تضعیف سیگنال در شبکه چیست؟

تضعیف سیگنال در شبکه چیست؟

تضعیف سیگنال یا Attenuation در شبکه چیست؟ هنگامی که توسط متخصصان شبکه استفاده می شود، کلمه تضعیف به از دست دادن قدرت سیگنال به دلیل عوامل خارجی یا داخلی اشاره دارد. بیایید بررسی کنیم که چگونه تضعیف رخ می دهد و چه گزینه هایی برای افزایش قدرت سیگنال در دسترس است.

تضعیف سیگنال در شبکه چیست

تضعیف یک اصطلاح کلی است که به هرگونه کاهش در قدرت سیگنال اشاره دارد. تضعیف با هر نوع سیگنالی اعم از دیجیتال یا آنالوگ اتفاق می افتد. گاهی اوقات تضعیف نامیده می شود، نتیجه طبیعی انتقال سیگنال در فواصل طولانی است.

در کابل های معمولی و فیبر نوری، میرایی بر حسب تعداد دسی بل در هر فوت، 1000 فوت، کیلومتر یا مایل مشخص می شود. هرچه تضعیف در واحد فاصله کمتر باشد، کابل کارآمدتر است.

هنگامی که نیاز به انتقال سیگنال در فواصل طولانی از طریق کابل باشد، می توان یک یا چند تکرار کننده را در طول کابل وارد کرد. تکرار کننده ها قدرت سیگنال را برای غلبه بر تضعیف افزایش می دهند. این حداکثر دامنه قابل دستیابی ارتباط را تا حد زیادی افزایش می دهد.

تضعیف سیگنال در شبکه

تعریف تضعیف سیگنال در شبکه

تضعیف از دست دادن قدرت سیگنال در کابل های شبکه یا اتصالات است. معمولاً با دسی بل (dB) یا ولتاژ اندازه گیری می شود و می تواند به دلیل عوامل مختلفی رخ دهد. ممکن است باعث تحریف یا غیر قابل تشخیص شدن سیگنال شود. یک مثال از این موضوع این است که هر چه دستگاه شما از روتر دورتر شود، سیگنال وای فای و قدرت آن به میزان قابل توجهی ضعیف تر می شود.

هنگام اندازه گیری تضعیف در یک شبکه سیمی، هرچه قدرت سیگنال در مسافت طولانی بیشتر باشد، کابل موثرتر است. کابل‌های کم‌بازده با تضعیف سیگنال مشکل دارند و مدیران شبکه ممکن است نیاز داشته باشند کابل را تنظیم کنند یا تقویت‌کننده‌ها یا تکرارکننده‌ها را وارد کنند تا قدرت سیگنال را افزایش دهند. با این حال، هرچه تقویت‌کننده‌های سیگنال بیشتر اعمال شود، به دلیل اجزای اضافی که اضافه شده‌اند، سرعت سیگنال بین نقاط انتهایی کندتر می‌شود.

تضعیف می تواند با هر نوع کابل یا اتصال بی سیم اتفاق بیفتد، از جمله موارد زیر:

  • کابل های مسی
  • کابل های فیبر
  • ماهواره
  • سیگنال های رادیویی
  • شبکه های بی سیم

تضعیف در شبکه

تضعیف در شبکه های کامپیوتری از دست دادن قدرت سیگنال ارتباطی است که بر حسب دسی بل (dB) اندازه گیری می شود. با افزایش نرخ تضعیف، انتقال، مانند ایمیلی که کاربر در تلاش برای ارسال آن است یا تماس تلفنی، مخدوش تر می شود.

تضعیف در شبکه های کامپیوتری به دلیل موارد زیر رخ می دهد:

برد – در فواصل طولانی تر، انتقال سیمی و بی سیم به تدریج قدرت خود را از دست می دهند

تداخل – تداخل رادیویی یا موانع فیزیکی، مانند دیوارها، سیگنال های ارتباطی را در شبکه های بی سیم ضعیف می کند

اندازه سیم – سیم های نازک تر نسبت به سیم های ضخیم تر در شبکه های سیمی از میرایی بیشتری رنج می برند

به عنوان مثال، تضعیف خط در شبکه خط مشترک دیجیتال (DSL) از دست دادن سیگنال بین نقطه دسترسی ارائه دهنده DSL و خانه را اندازه گیری می کند. تضعیف در شبکه های DSL بسیار مهم است زیرا اگر مقادیر تضعیف خط خیلی بزرگ باشد، نرخ داده ای که یک خانواده می تواند به دست آورد ممکن است محدود شود. مقادیر تضعیف خط در یک اتصال DSL معمولاً بین 5 تا 50 دسی بل است – هر چه این مقادیر کمتر باشد، بهتر است.

Wi-Fi از چیزی که مقیاس نرخ پویا نامیده می شود پشتیبانی می کند که فاصله ای را که در آن دستگاه های بی سیم می توانند به یکدیگر متصل شوند در ازای عملکرد کمتر شبکه در فواصل طولانی تر، افزایش می دهد. بسته به کیفیت انتقال خط، مقیاس‌بندی نرخ پویا به طور خودکار حداکثر سرعت داده اتصال را با افزایش یا افزایش ثابت تنظیم می‌کند.

تضعیف در شبکه

تضعیف در مقابل تقویت

در حالی که تضعیف از دست دادن قدرت سیگنال است، تقویت قدرت سیگنال را افزایش می دهد. با این حال، تقویت همچنین می تواند نویز در انتقال را تحت تاثیر قرار دهد و به طور بالقوه کیفیت سیگنال را کاهش دهد. نویز می تواند به شکل فرکانس های الکترومغناطیسی، جریان های الکتریکی، نشت سیم یا سیگنال های بی سیم باشد.

در شبکه های کامپیوتری، نرم افزار داخلی می تواند به کاهش نویز کلی کمک کند تا سیگنال خیلی مخدوش نشود. مدیریت تضعیف و تقویت از جمله مهارت های کلیدی و وظایف عیب یابی متخصصان شبکه است.

تقویت می تواند به چند روش مختلف اتفاق بیفتد. تکرار کننده های شبکه یا سیگنال روش های رایج برای تقویت سیگنال ها هستند. تکرارکننده‌ها سیگنال ارسالی را دریافت می‌کنند، آن را پردازش می‌کنند و سپس سیگنال را قوی‌تر از قبل به ایستگاه بعدی (چه تکرارکننده دیگر یا کاربر نهایی) ارسال می‌کنند.

روش دیگر تقویت کننده های سیگنال است که در سیگنال های بی سیم رایج است. آنتن ها معمولاً به خوبی با تجهیزات تقویت کننده کار می کنند یا برای آنها لازم است.

تقویت سیستم نام دامنه (DNS) روش دیگری است، اما این روش معمولاً مربوط به سیستم‌های امنیتی شبکه است و برای تقویت سیگنال برای گیج کردن سرور هدف با پر کردن آن با داده استفاده می‌شود.

تضعیف در زمینه های دیگر

کلمه “تضعیف” در زمینه هایی غیر از شبکه های کامپیوتری نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، میکسرهای صدا و علاقه مندان به صدا ممکن است از تکنیک های میرایی برای مدیریت سطوح صدا در هنگام ترکیب کردن صداهای مختلف ضبط شده استفاده کنند.

تضعیف همچنین اغلب در زمینه رادیولوژی برای بحث در مورد ویژگی‌های ساختار تشریحی نشان‌داده‌شده در اشعه ایکس استفاده می‌شود.

در دم کردن، تضعیف به فرآیند تبدیل قندها به الکل و دی اکسید کربن از طریق تخمیر اشاره دارد. هر چه تضعیف بیشتر باشد، قند بیشتری به الکل تبدیل می شود. اگر آبجو ضعیف‌تر باشد، خشک‌تر و الکل‌تر از آبجوی است که ضعیف‌تر شده است.

اهمیت تضعیف سیگنال شبکه

تضعیف در برنامه های مخابراتی و اولتراسوند مهم است زیرا برای تعیین قدرت سیگنال به عنوان تابعی از فاصله بسیار مهم است. به حداقل رساندن تضعیف در کاربردهای مایکروویو، بی سیم و سلولی مهم است زیرا عملکرد صحیح یک پیوند داده نوری بستگی به نور مدوله شده ای دارد که با قدرت کافی برای دمودولاسیون صحیح به گیرنده می رسد. این توان از طریق تضعیف کاهش می یابد و در نتیجه سیگنال نوری که در حال انتقال است از بین می رود.

تقویت سیگنال چیست؟

تضعیف سیگنال با تقویت سیگنال جبران می شود. با این حال، تقویت سیگنال ممکن است باعث ایجاد نویز و کاهش کیفیت سیگنال شود. نویز می تواند به صورت فرکانس الکترومغناطیسی، جریان الکتریکی، سیگنال بی سیم و غیره باشد.

در شبکه های کامپیوتری، نویز کلی را می توان با استفاده از نرم افزار برای جلوگیری از اعوجاج سیگنال کاهش داد. مدیریت تضعیف و تقویت سیگنال یکی از مهم ترین مهارت ها و وظایف کارشناسان عیب یابی شبکه است.

تقویت را می توان به روش های مختلفی انجام داد. یکی از رایج ترین و مناسب ترین روش ها استفاده از تکرار کننده است. تکرار کننده سیگنال دریافتی را بازتولید می کند و سپس آن را به مقصد ارسال می کند. برخلاف تقویت کننده، یک تکرار کننده می تواند نویز را تشخیص داده و آن را از سیگنال حذف کند، سپس سیگنال را تولید و ارسال کند.

افزایش قدرت سیگنال

نحوه افزایش قدرت سیگنال برای جلوگیری از تضعیف چگونه است؟

یکی از تکنیک هایی که می توان برای افزایش قدرت سیگنال برای جلوگیری از تضعیف استفاده کرد، تقویت است.

تقویت سیگنال به صورت الکتریکی قدرت سیگنال خط را با یکی از چندین روش فنی افزایش می دهد. به طور معمول، در شبکه های کامپیوتری، تقویت شامل منطق کاهش نویز است تا از خراب شدن داده های پیام اصلی در این فرآیند جلوگیری کند.

یک دستگاه تکرار کننده شبکه یک تقویت کننده سیگنال را در مدار خود ادغام می کند و به عنوان یک واسطه بین دو نقطه پایانی پیام عمل می کند. تکرار کننده داده ها را از فرستنده اصلی (یا دیگر تکرار کننده های بالادستی) دریافت می کند، آنها را از طریق تقویت کننده پردازش می کند و سپس سیگنال قوی تر را به مقصد نهایی خود ارسال می کند. علاوه بر تکرار کننده ها، آنتن های جهت دار و سایر ارتقاء آنتن نیز برای تقویت سیگنال ها به خوبی کار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.