• Home
  • آموزش
  • امنیت اطلاعات کامپیوتر و شیوه های مقابله با تهدیدات سایبری کامپیوتری
امنیت اطلاعات کامپیوتر

امنیت اطلاعات کامپیوتر و شیوه های مقابله با تهدیدات سایبری کامپیوتری

امنیت اطلاعات کامپیوتر چیست و چگونه می توان با تهدیدات سایبری کامپیوتر مقابله کرد؟ شیوه های امنیتی و راه کارهای موثر چیست؟ اینترنت زندگی ما را به طرق خوب متحول کرده است. متأسفانه، این شبکه گسترده و فناوری های مرتبط با آن نیز افزایش تعداد تهدیدات امنیتی را به دنبال خود آورده است. موثرترین راه برای محافظت از خود در برابر این تهدیدات و حملات، آگاهی از اقدامات استاندارد امنیت سایبری است. این مقاله در مورد “امنیت اطلاعات کامپیوتر چیست؟” مقدمه ای بر امنیت رایانه و مفاهیم کلیدی آن ارائه می کند.
 
در صورت نیاز به دریافت امنیت اطلاعات، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

امنیت اطلاعات کامپیوتر

امنیت اطلاعات کامپیوتر اساساً محافظت از سیستم ها و اطلاعات رایانه ای در برابر آسیب، سرقت و استفاده غیرمجاز است. این فرآیند جلوگیری و شناسایی استفاده غیرمجاز از سیستم رایانه شما است. انواع مختلفی از امنیت رایانه وجود دارد که به طور گسترده برای محافظت از اطلاعات ارزشمند یک سازمان استفاده می شود.
 
امنیت اطلاعات رایانه، حفاظت از اطلاعات دیجیتال و دارایی های فناوری اطلاعات در برابر انواع تهدیدات و حملات سایبری است. انواع مختلفی از امنیت رایانه وجود دارد که برای محافظت از زیرساخت های فناوری اطلاعات سازمان استفاده می شود. امنیت رایانه به عنوان امنیت سایبری نیز شناخته می شود که حفاظت از سیستم های رایانه ای مانند سخت افزار، نرم افزار، شبکه و داده های الکترونیکی است.
 
امنیت اطلاعات کامپیوتر چیست

امنیت رایانه

امنیت رایانه یا Computer security، امنیت سایبری یا امنیت اطلاعات (امنیت فناوری اطلاعات) حفاظت از سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای در برابر افشای اطلاعات، سرقت یا آسیب به سخت‌افزار، نرم‌افزار یا داده‌های الکترونیکی آنها و همچنین در برابر اختلال یا هدایت نادرست خدمات است.

این زمینه به دلیل اتکای مداوم به سیستم های کامپیوتری، اینترنت و استانداردهای شبکه های بی سیم مانند بلوتوث و وای فای و به دلیل رشد دستگاه های “هوشمند” از جمله تلفن های هوشمند، تلویزیون ها و دستگاه های مختلف به طور فزاینده ای قابل توجه است. که “اینترنت اشیا” را تشکیل می دهند. امنیت سایبری نیز به دلیل پیچیدگی، هم از نظر استفاده سیاسی و هم از نظر فناوری، یکی از چالش های مهم در دنیای معاصر است.

امنیت کامپیوتر چیست

امنیت کامپیوتر چیست و انواع آن چیست؟ یکی از راه‌های تشخیص شباهت‌ها و تفاوت‌های بین امنیت رایانه این است که بپرسید چه چیزی ایمن شده است. مثلا، امنیت اطلاعات، ایمن کردن اطلاعات از دسترسی، اصلاح و حذف غیرمجاز است. Application Security با ایجاد ویژگی های امنیتی برای جلوگیری از تهدیدات سایبری مانند تزریق SQL، حملات DoS، نقض داده ها و غیره، یک برنامه را ایمن می کند. امنیت رایانه به معنای ایمن سازی یک دستگاه مستقل با به روز نگه داشتن و اصلاح آن است.
 
امنیت شبکه با ایمن سازی هر دو فناوری نرم افزاری و سخت افزاری است. امنیت سایبری به عنوان محافظت از سیستم های رایانه ای تعریف می شود که از طریق شبکه های رایانه ای ارتباط برقرار می کنند. درک تمایز بین این کلمات مهم است، اگرچه لزوماً توافق روشنی در مورد معانی و میزان همپوشانی یا قابل تعویض بودن آنها وجود ندارد. بنابراین، امنیت رایانه را می توان به عنوان کنترل هایی تعریف کرد که برای تأمین محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن برای همه اجزای سیستم های رایانه ای قرار می گیرند. بیایید تعریف را توضیح دهیم.
 
امنیت کامپیوتر چیست

امنیت اطلاعات چیست

امنیت اطلاعات (IS) نوعی از امنیت رایانه است که به فرآیند و روشی برای محافظت از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن سیستم رایانه ای از دسترسی، استفاده، تغییر و تخریب غیرمجاز اشاره دارد.

امنیت اطلاعات بر مدل سه گانه سیا تمرکز دارد، که محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن داده ها را بدون تأثیر بر بهره وری سازمان تضمین می کند.

امنیت شبکه کامپیوتر

امنیت شبکه یکی دیگر از انواع امنیت رایانه است که فرآیند جلوگیری و محافظت در برابر نفوذ غیرمجاز به شبکه های رایانه ای است. مجموعه ای از قوانین و پیکربندی هایی است که برای محافظت از محرمانه بودن، یکپارچگی و دسترسی به سیستم و اطلاعات شبکه های کامپیوتری با استفاده از فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری طراحی شده است.

امنیت اینترنت و هک

امنیت اینترنت یکی از انواع مهم امنیت رایانه است که به عنوان فرآیندی برای ایجاد مجموعه ای از قوانین و اقدامات برای محافظت از سیستم رایانه های متصل به اینترنت تعریف شده است.

 

هکر شخصی است که ضعف می یابد و از آسیب پذیری سیستم های کامپیوتری یا شبکه برای دسترسی به آن سوء استفاده می کند. هک به فعالیت هایی اطلاق می شود که از یک سیستم کامپیوتری یا یک شبکه به منظور دستیابی به دسترسی یا کنترل غیرمجاز بر روی سیستم ها برای اهداف غیرقانونی سوء استفاده می کنند.

امنیت دسکتاپ

رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها معمولاً برای جمع‌آوری گذرواژه‌ها یا اطلاعات حساب مالی یا ساخت بات‌نت برای حمله به هدف دیگری هدف قرار می‌گیرند. گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های لوحی، ساعت‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه مانند دستگاه‌های خودکار اندازه‌گیری شده مانند ردیاب‌های فعالیت دارای حسگرهایی مانند دوربین‌ها، میکروفون‌ها، گیرنده‌های GPS، قطب‌نما و شتاب‌سنج هستند که می‌توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند و ممکن است اطلاعات شخصی از جمله اطلاعات حساس سلامتی را جمع‌آوری کنند.

 

شبکه‌های وای‌فای، بلوتوث و تلفن‌های همراه در هر یک از این دستگاه‌ها می‌توانند به‌عنوان بردار حمله استفاده شوند و حسگرها ممکن است از راه دور پس از یک شکست موفقیت‌آمیز فعال شوند. افزایش تعداد دستگاه‌های اتوماسیون خانگی مانند ترموستات Nest نیز اهداف بالقوه‌ای هستند.

اجزای سیستم کامپیوتری

اجزای یک سیستم کامپیوتری که باید محافظت شوند عبارتند از: سخت افزار، بخش فیزیکی کامپیوتر، مانند حافظه سیستم و درایو دیسک. سفت‌افزار، نرم‌افزار دائمی که در حافظه غیرفرار دستگاه سخت‌افزاری حک می‌شود و اغلب برای کاربر نامرئی است. نرم افزار، برنامه نویسی که خدماتی مانند سیستم عامل، واژه پرداز، مرورگر اینترنت را به کاربر ارائه می دهد.
 
امنیت رایانه عمدتاً با سه حوزه اصلی مرتبط است:
محرمانه بودن حصول اطمینان از اینکه اطلاعات فقط برای مخاطب مورد نظر در دسترس است.
صداقت محافظت از اطلاعات در برابر تغییر توسط اشخاص غیرمجاز است.
در دسترس بودن محافظت از اطلاعات در برابر تغییر توسط اشخاص غیرمجاز است.
 
به زبان ساده، امنیت رایانه این است که مطمئن شوید اطلاعات و اجزای رایانه قابل استفاده هستند اما همچنان در برابر افراد یا نرم افزارهایی که نباید به آن دسترسی داشته باشند یا آن را تغییر دهند محافظت می شود. اکنون با این “امنیت کامپیوتری چیست؟” مقاله بیایید به رایج ترین تهدیدات امنیتی نگاه کنیم.

تهدیدات امنیتی کامپیوتر

تهدیدات امنیتی رایانه، خطرات احتمالی هستند که احتمالاً می توانند عملکرد عادی رایانه شما را مختل کنند. در عصر حاضر، با دیجیتال شدن جهان، تهدیدات سایبری به طور مداوم در حال افزایش است. مضرترین انواع امنیت رایانه عبارتند از:

ویروس ها

ویروس کامپیوتری یک برنامه مخرب است که بدون اطلاع کاربر در رایانه کاربر بارگذاری می شود. خود را تکرار می کند و فایل ها و برنامه های رایانه شخصی کاربر را آلوده می کند. هدف نهایی یک ویروس این است که اطمینان حاصل شود که رایانه قربانی هرگز نمی تواند به درستی یا حتی اصلاً کار کند.

کرم کامپیوتری

کرم کامپیوتری یک برنامه نرم افزاری است که می تواند خود را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر بدون تعامل انسانی کپی کند. خطر بالقوه در اینجا این است که فضای هارد دیسک رایانه شما را مصرف می کند زیرا یک کرم می تواند با حجم زیاد و با سرعت زیاد تکثیر شود.

فیشینگ

فیشرها که به عنوان یک شخص یا کسب و کار قابل اعتماد ظاهر می شوند، سعی می کنند اطلاعات مالی یا شخصی حساس را از طریق ایمیل های جعلی یا پیام های فوری سرقت کنند. متأسفانه اجرای فیشینگ بسیار آسان است. شما فریب خورده اید که فکر می کنید این نامه قانونی است و ممکن است اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

بات نت

بات نت گروهی از رایانه های متصل به اینترنت است که توسط یک هکر با استفاده از یک ویروس رایانه ای در معرض خطر قرار گرفته اند. به یک رایانه شخصی «رایانه زامبی» می گویند. نتیجه این تهدید رایانه قربانی است که ربات برای فعالیت های مخرب و برای حمله در مقیاس بزرگتر مانند DDoS استفاده می شود.

روت کیت

rootkit یک برنامه کامپیوتری است که برای فراهم کردن دسترسی ممتاز مستمر به یک کامپیوتر در حالی که فعالانه حضور آن را پنهان می کند طراحی شده است. هنگامی که یک روت کیت نصب شد، کنترلر روت کیت قادر خواهد بود فایل ها را از راه دور اجرا کند و پیکربندی های سیستم را در ماشین میزبان تغییر دهد.

کی لاگر

keyloggers که به عنوان Logger ضربه زدن به کلید شناخته می شود، می تواند فعالیت بلادرنگ کاربر را در رایانه خود ردیابی کند. کی لاگر یک رکورد از تمام ضربه های کلید ساخته شده توسط صفحه کلید کاربر را نگه می دارد. Keylogger همچنین یک تهدید بسیار قدرتمند برای سرقت اعتبار ورود افراد مانند نام کاربری و رمز عبور است.

 

موارد فوق شاید رایج ترین تهدیدهای امنیتی هستند که با آنها روبرو خواهید شد. جدای از این موارد، موارد دیگری مانند جاسوس افزار، wabbits، scareware، bluesnarfing و بسیاری دیگر وجود دارد. خوشبختانه راه هایی برای محافظت از خود در برابر این حملات وجود دارد.

اهمیت امنیت اطلاعات کامپیوتر

چرا امنیت کامپیوتر مهم است؟

در این عصر دیجیتال، همه ما می خواهیم رایانه ها و اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه داریم و از این رو امنیت رایانه برای محافظت از اطلاعات شخصی ما مهم است. همچنین حفظ امنیت رایانه و سلامت کلی آن با جلوگیری از ویروس‌ها و بدافزارهایی که بر عملکرد سیستم تأثیر می‌گذارند، مهم است.

شیوه های امنیت کامپیوتر

تهدیدات امنیت رایانه این روزها به طور بی امان مبتکرانه شده اند. برای محافظت در برابر این تهدیدات پیچیده و فزاینده امنیتی رایانه ای و حفظ امنیت آنلاین، نیاز زیادی وجود دارد که فرد خود را با اطلاعات و منابع مسلح کند. برخی از اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 

کامپیوتر خود را به صورت فیزیکی ایمن کنید:

 

1. نصب نرم افزارهای امنیتی و آنتی ویروس قابل اعتماد، معتبر.

 

2. فایروال خود را فعال کنید، زیرا فایروال به عنوان یک محافظ امنیتی بین اینترنت و شبکه محلی شما عمل می کند.

 

3. از آخرین نرم افزارها و اخبار پیرامون دستگاه های خود به روز باشید و به محض در دسترس قرار گرفتن آنها، به روز رسانی های نرم افزاری را انجام دهید.

 

4. از کلیک بر روی پیوست های ایمیل خودداری کنید مگر اینکه منبع را بدانید.

 

5. رمز عبور را به طور منظم تغییر دهید، با استفاده از ترکیبی منحصر به فرد از اعداد، حروف و انواع حروف.

 

6. از اینترنت با احتیاط استفاده کنید و در حین گشت و گذار از پنجره های بازشو و دانلودهای درایو بی توجهی کنید.

 

7. برای تحقیق در مورد جنبه های اساسی امنیت رایانه و آموزش خود در مورد تهدیدات سایبری در حال تحول وقت بگذارید.

 

8. هر روز اسکن کامل سیستم را انجام دهید و یک برنامه پشتیبان دوره ای سیستم ایجاد کنید تا مطمئن شوید که داده های شما قابل بازیابی هستند.

 

اگر اتفاقی برای رایانه شما بیفتد. جدای از این ها، راه های زیادی وجود دارد که می توانید از سیستم کامپیوتری خود محافظت کنید. جنبه هایی مانند رمزگذاری و پاک کننده های رایانه می تواند به محافظت از رایانه و فایل های آن کمک کند.

جلوگیری از خطای انسانی

خطای انسانی یک نقطه ضعف بزرگ است که به راحتی توسط مجرمان سایبری مورد سوء استفاده قرار می گیرد. کاربران نهایی در حال تبدیل شدن به بزرگترین خطر امنیتی در هر سازمانی هستند. با این حال، کاربر نهایی هیچ تقصیری از خود ندارد و بیشتر به دلیل عدم آگاهی و سیاست ICT است. آنها می توانند ناخواسته دروازه های مجازی را به روی مهاجمان سایبری باز کنند.

 

به همین دلیل است که سیاست‌ها، رویه‌ها و پروتکل‌های امنیتی جامع باید توسط کاربرانی که به اطلاعات حساس دسترسی دارند، عمیقاً درک شوند. بهتر است برنامه آموزشی آگاهی امنیتی به آنها ارائه شود.

امنیت سایبری اطلاعات کامپیوتر

متأسفانه، تعداد تهدیدات سایبری با سرعت زیادی در حال افزایش است و حملات پیچیده تری در حال ظهور هستند. بنابراین، داشتن یک پایه خوب در مفاهیم امنیت سایبری به شما این امکان را می دهد که از رایانه خود در برابر تهدیدات سایبری همیشه در حال تکامل محافظت کنید.

 

اگر می‌خواهید امنیت سایبری را بیاموزید و حرفه‌ای رنگارنگ در امنیت سایبری بسازید، آموزش صدور گواهینامه امنیت سایبری ما را که همراه با آموزش زنده توسط مربی و تجربه پروژه واقعی است، بررسی کنید. این آموزش به شما کمک می کند تا امنیت سایبری را عمیقاً درک کنید و به شما کمک می کند تا بر این موضوع تسلط پیدا کنید.

خدمات امنیت اطلاعات

در صورت نیاز به دریافت خدمات امنیت اطلاعات کامپیوتر می توانید با پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.