مدیریت شبکه چیست

مدیریت شبکه چیست

مدیریت شبکه چیست و چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟ زیرساخت دیجیتال امروزی برای همیشه روش استفاده از فناوری در تجارت را تغییر داده است. در این دوره جدید از اکوسیستم‌ های پیچیده دستگاه‌ ها، خدمات فناوری اطلاعات و مدیریت شبکه به جنبه ‌های مهمی از امنیت اطلاعات تبدیل شده‌ اند تا بتوانند در راس انبوهی از تهدیدات قرار بگیرند. نظارت منظم شبکه برای بررسی جامع اینکه قابلیت های شبکه شما به خوبی اجرا می شود مورد نیاز است.

در صورت نیاز به دریافت خدمات مدیریت شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 تماس حاصل فرمایید.

شبکه چیست

شبکه مجموعه ای از دو یا چند دستگاه یا سیستم کامپیوتری متصل به هم است که با یکدیگر کار می کنند. شبکه را به عنوان مجموعه ای از رایانه ها، سرورها و سایر دستگاه های متصل به هم در نظر بگیرید که امکان اشتراک گذاری داده ها را فراهم می کند. شبکه ها را می توان توسط تیم IT داخلی شما یا یک ارائه دهنده شبکه مدیریت شده شخص ثالث مدیریت کرد. یک چیز عالی در مورد خدمات شبکه مدیریت شده این است که راه حل های شبکه معمولاً از طریق یک سرویس زیرساخت ابری ارائه می شوند. این بدان معناست که شبکه شما را می توان در هر مکان و در هر زمان مدیریت کرد تا زمانی که اتصال اینترنتی قابل اعتمادی داشته باشید. شبکه ها بیشتر برای موارد زیر استفاده می شوند:

  • اشتراک گذاری فایل
  • ارتباطاتی مانند پلتفرم ‌های ایمیل و پیام ‌رسانی فوری
  • به اشتراک گذاری داده ها و منابع
  • دسترسی از راه دور

مدیریت شبکه چیست

اکنون که تعریف کردیم دقیقاً یک شبکه چیست، در مورد مدیریت شبکه صحبت می کنیم. به گفته سیسکو، «مدیریت شبکه فرآیند مدیریت، راه اندازی یک شبکه داده با استفاده از یک سیستم مدیریت شبکه است. سیستم ‌های مدیریت شبکه مدرن از نرم‌ افزار و سخت ‌افزار برای جمع ‌آوری و تجزیه و تحلیل مداوم داده‌ ها و ایجاد تغییرات پیکربندی برای بهبود عملکرد، قابلیت اطمینان و امنیت استفاده می ‌کنند.

فن‌آوری‌های مدیریت شبکه شامل طیف گسترده‌ای از ابزارها و پروتکل‌ها هستند که نظارت عملیاتی دستگاه‌های شبکه، جریان‌های ارتباطی و ترافیک شبکه ورودی و خروجی را تسهیل می‌کنند. ابزارهای مدیریت خودکار شبکه اغلب در سطح محیط یا آژانس برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد در دسترس بودن، وضعیت و عملکرد اجزای شبکه استفاده می‌شوند، اما می‌توان از آنها برای شناسایی سخت‌افزار، نرم‌افزار یا دستگاه‌های جدید متصل به شبکه نیز استفاده کرد.

اقدامات و رویدادهای خاصی که با ابزارهای مدیریت شبکه نظارت می شوند، با توجه به سیاست های سازمانی و اهداف نظارتی متفاوت است. کاربردهای بالقوه شامل نظارت بر دستگاه های متصل به شبکه برای انطباق با استانداردهای فنی، خط مشی ها و مشخصات پیکربندی است. مدیریت کنترل دسترسی به شبکه؛ و شناسایی دستگاه های غیرمجاز وارد شده به محیط شبکه.

مدیریت شبکه

فرآیندهای مدیریت شبکه چیست

فرآیندهای مختلف مدیریت شبکه عبارتند از:

مدیریت امنیت

امنیت یکی از مهم ترین فرآیندهای مدیریت شبکه برای هر شرکتی است. امنیت دستگاه ها و برنامه ها را تضمین می کند و در عین حال داده های کسب و کار شما را ایمن نگه می دارد. طبق گفته موسسه ملی استاندارد و فناوری، مدیریت امنیت شامل شش فرآیند فرعی است: خط مشی، آگاهی، استراتژی، انطباق، دسترسی و نظارت. عملکرد اصلی برنامه مدیریت امنیت شبکه این است که سیستم شبکه شما را در حال اجرا نگه دارد و در عین حال از شبکه شما در برابر بلایای طبیعی، قطع برق و حملات سایبری مخرب محافظت می کند.

مدیریت پیکربندی

به زبان ساده، مدیریت پیکربندی مجموعه‌ ای از فرآیندهایی است که توسط مدیران انجام می ‌شود تا سیستم ‌ها را به‌ طور صحیح و مداوم اجرا کنند. در مورد مدیریت پیکربندی، هیچ رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد زیرا هر پیکربندی از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. یک استراتژی پیکربندی مناسب، کارایی شرکت را افزایش می ‌دهد، ریسک را به حداقل می ‌رساند، و کارایی سیستم و فرآیند را از طریق نظارت و ممیزی امنیتی افزایش می ‌دهد.

مدیریت حسابداری

به گفته ScienceDirect، مدیریت حسابداری، استفاده از خدمات شبکه توسط افراد یا گروه‌ هایی از کاربران را با توجه به منابع موجود تعیین می ‌کند، خدمات شبکه ‌ای که ممکن است به طور عادلانه بین کاربران تقسیم شود و در عین حال تراکم شبکه را کاهش دهد. مدیریت حسابداری در درجه اول به مستند سازی تمام اطلاعات استفاده از شبکه عمدتاً به منظور مدیریت هزینه می پردازد.

مدیریت اجرایی

در مدیریت شبکه، مدیریت عملکرد به روش هایی اطلاق می شود که مدیریت و تضمین می کند که شبکه یک شرکت به بهترین شکل ممکن اجرا می شود. شامل قرار دادن راه حل های فعال است که به شناسایی مسائلی کمک می کند که ممکن است بر عملکرد شبکه به عنوان یک کل تأثیر بگذارد. داشتن یک برنامه مدیریت عملکرد مناسب نه تنها عملیات کسب و کار شما را روان نگه می دارد، بلکه از بهره وری کاربران نهایی نیز پشتیبانی می کند.

پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

یک برنامه پشتیبان و بازیابی فاجعه باید بخشی از برنامه مدیریت شبکه هر شرکت باشد، زیرا به عنوان راهنما عمل می کند که به شما امکان می دهد داده های خود را پس از یک حادثه پیش بینی نشده بازیابی کنید. داشتن یک طرح بازیابی بلایا به این معنی است که می توانید تأثیر خرابی را به حداقل برسانید، سرعت بازیابی را افزایش دهید و اطلاعات حساس را بازیابی و ایمن کنید.

فرآیندهای مدیریت شبکه چیست

انجام مدیریت شبکه

آیا باید یک کارمند فناوری اطلاعات استخدام کنید یا به یک MSP برون سپاری کنید؟

خدمات IT برون سپاری شده اغلب توسط مشاغل کوچک تا متوسط استخدام می شوند که سعی در کاهش هزینه ها، تجربه گسترش سریع یا تقویت نیازهای فناوری اطلاعات خود دارند. وجود یک تیم فناوری اطلاعات داخلی مانعی برای شما نیست که بتوانید خدمات فناوری اطلاعات مدیریت شده را در نظر بگیرید. در واقع آنها باید مکمل یکدیگر باشند. بخش فناوری اطلاعات داخلی خود را به عنوان ارائه ‌دهنده پشتیبانی روزانه فناوری اطلاعات خود در نظر بگیرید در حالی که ارائه ‌دهنده خدمات فناوری اطلاعات مدیریت شده شما می ‌تواند روی عملکردهای پیچیده ‌تر فناوری اطلاعات مانند اقدامات پشتیبان‌ گیری و بازیابی فاجعه، مدیریت شبکه، اقدامات امنیت سایبری، خدمات مدیریت داده و… کار کند.

بهترین راه واحد برای پاسخ به این سوال وجود ندارد. بهترین کار این است که شرکت خود را از درون بشناسید. بهترین استفاده از پول شما بستگی به میزان سرمایه گذاری شما در عملیات شرکت، قابلیت ها و نیازهای آن دارد. فرقی نمی کند که یک فرد فناوری اطلاعات باشد یا یک تیم کامل از ارائه دهندگان خدمات مدیریت شده. آنچه مهم است این است که نیازهای شما به اندازه کافی برآورده شود.

شاخص متمایز پیشگام رایانه

خدمات شبکه

21 سال تجربه فعالیت در زمینه انفورماتیک

عضویت در شورای عالی انفورماتیک ایران

عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه ای

دارای مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

دارای مجوز ISP از سازمان تنظیم مقررات

دارای مجوز VOIP از سازمان تنظیم مقررات

دارای بیش از 50 هزار مشترک کارت‌های تلفنی اینترنتی

در ادامه خدماتی که شرکت پیشگام رایانه در زمینه ی شبکه های کامپیوتری ارائه مینماید را به تفصیل شرح میدهیم.

خدمات شبکه

اهمیت مدیریت شبکه

چرا مدیریت شبکه مهم است؟ مدیریت شبکه چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

مدیریت شبکه نقشی جدایی ناپذیر در عملیات روزانه سازمان شما ایفا می کند. با برنامه ریزی مناسب، کسب و کارها می توانند اطمینان حاصل کنند که عملکردهای فناوری اطلاعات آنها به خوبی اجرا می شود و می توانند به موقع خرابی نرم افزار، ویروس ها و سایر تهدیدها را شناسایی کنند. در زیر چند دلیل کلیدی وجود دارد که چرا مدیریت شبکه بخش مهمی از عملیات تجاری شماست.

کارایی

مشکلات عملکرد ممکن است در هر زمانی رخ دهد. از طریق مدیریت صحیح شبکه، به خود اجازه می‌ دهید روی چیزهای بسیار مهم ‌تری مانند رشد کسب ‌و کارتان تمرکز کنید. یک استراتژی مدیریت شبکه به خوبی طراحی شده تضمین می کند که تمام جنبه های حیاتی شبکه شما نظارت می شود. در صورت بروز مشکلات، پشتیبانی فعال نیز باید به آسانی در دسترس باشد. برنامه نگهداری شبکه، مانند هر عملکرد فناوری اطلاعات دیگری، قابلیت اطمینان کسب و کار شما را افزایش می دهد و آرامش خاطر را تضمین می کند.

مقرون به صرفه

مدیریت شبکه نه تنها می تواند کارایی عملیات تجاری شما را بهبود بخشد، بلکه می تواند هزینه های قابل پیش بینی و رشد مقیاس پذیر را نیز فراهم کند. این بدان معنی است که هزینه ها ثابت می ماند و به وضعیت کلی اقتصادی بستگی ندارد.

قابلیت اتصال

شبکه ای که به خوبی نگهداری می شود تضمین می کند که اتصال بین شبکه ها و دستگاه های مختلف بهینه شده است – دسترسی کارمندان، مشتریان و سایر ذینفعان را به داده های لازم بدون تاخیر زیاد آسان می کند. برنامه نگهداری شبکه، مانند هر عملکرد فناوری اطلاعات دیگری، قابلیت اطمینان کسب و کار شما را افزایش می دهد و آرامش خاطر را تضمین می کند.

قابلیت اطمینان

حتی قدرتمند ترین زیرساخت شبکه نیز نمی تواند به شما در جلوگیری از تمام قطعی های شبکه کمک کند. با این حال، قرار دادن یک برنامه مدیریت شبکه عالی به شما کمک می کند تا مشکلاتی را که ممکن است باعث قطعی های آینده شوند، پیشگیرانه برطرف کنید.

امنیت

داشتن یک رویکرد جامع برای ایمن سازی زیرساخت ها، عملیات و دارایی های شما باید اولویت هر کسب و کار باشد. یک استراتژی مدیریت شبکه، در حالی که اساساً برای اهداف نظارتی طراحی شده است، یک عامل بازدارنده بزرگ برای اکثر تهدیدات امنیت سایبری است. برخلاف تصور رایج، حملات سایبری مسائلی قابل پیشگیری هستند که می‌ توانید حتی قبل از اینکه بر شما تأثیر بگذارد، آنها را خنثی کنید.

با ما از طریق شماره تلفن ۵۷۸۰۱۰۰۰ در تماس باشید و یا جهت دریافت تماس از کارشناسان ما فرم درخواست تماس را تکمیل نمایید.

خدمات مدیریت شبکه

امیدواریم این مطلب اهمیت داشتن یک برنامه مدیریت شبکه برای کسب و کار شما را برجسته کرده باشد. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم! اولین توصیه ما برای کسب و کارها این است که حیاتی ترین عملیات خود را درک کنند و تعیین کنند که آیا زیرساخت لازم برای پشتیبانی از آن عملیات را دارند یا خیر. درک توانایی های خود ابتدا به شما این امکان را می دهد که تعیین کنید به چه نوع فناوری نیاز دارید و چه نوع استراتژی را باید به کار بگیرید. به یاد داشته باشید، در مورد فناوری اطلاعات، هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد. شما در مورد استراتژی هایی تحقیق کنید که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می کند.

پیش از تصمیم گیری در رابطه با دریافت خدمات مدیریت شبکه، جهت دریافت مشاوره رایگان و یا اطلاع از تعرفه خدمات شبکه و دریافت پیش فاکتور با کارشناسان ما از طریق شماره تلفن ۵۷۸۰۱۰۰۰ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران ، میدان فاطمی ، میدان گلها ، ابتدای بلوار گلها ، پلاک 8 ، طبقه 6 ، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

تلفن : 3000 8897 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

تماس با ما