه نویسی شبکه چیست؟


برنامه نویسی تحت شبکه شامل نوشتن برنامه هایی است که با دیگران ارتباط برقرار می کنند. برنامه ها از طریق یک شبکه رایانه ای، هنگام انجام برنامه نویسی شبکه موارد زیادی وجود دارد که هنگام انجام برنامه های تک برنامه ظاهر نمی شوند. با این حال ، زبان برنامه نویسی JAVA به دلیل استفاده آسان از کتابخانه ها ، برنامه های شبکه را ساده می کند.

برنامه نویسی شبکه در جاوا چیست؟


اصطلاح برنامه نویسی شبکه به نوشتن برنامه هایی گفته می شود که در چندین دستگاه (کامپیوتر) اجرا می شوند ، در این دستگاه ها همه با استفاده از شبکه به یکدیگر متصل می شوند. برنامه نویسی تحت شبکه را می توان به زبان جاوا نوشت و از این زبان برنامه نویسی برای ساده کردن کارها استفاده کرد.

 

 

پیشگام رایانه ارائه دهنده‌ی خدمات زیر و نگهداری و مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ میباشد:

پشتیبانی شبکه  –خدمات پسیو شبکه  –نصب و راه اندازی شبکه  –نصب و راه اندازی ویپ  –کابل کشی شبکه

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.