شبکه Ad Hoc چیست

شبکه Ad Hoc چیست؟

شبکه Ad Hoc چیست؟ کاربردهای شبکه ادهاک چیست و چه مزیت هایی دارد؟ اتصال دو کامپیوتر همیشه به یک شبکه مدیریت شده مرکزی نیاز ندارد. در عوض، کاربران می توانند یک شبکه موقت بین دو رایانه ایجاد کنند. این دو دستگاه از طریق کابل اترنت یا کارتهای بی سیم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. با این حال، این اتصال فقط موقتی است. در این اتصال موقتی داده ها بین دو دستگاه منتقل می شوند. نوع دیگری از این شبکه نیز وجود دارد که به صورت بیسیم متصل می شود و به wireless ad hoc network (WANET) معروف است.

شبکه Ad Hoc چیست؟

شبکه ad hoc نوعی موقتی از شبکه محلی (LAN) است. کاربران همچنین می توانند برای دسترسی به اینترنت از یک شبکه موقت استفاده کنند، به شرطی که دستگاه میزبان بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد. این ممکن است مفید باشد اگر فقط یک منطقه کوچک از یک مکان بتواند به اینترنت دسترسی پیدا کند، اما چند نفر باید آنلاین شوند. در جاهایی که اینترنت کابلی به یک سیستم متصل است و یا مودم شما جوابگوی تعداد نفرات نیست، می توان از این روش برای دسترسی به اینترنت استفاده کرد.

شبکه بی سیم موقت ad hoc نوعی شبکه محلی (LAN) است که به صورت خودجوش ساخته می شود تا دو یا چند دستگاه بی سیم را بدون نیاز به تجهیزات معمول زیرساخت شبکه مانند روتر بی سیم یا نقطه دسترسی ، به یکدیگر متصل کنند. .

شبکه Ad Hoc چیست؟

ad hoc به چه معناست؟

تک کاره. برای هدف خاص یا پایان کار؛ همچنین، با تمدید یا بداهه. این اصطلاح ، لاتین به معنای “به این”، اغلب برای کمیته های ایجاد شده برای یک هدف خاص استفاده می شود. همانطور که در این موضوع برای رسیدگی به مشکلات ارسال فایل به طور موقت مورد استفاده قرار گرفته است.

شبکه ادهاک

شبکه Ad Hoc یکی از ساده ترین پیاده سازی های توپولوژی شبکه بی سیم یا اتصال داخلی است. معمولا توپولوژی های شبکه های کامپیوتری بی سیم را به Infrastructure و Ad Hoc تقسیم می کنیم، در نوع Infrastructure یک دستگاه مرکزی به نام ما از Access Point به عنوان نقطه اتصال به یکدیگر استفاده می کنیم و در واقع این Access Point به عنوان یک سوئیچ در بی سیم عمل می کند. شبکه‌ها، در توپولوژی نوع دوم که Ad Hoc نامیده می‌شود، دیگر از دستگاه جانبی استفاده نمی‌شود و هر کامپیوتر در این توپولوژی به نوعی به عنوان Access Pint عمل می‌کند.

شبکه های Ad hoc معمولاً کاربردهای موقت و کوتاه مدت دارند و برای برنامه های طولانی مدت استفاده نمی شوند. برخلاف شبکه‌های زیرساخت که قابلیت‌هایی مانند LAN دارند و می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد، شبکه‌های ad hoc از پایداری نسبتاً پایینی برخوردار هستند و به همین دلیل به طور موقت از آنها استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع شبکه می توان یک یا گروهی از کامپیوترها را که دارای کارت شبکه بی سیم هستند به یکدیگر متصل کرده و اطلاعات را رد و بدل کرد.

شبکه ادهاک

شبکه ادهاک چیست

در ارتباط Ad-Hoc شما یک جلسه برقرار می شود و همه دستگاه ها به آن جلسه متصل هستند، بنابراین این روش عملاً Access Point را حذف می کند. برای ایجاد این جلسه، یکی از رایانه ها از کارت شبکه بی سیم خود برای ایجاد یک نام دامنه یا بهتر است بگوییم یک SSID مانند سایر نقاط دسترسی استفاده می کند که برای محدوده فرکانسی که سایر کارت های شبکه بی سیم در آن فعال هستند قابل شناسایی است.

در این صورت کامپیوترهای دیگر با جستجوی شبکه های بی سیم دیگر می توانند SSID این کارت شبکه را پیدا کرده و به آن متصل شده و شروع به تبادل اطلاعات کنند. یکی از محدودیت هایی که می توان برای اینگونه شبکه های بی سیم ذکر کرد، تعداد محدود اتصالات همزمان به این شبکه است که به همین دلیل گره ها یا گره های آن نمی توانند از تعداد معینی فراتر بروند. لازم به ذکر است که این گره ها و SSID ها می توانند بیش فعال نیز باشند که به دلیل داشتن چنین قابلیتی می توان در دستگاه های مختلف از جمله کنسول های بازی بی سیم مختلف استفاده کرد، به عنوان مثال می توان از Ad-Use Hoc در دستگاه های پلی استیشن یا نینتندو استفاده کرد. تا همزمان با دوستان خود بازی کنید.

شبکه ادهاک چیست

فرکانس کاری شبکه ادهاک

بدیهی است که فرکانس کاری هر شبکه Ad Hoc می تواند متفاوت باشد و بسته به نوع کاربرد آن در انواع شبکه ها از شبکه های خانگی گرفته تا شبکه های نظامی و گاهی ماهواره ای، در بسیاری از کاربران نظامی شبکه ها از Ad Hoc استفاده می شود. مکان و مکان یک دستگاه، به ویژه تجهیزات متحرک را که در محدوده نظامی است، پیدا کنید.

از این نوع ساختار شبکه بی سیم می توان برای حفاظت از محیط زیست نیز استفاده کرد، همانطور که ممکن است در بسیاری از مستندهای حیات وحش دیده باشید که پس از به دام انداختن یک حیوان، فرستنده ای را متصل می کنند که موقعیت حیوان را در طول زمان ردیابی می کند. اتصال به این دستگاه روی نقشه نشان می دهد، همه این ویژگی ها قابلیت هایی هستند که شبکه های بی سیم Ad Hoc به ما ارائه می دهند. با استفاده از این روش، زیست شناسان حتی می توانند سبک زندگی و مسیرهایی را که حیوان طی نگهداری از فرستنده Ad Hoc طی کرده است، مشاهده و ثبت کنند.

یک شبکه Ad Hoc چگونه کار می کند؟

بگذارید بگوییم که مثلا شخصی به نام هادی باید پرونده ای را به دوست خود منتقل کند، اما به اتصال Wi-Fi امن دسترسی ندارد. به جای آن می تواند شبکه ای موقت ایجاد کند. شبکه ad hoc نوعی موقتی از شبکه محلی (LAN) است. اگر یک شبکه ad hoc را به طور دائمی راه اندازی کنید، به LAN تبدیل می شود. در حقیقت این نوع شبکه نوع موقت از شبکه لن است. می توان شبکه لن را به دو صورت وای فای به صورت بیسیم و کابل کشی راه اندازی نمود.

چندین دستگاه می توانند به طور همزمان از یک شبکه موقت استفاده کنند، اما این ممکن است باعث کندی عملکرد شود. همچنین کاربران می توانند برای دسترسی به اینترنت از یک شبکه موقت استفاده کنند، به شرطی که دستگاه میزبان بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد. این کار ممکن است مفید باشد اگر فقط یک منطقه کوچک از یک مکان بتواند به اینترنت دسترسی پیدا کند، اما چند نفر باید آنلاین شوند.

با یک شبکه موقت، چندین دستگاه می توانند دسترسی به اینترنت دستگاه میزبان را به اشتراک بگذارند. کارفرمایان معمولاً هزینه های خوبی را برای مشاغل مدیریتی این نوع شبکه ها پرداخت می کنند، خصوصاً در زمینه هایی که مسافرت زیادی می طلبند.

هادی می تواند به صورت بی سیم شبکه ای موقت بین لپ تاپ خود و یک شخص دیگر ایجاد کند، البته درصورتی که در 100 متری (حدود 328 فوت) باشد. از آن زمان ، او می تواند پرونده ها را به لپ تاپ آن شخص انتقال دهد.

با این وجود ، از آنجا که رایانه هادی دستگاه میزبانی است، مهم نیست که چند دستگاه در آن زمان به شبکه ad hoc متصل باشند، اتصال دو دستگاه با پایان دادن به جلسه پایان می یابد.

انواع شبکه های Ad Hoc کدامند؟

این شبکه ها بر اساس کاربردهایشان به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • شبکه های موقت تلفن همراه (MANET)
  • شبکه های حسگر بی سیم (WSN)
  • شبکه های بی سیم مش (WMN)
  • شبکه های موقت خودرو (VANET)

امنیت اتصال Ad Hoc

یکی از بزرگترین نگرانی های یک شبکه موقت امنیت است. اگر مهاجمان سایبری در محدوده سیگنال قرار بگیرند، معمولاً می توانند به یک شبکه بی سیم موقت و در نتیجه به دستگاه متصل شوند.

بعلاوه، کاربران نمی توانند پخش SSID خود را در حالت موقت غیرفعال کنند ، به این معنی که اگر کاربران در مکان عمومی باشند، نام شبکه پنهان نمی شود. به همین دلیل، شبکه های موقت همیشه مناسب نیستند.

با این حال، از آنجا که اتصالات موقت موقتی است و فقط در فاصله 100 متری قابل دسترسی است، می تواند برای برخی شرایط ایده آل باشد. مهاجمان نمی توانند از دور دستگاهی را هک کنند و زمان نامحدودی برای برنامه ریزی حمله خود ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.