• Home
  • آموزش
  • پشتیبان گیری از سرور چیست؟ 5 روش‌ پشتیبان ‌گیری از اطلاعات سرور
پشتیبان گیری از سرور

پشتیبان گیری از سرور چیست؟ 5 روش‌ پشتیبان ‌گیری از اطلاعات سرور

روش‌ های پشتیبان ‌گیری از سرور چیست؟ پنج راه برای ایمن نگه داشتن اطلاعات وجود دارد. وقتی صحبت از پشتیبان ‌گیری می‌ شود، روش ‌های مختلف پشتیبان ‌گیری وجود دارد. برای برخی، فرآیند انتخاب روش پشتیبان گیری برای ممکن است کمی دشوار باشد. اما ما می توانیم در تمامی مراحل بک آپ گرفتن همراه شما باشیم.

هدف نهایی این است که داده های را ایمن نگه دارید، اما نحوه انجام این کار بسته به روش هایی که برای تهیه نسخه پشتیبان از داده ها انتخاب می کنید می تواند به شدت متفاوت باشد.

در این مقاله در مورد روش‌ های مختلف پشتیبان‌ گیری از سرور صحبت می کنیم، در پایان مقاله شما اطلاعات کامل و جامعی در مورد پشتیبانی سرور دارید و همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 

در صورت نیاز به دریافت خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

پشتیبان گیری از سرور

پشتیبان گیری از سرور در حقیقت تهیه نسخه بک آپ از اطلاعات سرور در جای دیگر است. اگر داده ها و اطلاعات سرور خود را در جای دیگر کپی می کنید، در واقع از داده های سرور خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید. به این صورت هر اتفاقی که بیفتد به اطلاعات سرور خود دسترسی خواهید داشت و می توانید داده های اصلی را بازیابی کنید. این داده ها می توانند اطلاعات حیاتی یک سازمان باشند.

سازمان های امروزی باید از شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده کنند. بنابراین طبیعی است که در معرض تهدیداتی مانند ویروس ها، بدافزارها، باج افزارها و … قرار بگیرند. در صورتی که فایل های اتوماسیون اداری سازمان دچار مشکل شود، تمامی اطلاعات و سوابق قبلی از بین می رود. یا اگر فایل هایی که به اشتراک گذاشته می شوند و به صورت عمومی روی سرورها قرار می گیرند با مشکل مواجه شوند، نتیجه کار کارکنان سازمان از بین می رود. ایمیل ها، اطلاعات شخصی و تمامی مدارک یک شرکت می تواند آینده یک کسب و کار را تعیین کند، بنابراین منطقی ترین راه حفظ امنیت داده ها و اطلاعات است و برای این منظور تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات پیشنهاد می شود.

پشتیبان گیری سرور

پشتیبان گیری از اطلاعات سرور

برای به حداقل رساندن از دست دادن داده های سرور یا به حداقل رساندن آن، می توان از روش پشتیبان گیری استفاده کرد که در اصل یک کپی از داده های موجود است. در این صورت، در صورت بروز هر یک از موارد ذکر شده، قادر به بازیابی اطلاعات سرور خواهید بود.

پشتیبان گیری سرور اساساً یک شکل ساده برای بازیابی اطلاعات در صورت از دست دادن اطلاعات است. لازم به ذکر است که سیستم های پشتیبان قادر به بازسازی یک سیستم کامپیوتری یا سایر تنظیمات پیچیده مانند کلاستر کامپیوتر، سرور دایرکتوری فعال یا سرورهای پایگاه داده نیستند.

حداقل یک کپی از داده ها در هر سیستم پشتیبان ذخیره می شود. نیازهای مربوط به فضای ذخیره سازی می تواند بسیار زیاد باشد. در این حالت ساختاری برای تعیین فضای مورد نیاز برای ذخیره اطلاعات تعریف می شود. انواع مختلفی از دستگاه های ذخیره سازی داده ها برای کپی کردن نسخه پشتیبان سرور وجود دارد و می توان از روش های مختلفی برای تعیین ترتیب این دستگاه ها برای ایجاد پراکندگی جغرافیایی، امنیت داده ها و سهولت در انتقال استفاده کرد.

داده ها برای ذخیره سازی انتخاب، استخراج و دستکاری می شوند. این فرآیند شامل روش‌هایی برای انواع داده‌ها، از جمله Live Data است که شامل فایل‌ها و باز کردن فایل‌ها برای فشرده‌سازی، رمزگذاری و حذف کردن اطلاعات است.

 

در ادامه 5 روش پشتیبانی گیری از اطلاعات سرور را شرح می دهیم.

پشتیبان گیری کامل

بک آپ کامل ساده ترین شکل پشتیبان گیری است که شامل تمام پوشه ها و فایل هایی است که انتخاب کرده اید تا پشتیبان گیری شوند. یک نسخه پشتیبان کامل نیز ساده ترین نوع پشتیبان برای بازیابی است، زیرا تنها به یک مجموعه فایل پشتیبان برای بازیابی نیاز دارد.

 

پشتیبان‌ گیری کامل معمولاً در یک فرمت فشرده و اختصاصی ذخیره می ‌شود که به نرم ‌افزاری که پشتیبانی را ایجاد کرده است برای بازیابی فایل‌ ها نیاز دارد.

از آنجایی که پشتیبان ‌گیری کامل شامل تمام فایل ‌ها و پوشه‌ هایی است که برای کار پشتیبان‌ گیری انتخاب شده ‌اند، معمولاً حجم بیشتری دارند و بنابراین به فضای ذخیره ‌سازی بیشتری نیاز دارند.

برای ماشین های مجازی، یک نسخه پشتیبان کامل، یک نسخه پشتیبان از کل ماشین مجازی است. این پشتیبان‌ ها می‌ توانند اندازه نسبتاً بزرگی داشته باشند، بنابراین مهم است که از فضای ذخیره ‌سازی موجود در دستگاه مقصد خود آگاه باشید.

پشتیبان گیری افزایشی

پشتیبان ‌گیری افزایشی باعث صرفه‌ جویی قابل توجهی در فضای ذخیره‌ سازی می ‌شود، زیرا فقط از فایل ‌هایی که از آخرین نسخه پشتیبان کامل یا افزایشی ایجاد یا تغییر کرده ‌اند، نسخه پشتیبان تهیه می ‌کنند. پشتیبان گیری افزایشی سریع تر نیز انجام می شود.

 

پشتیبان گیری افزایشی اغلب همراه با پشتیبان گیری کامل استفاده می شود. یک استراتژی معمول پشتیبان گیری این است که یک بار در هفته یک نسخه پشتیبان کامل را اجرا کنید، و سپس یک پشتیبان گیری افزایشی روزانه در هر روز بعدی انجام دهید.

 

برای مثال، اگر می ‌خواهید یک نسخه پشتیبان کامل را در روز دوشنبه اجرا کنید، می ‌توانید کارهای پشتیبان افزایشی را از سه‌ شنبه تا جمعه اجرا کنید (اگر آخر هفته‌ ها کار نمی‌ کنید).

با این پیکربندی، پشتیبان ‌گیری شما در روز سه ‌شنبه فقط حاوی فایل‌ های جدید یا تغییر یافته‌ ای است که از زمان پشتیبان‌ گیری کامل در روز دوشنبه ایجاد شده ‌اند.

روز چهارشنبه، یک نسخه پشتیبان افزایشی دوباره اجرا می‌ شود، اما این بار فقط از فایل‌ های جدید یا تغییر یافته از زمان پشتیبان‌ گیری افزایشی که در روز سه‌ شنبه اجرا شد، نسخه پشتیبان تهیه می ‌کند.

 این برنامه در بقیه هفته کاری ادامه خواهد داشت و 1 نسخه پشتیبان کامل و 4 نسخه پشتیبان افزایشی به شما می دهد. این چرخه دوباره هفته بعد شروع می شود.

 

بزرگترین مزایای پشتیبان گیری افزایشی، کاهش پنجره پشتیبان گیری و نیاز به فضای ذخیره سازی کوچکتر است، زیرا فقط داده ها را از آخرین نسخه پشتیبان ذخیره می کند.

دیفرانسیل پشتیبان گیری

پشتیبان‌ گیری ‌های دیفرانسیل در جایی بین پشتیبان‌ گیری کامل و افزایشی قرار می ‌گیرند. پشتیبان گیری دیفرانسیل به این معنی است که شما اساساً یک نسخه پشتیبان تجمعی از تمام تغییرات ایجاد شده از آخرین نسخه پشتیبان کامل دارید.

نسخه ‌های پشتیبان دیفرانسیل از نظر اندازه بزرگتر از پشتیبان ‌گیری افزایشی هستند، زیرا بیشتر شبیه نسخه ‌ای از تمام پشتیبان ‌گیری ‌های افزایشی هستند که از آخرین پشتیبان ‌گیری کامل انجام شده است.

با توجه به ماهیت پشتیبان گیری دیفرانسیل، می توانید نسخه پشتیبان دیفرانسیل خود را طوری تنظیم کنید که آخرین نسخه پشتیبان دیفرانسیل شما را بازنویسی کند تا فضای ذخیره سازی ذخیره شود.

مانند پشتیبان ‌گیری افزایشی، پشتیبان ‌گیری ‌های دیفرانسیل نیز به پهنای باند شبکه اضافی نیاز دارند تا فایل ‌های فعلی را با فایل ‌هایی که قبلاً پشتیبان‌ گیری شده ‌اند مقایسه کنند تا بتوانند فایل‌ های تازه تغییر یافته را پیدا کرده و پشتیبان ‌گیری کنند.

 

بک آپ های دیفرانسیل قطعا سریع تر از پشتیبان گیری های افزایشی بازیابی می شوند زیرا هر پشتیبان دیفرانسیل مستقل از یکدیگر است. این به این معنی است که برای بازیابی یک فایل خاص، فقط پشتیبان کامل و دیفرانسیل پشتیبان مورد نظر مورد نیاز است

پشتیبان گیری از تصویر

پشتیبان گیری مبتنی بر تصویر به شما این امکان را می دهد که یک نسخه پشتیبان کامل دیسک از کل سیستم خود (یا یک یا چند پارتیشن)، از جمله سیستم عامل، برنامه های کاربردی و همه موارد خود ایجاد کنید.

این نوع پشتیبان به صورت یک فایل ذخیره می شود که اغلب به عنوان تصویر از آن یاد می شود.

 

یک نسخه پشتیبان از تصویر کامل سیستم در سناریو های بازیابی فاجعه بسیار مؤثر است، زمانی که نیاز دارید کل سیستم خود را به یک سیستم کاملاً جدید بازیابی کنید.

 هنگامی که یک تصویر پشتیبان از سرور خود ایجاد می کنید، می توانید به سرعت کل سرور خود را دقیقاً به همان شکلی که بود، به یک سرور جدید بازیابی کنید، حتی اگر آن سرور دارای سخت افزارهای متفاوت باشد.

پشتیبان‌ گیری از تصویر با استفاده از نرم ‌افزار تصویربرداری دیسک انجام می ‌شود و در زمانی که نیاز به بازیابی کل سیستم خود دارید، سریع‌ ترین گزینه بازیابی را ارائه می ‌دهد.

 پشتیبان‌ گیری ‌های سطح تصویر نیز این امکان را دارند که تصویر را به یک ماشین فیزیکی یا مجازی باز گردانند. یک پشتیبان تصویر سیستم را نیز می توان برای بازیابی تنها یک فایل بدون نیاز به بازیابی کل سیستم نصب کرد.

کپی جابز

 

Copy jobs با کارهای پشتیبان گیری متفاوت است، زیرا منجر به مجموعه ای از فایل های انتخاب شده، ذخیره شده در فرمت فایل اصلی و غیر فشرده می شود.

 این فایل ‌های کپی به سادگی «کپی» می ‌شوند یا به صورت دستی یا برنامه ‌ریزی شده به دستگاه ذخیره‌ سازی مورد نظر شما منتقل می‌ شوند، اما هرگز نباید به‌ عنوان یک نسخه پشتیبان در نظر گرفته شوند یا جایگزین نسخه ‌های پشتیبان معمولی شوند.

 

با Copy jobs می‌ توانید دایرکتوری ‌ها و فایل‌ هایی را که می ‌خواهید در قالب فایل اصلی ‌شان کپی کنید، انتخاب کنید. Copy jobs منجر به فایل هایی می شود که دقیقاً به اندازه فایل های اصلی هستند، بنابراین قبل از شروع فایل ویندوز باید مطمئن شوید که فضای ذخیره سازی کافی در دستگاه مقصد دارید.

Copy jobs زمانی مفید هستند که می خواهید یک کپی فایل سریع ایجاد کنید تا یک مجموعه کپی ثانویه از فایل های خود داشته باشید که در هر زمان بتوانید بدون نیاز به نرم افزار پشتیبان برای بازیابی فایل ها به آن دسترسی داشته باشید.

کدام روش پشتیبان گیری سرور برای شما مناسب است؟

اکنون که در مورد روش ‌های مختلف پشتیبان‌ گیری اطلاعات دارید، وقت آن است که تصمیم بگیرید کدام روش یا انواع روش های پشتیبان‌ گیری برای شما بهترین گزینه است. در اینجا چند گزینه برای بررسی وجود دارد:

پشتیبان گیری ماهانه تصویر، پشتیبان گیری کامل هفتگی، و پشتیبان گیری دیفرانسیل روزانه

پشتیبان گیری ماهانه از تصویر، پشتیبان گیری کامل هفتگی، و پشتیبان گیری افزایشی روزانه

پشتیبان ‌گیری از تصویر فصلی، بک ‌آپ کامل ماهانه، و پشتیبان ‌گیری افزایشی روزانه

 

در حالی که بهتر است نسخه های پشتیبان خود را به گونه ای تنظیم کنید که به طور خودکار بر اساس یک برنامه زمان بندی شده اجرا شوند، همچنین ایده خوبی است که از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید یا قبل از ایجاد هر نوع تغییر سیستم مانند به روز رسانی سیستم عامل ویندوز یا به روز رسانی سرویس پک ویندوز خود یک نسخه پشتیبان داشته باشید.

چه دستگاهی را برای ذخیره سازی پشتیبان سرور انتخاب کنیم؟

اکنون که می‌ دانید از چه نوع برنامه ‌ریزی پشتیبان‌ گیری می ‌خواهید استفاده کنید، باید تصمیم بگیرید که مقصد ذخیره‌ سازی پشتیبان سرور را انتخاب کنید. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

دیسک سخت خارجی

دستگاه های NAS یا SAN

درایو های نواری

رسانه USB (فلش، درایو)

ذخیره سازی شبکه

FTP

درایو دیسک قابل جابجایی RDX

پشتیبان گیری آنلاین (Amazon S3 یا سایر ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری)

خدمات به اشتراک گذاری فایل (Dropbox، OneDrive و غیره)

 

گزینه‌ های ذخیره ‌سازی پشتیبان سرور زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما در نهایت تصمیم در مورد اینکه چه دستگاه ذخیره ‌سازی داده یا مقصدی را انتخاب می‌ کنید به عهده شماست. توصیه می ‌کنیم بیش از یک گزینه ذخیره ‌سازی داده ‌ها را انتخاب تا بتوانید یک مکان پشتیبان ثانویه داشته باشید که ترجیحاً خارج از سایت ذخیره شود.

 

برخی از دستگاه های NAS، مانند Buffalo TeraStations، گزینه های تکرار داخلی و چندین نسخه پشتیبان را ارائه می دهند. برای حفاظت بهینه از داده ها، توصیه می کنیم یک دستگاه NAS در محل و یک دستگاه NAS ثانویه در مکانی خارج از سایت ذخیره کنید و NAS نسخه پشتیبان شما را در دستگاه NAS ثانویه شما کپی می کند.

خدمات پشتیبان گیری از سرور

در صورتی که به خدمات دورکاری پشتیبان گیری سرور نیاز داشتید می توانید از پیشگام رایانه کمک بگیرید. ما آماده ارائه خدمات پشتیبان گیری از اطلاعات و دیتای شما به صورت ایمن و محرمانه هستیم.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.