معیارهای سیستم مانیتورینگ

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه :

سازمان ها و مدیران شبکه همواره با یک چالش جدی در انتخاب یک نرم افزار مانیتورینگ برای خدمات شبکه خود روبرو هستند. سامانه های مانیتورینگ به دلیل داشتن ویژگی های متعدد و متفاوت از یک طرف و همچنین نیازهای خاص یک سازمان یا شرکت مانند وسعت شبکه های سازمانی، تعدد نودهای شبکه، توسعه و مقیاس پذیری شبکه و سامانه های مستقر در آن و همچنین وجود شبکه های داخلی و خارجی و اتصال شبکه ها به اینترنت و وجود سرورهای مختلف از طرف دیگر باعث شده که متخصصین شبکه را برای تصمیم گیری به منظور انتخاب سامانه مانیتورینگ با سردرگمی مواجه کند.

 توجه به ویژگیها و مشخصات سامانه های مانیتورینگ در تصمیم گیری بسیار مهم و حیاتی است چرا که یک سامانه مانیتورینگ حرفه ای و مناسب با پشتیبانی از فناوری های نوین، سیستم های مجازی سازی، انعطاف پذیری، توسعه پذیری و توزیع پذیری می تواند نقش بسیار مهمی را در عملکرد و فعالیت شبکه و سامانه های آن ایفا نماید. در این مقاله به فاکتورهای انتخاب یک سامانه مانیتورینگ، متناسب با راه اندازی شبکه سازمانی پرداخته می شود.

چه معیارهایی در انتخاب سیستم مانیتورینگ باید مورد توجه قرار گیرد؟

معیارهای انتخاب یک سامانه مانیتورینگ برای مدیران و متخصصین پشتیبانی شبکه می تواند متفاوت باشد و ممکن است معیارهایی برای یک متخصص در یک سازمان مهم باشد ولی برای متخصصی در سازمانی دیگر آن معیار در اولویت های بعدی قرار گیرد. در اینجا به چند عامل مهم برای انتخاب سامانه مانیتورینگ اشاره می شود.

آیا این سامانه به سخت افزارهای مخصوصی نیاز دارد؟
آیا خدمات پشتیبانی و نصب برای مشتریان توسط تولید کننده و نمایندگی های آن وجود دارد؟
آیا سامانه مانیتورینگ، محصولی مجتمع و یکپارچه است یا نیاز به نصب افزودنی دارد؟
آیا سامانه مانیتورینگ به سادگی قابل پیکربندی است؟
آیا این سامانه تمامی عملکردهای موردنیاز سازمان را دارا است؟
آیا پیام های هشدار به صورت بلادرنگ به مدیر سیستم منتقل می شود؟
ایا مدیریت سیستم به عهده یک نفر است؟

شرکت های کوچک و متوسط همانند سازمان های بزرگ برای حفظ کسب و کار خود به زیرساخت های کارا و پایدار وابسته هستند. افزایش زمان فعال بودن از طریق مانیتورینگ و نقشه دستگاه های شبکه، همچنین مهیا کردن هشدارها برای خرابی های واقعی و بالقوه، یک ماموریت حیاتی و ضروری است. در بازار محصولات و خدمات امنیت فناوری اطلاعات و نصب و راه اندازی شبکه ، راه حل ها و محصولات متنوعی برای انجام این عملکرد وجود دارد اما سازمان ها باید بهترین محصول را که با نیازمندی ها و شرایط شان مطابقت دارد را انتخاب نمایند.معیارهایی که در بالا مطرح شد که در ادامه به تشریح هر یک از آنها پرداخته می شود، از نظر متخصصین فناوری اطلاعات جز معیارهای مهم هستند که به هنگام جستجو برای انتخاب نرم افزار مانیتورینگ باید مورد توجه قرار گیرند.

شرکت پیشگام رایانه ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , نصب و راه اندازی شبکه , طراحی شبکه ، خدمات پسیو شبکه , فروش تجهیزات شبکه ,سرور و مجازی سازی , نصب و راه اندازی ویپ

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه :

مجتمع و یکپارچه

یک راه حل جامع و رایگان باعث می شود تا تصمیم گیری برای خرید را راحتتر نموده و چالش های نصب را کاهش دهد و هزینه های سربار و اضافی ناشی از نصب افزودنی ها (add-on) را کاهش داده یا از آنها جلوگیری نماید. متخصصین فناوری اطلاعات سازمان ها باید محصول یکپارچه را انتخاب نمایند تا اطمینان حاصل کنند که محصول مورد نظر می تواند آنچه نیاز دارند را در حال و آینده پشتیبانی نماید و از زحمت نصب افزودنی ها و هزینه های اضافی پیش بینی نشده جلوگیری نماید.

قابلیت پیکربندی

وقتی که نرم افزار مانیتورینگ نصب می شود، متخصص IT باید از دستگاه هایی که مانیتور می شوند و تحت نظارت هستند، نقشه ای تهیه نماید. بدین منظور وجود یک واسط گرافیکی کاربر پسند که نیاز به ویرایش فایل های متنی نداشته باشد، بسیار کاربردی است.

اطمینان از اینکه محصولی که مدیر شبکه انتخاب کرده است، از مکانیزم کشف خودکار (auto-discovery) قدرتمند برخوردار است و می تواند به سرعت و دقیق به پویش پشتیبانی شبکه پرداخته و همه سخت افزارهای متصل را پیدا کرده و نرم افزارهای مورد نیاز را مانیتور کند، ضروری است. گاهی اوقات کارهای دستی نیز باید انجام شود اما برای شناسایی تجهیزات متصل اصلی نباید زمان زیادی صرف شود.

پشتیبانی از کارکردهای مختلف

اطلاعات عمومی در مورد زمان فعال بودن، از دست دادن بسته، زمان پاسخ و نرخ خطا به طور گسترده ای در بسیاری از راه حل های کنونی وجود دارد. اگر سازمانی در مورد اتلاف پهنای باند به شدت نگران است، باید از سامانه ای استفاده نماید که قابلیت تحلیل اطلاعات جریان پکت ها را (مانند NetFlow و sFlow) دارا باشد. انعطاف پذیری برای مانیتور کردن هر سخت افزار، نرم افزار یا ترافیکی مهم است.

بسیاری از شبکه های بزرگ از لحاظ فیزیکی در ساختمان ها و مکان های مختلف و حتی شهرها و کشورها پراکنده هستند، لذا سامانه مانیتورینگ باید قادر باشد که از توزیع شدگی و گستردگی این راه اندازی شبکه ها و مدیریت واحد و متمرکز پشتیبانی نماید. مدیر خدمات شبکه می خواهد در یک نگاه اجمالی وضعیت شبکه را با بررسی نقشه شبکه و مانیتورینگ آن در یک صفحه داشته باشد تا بتواند به سرعت وضعیت و نقاط مشکل بوجود آمده را برجسته کند. وجود مجموعه ای از هشدارها و اطلاع رسانی های گوناگون به مدیر، زمانی که در محیط کار نیست، می تواند قابلیت بسیار مهمی باشد.

ایجاد نمودارها با یک کلیک و وجود گزارشات از پیش آماده، در کاهش زمان برای ارزیابی و تحلیل ها نیاز است. نظارت بر عملکرد سامانه ها و سرورهای مجازی سازی شده که امروزه در بسیاری از شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد ضروری است. مانیتورینگ دارایی ها، ظرفیت ترافیکی شبکه، نرم افزارها، امنیت شبکه و پیکربندی ها و همچنین نظارت و مانیتور کنترل دسترسی های شبکه از ویژگی های اساسی راه حل مانیتورینگ است.

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه :

خدمات مشتریان

سازمان ها یا شرکت ها باید از وجود یک مرکز پشتیبانی قوی و متخصصین مجرب که به هنگام وقوع اتفاقات، مشکلات و رخدادهای ضمن نصب اولیه و پیکربندی سامانه، پیش می آید و در هر لحظه قابل دسترس و جوابگو هستند، اطمینان حاصل کنند. سیستم های مانیتورینگ، فناوری های بالغ و کاملی هستند بنابراین بعد از نصب و پیکربندی، کمترین پشتیبانی و خدمات مشتریان را نیاز دارد.

هشداردهی بلادرنگ

اگر دستگاهی که مدیر شبکه در حال مانیتور و نظارت آن است

عملکرد سو و نادرستی داشته باشد، یا از کار افتاده باشد

مدیر می خواهد که به سرعت از آن مطلع شود و زمان عکس العمل کاربر نهایی را کاهش دهد.

بدین منظور نرم افزار باید قادر باشد، که هر ۳۰ ثانیه شبکه را نمونه برداری کند.

ایجاد هشدارهای سفارشی و کاربر پسند و راه اندازی قوانین هشداردهی از ویژگی های یک سامانه مانیتورینگ مناسب است.

از آنجایی که برخی سازمان ها با کمبود کارشناسان در تیم شبکه روبرو هستند

لذا مکانیزم هشداردهی که از چندین نوع هشدار (ایمیل، پیامک و…) پشتیبانی نماید

همچنین سادگی در اعلام هشدار به یک فرد و حتی انتقال به دیگری و تغییر سریع زمان بندی برای هشداردهی

از ویژگی های الزامی سامانه است.

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه :

نیروی انسانی مورد نیاز

سامانه مانیتورینگ باید به گونه ای طراحی شده باشد که برای نصب آن نیاز چندانی به مشاوران نباشد.

باید مراقب بود که برخی از راه حل های نرم افزاری خاص

نیاز به صرف زمان و تلاش زیاد دارند و از پیچیدگی های بالایی برخوردارند.

به طور معمول و با داشتن یک سامانه حرفه ای، ساده و مناسب

یک نفر متخصص برای مانیتور کردن صدها دستگاه در یک سازمان

با وجود داشتن مشغله و مسئولیت های مختلف، کفایت می کند.

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه :

مقرون به صرفه

بازار نرم افزارهای مانیتورینگ پشتیبانی شبکه، یک بازار به شدت رقابتی است. سازمان ها یا شرکت های متوسط و کوچک با داشتن ۱۰۰ دستگاه یا کمتر، نمی توانند هزینه های چند صد دلاری را برای لایسنس نرم افزار صرف کنند. نرم افزارهای ارزان یا رایگانی در این حوزه وجود دارند اما از پشتیبانی ضعیف، مستندات کم و پیچیدگی به هنگام نصب و پیکربندی نسبت به محصولات معتبر برخوردارند. بدین منظور توجه به عملکرد و پشتیبانی از سامانه بسیار مهم است چرا که ممکن است بعد از بهره برداری از نرم افزار هزینه های سربار زیادی را به سازمان تحمیل نماید.

نتیجه

اگر در هنگام انتخاب، به دقت عمل شود و سامانه درست و مناسب مانیتورینگ شبکه انتخاب گردد، راه اندازی شبکه با حداقل مدیریت و هزینه توسط متخصصین IT بهبود و ارتقا می یابد. به طور خلاصه می توان گفت یک سامانه مانیتورینگ قدرتمند باید یکپارچه، مقرون به صرفه و قابلیت پیکربندی داشته و از کارکردهای مختلف و هشدار دهی بلادرنگ پشتیبانی کرده و علاوه بر سادگی در نصب و پیکربندی روی سخت افزارهای معمولی، برای مدیریت نیاز به نیروی انسانی زیادی نداشته و از خدمات پشتیبانی قوی توسط فروشنده برخوردار باشد

متخصصین شرکت پیشگام نیاز شبکه‌های پیچیده ‌ی امروزی را با

بکارگیری ابزارهای توسعه پذیر و انعطاف پذیر در مدیریت و مانیتورینگ شبکه مرتفع میسازند…

برچسب ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.