• Home
  • آموزش
  • اکتیو و پسیو کار چه تفاوت هایی با هم دارند؟
اکتیو و پسیو کار

اکتیو و پسیو کار چه تفاوت هایی با هم دارند؟

کار اکتیو و پسیو کار چیست و چه وظایفی را برعهده دارند؟ اکتیو و پسیو کار چه تفاوت هایی با هم دارند؟ کارشناس پسیو و اکتیو چه فرقی دارند؟ متخصص شبکه پسیو شخصی است که می تواند زیرساخت شبکه را راه اندازی کرده و تجهیزات شبکه لازم را نصب کند. اما کارشناس شبکه اکتیو باید تجهیزات نصب شده توسط Passive Network Work را راه اندازی کند تا کاربران بتوانند به شبکه دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند.
در صورت نیاز به دریافت خدمات اکتیو و پسیو شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

اکتیو و پسیو کار

تفاوت بین خدمات شبکه کامپیوتری پسیو و خدمات شبکه اکتیو چیست؟ منظور از شبکه غیرفعال و خدمات شبکه فعال چیست؟ چرا در پیاده سازی شبکه به خدمات اکتیو و پسیو کار نیاز داریم؟ تقسیم خدمات و تجهیزات شبکه به دو دسته غیرفعال و فعال باعث تخصصی شدن این حوزه کاری شده است. اما الزامات اجرای پروژه های شبکه چیست؟

در یک تعریف ساده، تجهیزات غیرفعال به تجهیزاتی گفته می شود که فقط عملکرد سیگنال را در شبکه دارند، اما در مقابل تجهیزات فعال، پس از پیکربندی داده ها می توانند تغییر کنند. مواردی مانند طراحی نقشه شبکه، طراحی و استانداردسازی اتاق سرور، بهینه سازی زیرساخت های قدیمی شبکه، نصب تجهیزات و سرورهای هوشمند برای حفاظت از شبکه و… همگی جزو خدمات شبکه غیرفعال محسوب می شوند.

اکتیو و پسیوکار

تفاوت اکتیو و پسیو

اگر بخواهیم تفاوت پسیو و اکتیو را بررسی کنیم، باید بگوییم که تجهیزات و سرویس‌های پسیو به مجموعه‌ای از خدمات و تجهیزات اطلاق می‌شود که انجام آن سری از کارها هیچ تغییری در داده‌های قابل انتقال در دستگاه ایجاد نمی‌کند. اما در بخش اکتیو از تجهیزات و نرم افزارهایی استفاده می کنیم که به طور مستقیم یا غیر مستقیم داده های شبکه را تغییر می دهند.

تعریف اکتیو و پسیو کار

برای تعریف وظایف و نحوه فعالیت اکتیو و پسیو کار شبکه باید مسئولیت ها و کارهای آن ها را در نصب، پیاده سازی و راه اندازی شبکه بررسی کنیم.

در ساده ترین تعریف می توان پسیو کار شبکه را فردی دانست که مسئولیت پیاده سازی تجهیزات زیرساخت و بخش های سخت افزاری شبکه را بر عهده دارد. یک شبکه به طور کلی برای پیاده سازی باید دو مرحله را طی کند، مرحله اول پسیو و مرحله دوم پیکربندی یا ارائه خدمات اکتیو شبکه است. تمام تجهیزاتی که وظیفه انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر را بر عهده دارند، تجهیزات غیرفعال نامیده می شوند. تجهیزاتی مانند کابل شبکه، داکت و … نمونه های عینی تجهیزات شبکه غیرفعال هستند.

یک پسیو کار شبکه در هنگام اجرای شبکه وظایف مختلفی از جمله کابل کشی، نصب داکت، نصب رک، نصب کلیه تجهیزات بی سیم و سیمی و … را بر عهده دارد.

یادگیری فرآیند شبکه غیرفعال کار چندان سختی نیست و فرد پس از گذراندن دوره های آموزشی تئوری شبکه های غیرفعال می تواند در مدت زمان کوتاهی دوره های کارآموزی را در شرکت های مختلف انجام دهد و بدین ترتیب مهارت های نظری خود را به دانش عملی تبدیل کند.

مهارت های اکتیو و پسیو کار

راه های مختلفی برای یادگیری مهارت های اکتیو و پسیو شبکه کار وجود دارد. به طور کلی می توان گفت که این شغل سختی و پیچیدگی چندانی ندارد و می توان به راحتی در مدت زمان محدودی تمامی این مهارت ها را به دست آورد.

دو راه اصلی برای یادگیری مهارت های شبکه اکتیو و پسیو وجود دارد: انجام دوره های کارآموزی برای شرکت های مختلف و شرکت در کلاس های آموزشی. شما قادر خواهید بود در مدت زمان کوتاهی مهارت ها را بیاموزید، زیرا در طول دوره کارآموزی واقعاً به کار خواهید رسید. با این حال، شرکت در کلاس و همچنین انجام یک دوره کارآموزی می تواند مناسب باشد. انجام هر دو کار به صورت همزمان نیز می تواند دانش عملی شما را افزایش دهد.

مهارت های اکتیو و پسیو کار

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه

تجهیزات شبکه یا اجرای یک شبکه را می توان به دو فاز کاملا مجزا تقسیم کرد. این تقسیم بندی باعث می شود عملکرد هر بخشی از افرادی که خدمات شبکه را ارائه می دهند بهتر شود. دو بخش تجهیزات شبکه عبارتند از:

  • تجهیزات پسیو شبکه
  • تجهیزات اکتیو شبکه

پیاده سازی تجهیزات پسیو برای ورود به مرحله بعدی یعنی تجهیزات اکتیو ضروری خواهد بود.

مجموعه اقدامات و خدماتی که منجر به راه اندازی یک شبکه از صفر تا صد می شود. در دسته خدمات فعال قرار می گیرد. در سرویس های فعال معمولا با سرویس هایی مواجه می شویم که باعث یا ایجاد یک عمل در شبکه می شوند. مانند نصب نرم افزار آنتی ویروس که داده های ورودی را انجام می دهد. سرویس‌های غیرفعال مجموعه‌ای از سرویس‌ها هستند که توسط آن‌ها داده‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر شبکه بدون هیچ عملیاتی منتقل می‌شوند.

خدمات پسیو شبکه

اولین قدم در پیاده سازی هر شبکه، پیاده سازی و اجرای سرویس های غیرفعال آن است. قبل از اجرای یک سرویس، باید بدانید که شبکه غیرفعال چیست تا بتوانید اهمیت آن را درک کنید. به نوعی می توان گفت خدمات غیرفعال آن دسته از خدماتی هستند که زیرساخت های لازم را برای خدمات فعال فراهم می کنند. کابل کشی نمونه بارز سرویس غیرفعال است. در یک تعریف جامع تر می توان گفت که به کلیه خدمات و عملیاتی که تجهیزات نصب شده در آنها به تنهایی وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارد و هیچ تغییری در سیگنال های اطلاعاتی ندارد، تجهیزات غیرفعال می گویند.

به نوعی می توان گفت که خدمات شبکه غیرفعال از مهم ترین جنبه های راه اندازی شبکه است. زیرا در صورت نبود این تجهیزات عملا شبکه ای وجود نخواهد داشت. داشتن دیدگاه مقیاس پذیر در این بخش از شبکه می تواند به موفقیت یک سازمان کمک زیادی کند.

خدمات اکتیو شبکه

پس از راه اندازی سرویس های شبکه غیرفعال، نوبت به راه اندازی و پیکربندی سرویس های فعال شبکه می رسد. به طور کلی همانطور که گفته شد خدمات شبکه فعال شامل مجموعه ای از خدمات نرم افزاری و همچنین پیکربندی می باشد. برای این منظور به دستگاه هایی که قابلیت تغییر، سوئیچ یا ایجاد حالت خاصی بر روی سیگنال داده های ارسالی را دارند تجهیزات فعال می گویند. خدمات فعالی که در زمینه شبکه وجود دارد شامل موارد مختلفی از جمله امنیت، نصب و کانفیگ انواع نرم افزارها و مواردی از این دست می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

خدمات شبکه غیر فعال و فعال

خدمات شبکه غیرفعال و فعال مستلزم آن است که متخصص اکتیو و پسیو کار شبکه این خدمات را ارائه دهد. پیکربندی سرور یک کار تخصصی و ویژه است که گاهی تمامی افراد تحصیل کرده حتی در زمینه شبکه نیز قادر به انجام آن نخواهند بود. به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از انتخاب فرد مورد نظر حتما از تجربه و دانش آن فرد اطلاعات خوبی کسب کنید.

 

برای دریافت خدمات پسیو و اکتیو شبکه با ما از طریق شماره تلفن ۵۷۸۰۱۰۰۰ در تماس باشید و یا جهت دریافت تماس از کارشناسان ما فرم درخواست تماس را تکمیل نمایید.

مراحل انجام کار

اولین قدم برای پیاده سازی شبکه این است که دقیقاً بدانیم تجهیزات شبکه چیست. بسته به اندازه شبکه، و همچنین تعداد مشتریان، تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز. بنابراین اولین وظیفه غیرفعال شبکه، فهرست کردن تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه است.

در این مرحله پسیو کار شبکه باید به درستی محل هر کلاینت، محل پریزها، مسیر کابل کشی و موارد مشابه را مشخص کند.

پس از خرید تجهیزات، سخت افزارها باید در محل تعیین شده خود نصب شوند. واضح است که اولین چیزی که باید نصب شود یک ترانک یا داکت است، زیرا بدون آن نمی توان مرحله بعدی یعنی کابل کشی را انجام داد.

گام بعدی این است که کابل کشی را به طور صحیح و مناسب انجام دهید. در این مرحله پسیو کار شبکه باید سعی کند کابل کشی را بدون پیچیدگی و به دور از کابل کشی اضافی شبکه انجام دهد. توجه داشته باشید که در این مرحله رعایت قانون کمتر از 100 متر کابل باید رعایت شود.

پس از گذراندن مراحل فوق، نوبت به بررسی کابل ها به صورت تک تک می رسد تا مشکلی پیش نیاید. به راحتی می توانید با تستر شبکه تمامی کابل ها را چک کنید تا مشکلی نداشته باشند.

اگر موارد فوق به خوبی انجام شود، شبکه شما آماده استفاده خواهد بود. موارد نصب شده مجدد برای امنیت بیشتر باید آزمایش شوند. پس از تست نهایی، شبکه آماده تحویل به کارفرما خواهد بود.

تعرفه پسیو و اکتیو کار

حقوق پسیو و اکتیو کار شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت که هر چه شبکه پیاده سازی شده توسط شخص بزرگتر باشد، تعرفه آن نیز بالاتر خواهد بود. به همین دلیل نمی توان هزینه دقیقی برای انجام خدمات شبکه بدون بررسی محیط ارائه کرد. جهت مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در واحد پشتیبانی آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

برونسپاری خدمات اکتیو و پسیو

اگر مایل به برونسپاری خدمات اکتیو و پسیو شبکه خود هستید می توانید با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید. ما با دارا بودن متخصصین اکتیو کار و پسیو کار شبکه قادر به ارائه خدمات حضوری و غیر حضوری به شرکت ها و سازمان ها هستیم.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.