3 نمونه و دسته بندی سیستم ERP

3 نمونه و دسته بندی سیستم ERP

به طور خلاصه، ERP در دهه 1960 به عنوان راهی برای پیش بینی بهتر نیازهای مواد برای محصولات آغاز شد. در دهه 1990، اصطلاح “ERP” برای اولین بار ابداع شد، زیرا این دسته از برنامه ریزی مواد فراتر رفت و به سیستم عامل مرکزی برای بسیاری از شرکت ها تبدیل شد.

از آنجایی که ERP اکنون یک دسته نرم‌افزار وسیع با کاربردهای متعدد است، طبیعی است که زیرمجموعه‌ها و انواع سیستم‌ها ایجاد شده‌اند. در این مقاله، ما از «نمونه‌های سیستم» و «دسته‌ها» به جای یکدیگر برای توصیف گروه‌بندی انواع سیستم ERP، نه محصولات، استفاده می‌کنیم. اگر به دنبال محصولات و فروشندگان خاص ERP هستید، به این مقاله نگاهی بیندازید.

از این پست به‌عنوان راهنمایی در مورد نوع سیستم ERP که شرکت شما ممکن است بر اساس صنعت، اندازه شرکت یا نوع استقرار شما نیاز داشته باشد، استفاده کنید.

سیستم های ERP بر اساس صنعت

برخی از فروشندگان نرم افزار ERP را که به طور خاص برای صنایع خاصی طراحی شده است، ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر ماژول های خاصی را ارائه می دهند که برای یک صنعت خاص طراحی شده است.

انتخاب محصول ساخته شده برای صنعت شما مزایایی دارد. این سیستم ممکن است در محیط نظارتی شما بهتر کار کند و فرآیندهای ساخته شده در سیستم احتمالاً برای نیازهای صنعت شما سفارشی می شود. با این حال، از جنبه منفی، ممکن است در نهایت به محصولی برسید که استفاده یا سفارشی‌سازی آن سخت‌تر از یک ERP مربوط به صنعت است، و ممکن است فروشنده‌ای با منابع کمتر برای بهبود سیستم در طول زمان انتخاب کنید.

چند نمونه استفاده از ERP

در اینجا چند مورد از صنایع اصلی که از ERP استفاده می کنند، که هر کدام با یک محصول نمونه جفت شده اند آورده شده است:

ساخت. Infor CloudSuite Industrial نمونه ای از محصولی است که برای شرکت های تولیدی ساخته شده است.
مراقبت های بهداشتی. Allscripts یک راه حل ERP را ارائه می دهد که به طور خاص برای بیمارستان ها و سازمان های مراقبت های بهداشتی ساخته شده است.
ساخت و ساز. پنتا ERP را برای شرکت های ساختمانی و پیمانکاران ارائه می دهد.

مفاهیم اضافی

دو مفهوم اضافی وجود دارد که باید در مورد سیستم های ERP توسط صنعت آگاه بود:

اولاً، شرکت‌های بزرگ‌تری مانند SAP، Oracle، Microsoft و Infor به احتمال زیاد بیشترین سهم بازار را در هر صنعت خواهند داشت.
دوم، این فروشندگان بزرگ ERP پیام های بازاریابی را برای هر صنعت تنظیم می کنند. آنها حتی ممکن است ماژول های خاصی را برای صنایع خاص ارائه دهند.

اما با پیام های بازاریابی آنها گیج نشوید. در کل، صفحات صنعتی مانند این مورد از Oracle، مزایا و کاربردهای آن در صنایع خاص را برجسته می‌کنند، اما این شرکت در واقع فقط یک محصول را ارائه می‌کند که می‌تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم های ERP بر اساس اندازه شرکت

راه دیگر برای دسته بندی انواع سیستم های ERP بر اساس اندازه شرکت هایی است که آنها هدف قرار می دهند.

در فصل دوم راهنمای برنامه‌ریزی منابع سازمانی، ما از تعاریف گارتنر در مورد اندازه شرکت استفاده می‌کنیم و به تعاریف مربوط به این بخش ادامه می‌دهیم. این شرایط همچنین روش های پذیرفته شده ای برای تجزیه محصولات ERP بر اساس اندازه شرکت هستند.

کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​(SMB). Syspro نرم افزار ERP را برای مشاغل کوچک (کمتر از 100 کارمند) هم از نظر عملکرد و هم از نظر قیمت مناسب می سازد.
شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME یا متوسط ​​​​بازار). Microsoft Dynamics 365 Business Central یک محصول ERP است که برای شرکت هایی با بیش از 100 و کمتر از 1000 کارمند ساخته شده است.
شرکت های بزرگ هر یک از بازیکنان بزرگ ERP، مانند SAP و Oracle، سیستم های ERP را برای شرکت هایی با بیش از 1000 کارمند می سازند.

با بالا رفتن هر سطح، عملکرد، پیچیدگی و قیمت احتمالاً افزایش می یابد. به عبارت دیگر، یک کسب و کار کوچک حداقل مبلغی را برای چند ماژول با استفاده آسان پرداخت می کند. در مقابل، یک شرکت برای محصولی با عملکرد قوی که می تواند توسط صدها یا هزاران کارمند استفاده شود، هزینه بیشتری پرداخت می کند.

سیستم های ERP با استقرار

سومین راه متداول برای طبقه بندی سیستم های ERP، نحوه استقرار آنها است. این به تصمیم گیری در مورد جایی که می خواهید نرم افزار میزبانی و پشتیبانی شود – بر روی سرورهای خودتان، سرورهای فروشنده یا ترکیبی از این دو بستگی دارد. هر فروشنده اصلی ERP احتمالاً گزینه ای برای هر نوع استقرار خواهد داشت، بنابراین به جای ارائه نمونه فروشندگان برای هر کدام، خود دسته ها را شرح می دهیم:

در محل

شما نرم افزار را خریداری می کنید، سپس آن را روی سرورها و رایانه های خود نصب و اجرا می کنید.

ابر

شما یک اشتراک نرم افزار خریداری می کنید که در سرورهای خارج از دیوار شرکت شما ذخیره شده و از طریق اینترنت تحویل داده می شود.

ترکیبی

این ترکیبی از نرم افزار داخلی و ابری است. برخی از عملکردها ممکن است در سرورهای شما (در محل) پشتیبانی شوند، در حالی که ابزارهای دیگر ممکن است از طریق اینترنت (ابر) ارائه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.