تست فلوک چیست

تست فلوک کابل شبکه چیست

تست فلوک چیست و چه کاربردهایی در شبکه دارد؟ در صنعت شبکه به طور مداوم در حال توسعه امروزی، زیرساخت کابل کشی که از یک شبکه پشتیبانی می کند، لازم است تا قابلیت انتقال مناسب را برای پشتیبانی از ارتباطات داده ای که توسط کاربران نهایی آن مورد نیاز است، ارائه دهد. در حالی که تست کابل شبکه و صدور گواهینامه در همه موارد اجباری نیست، تست کابل نقش مهمی در اطمینان از عملکرد صحیح نصب کابل های جدید ایفا می کند و همچنین به عیب یابی شبکه کابلی موجود کمک می کند.

 

در صورت نیاز به دریافت خدمات تست فلوک شبکه و خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

تست فلوک

تسترهای شبکه دستگاه هایی هستند که برای اندازه گیری و آزمایش اتصالات LAN موجود طراحی شده اند. تسترهای LAN یکی از تجهیزات ضروری برای هر نصب کننده شبکه هستند. چه در حال عیب یابی یک اتصال فعلی یا نصب اتصالات کابل کاملاً جدید هستید، تستر کابل کیفیت سیگنال را بررسی می کند و دقیقاً به کابل ها یا هسته هایی که نیاز به توجه دارند اشاره می کند. آنها همچنین می توانند برای تأیید اتصالات استفاده شوند. تسترهای کابل شبکه را می توان با کابل های مسی یا فیبر استفاده کرد.

تست فلوک چیست

تست Fluke مجموعه ای از تست ها و اندازه گیری های صنعتی برای پیوندهای فیزیکی است که با تسترهای Fluke مانند آنالیز کابل شبکه Fluke انجام می شود که می تواند اطلاعات “Pass” یا “Fail” را مطابق با استانداردهای صنعت ارائه دهد. سطحی از اطمینان را فراهم می کند که پیوندهای کابل کشی شبکه دارای قابلیت انتقال شبکه مطلوب برای پشتیبانی از ارتباطات داده مورد نظر کاربران هستند. در تست Fluke، تست پچ کورد (Patch Cord)، تست کانال و تست پیوند دائمی توسط نصاب ‌ها و کاربران نهایی برای تایید عملکرد پیوندهای کابل ‌کشی جفت پیچ خورده نصب شده استفاده می‌ شود.

تست فلوک شبکه چیست

 

تست فلوک کابل شبکه

شبکه های اترنت صنعتی ستون فقرات بسیاری از سیستم های کنترل اتوماسیون هستند. کابل کشی، چه مسی و چه فیبر نوری، یکی از دلایل اصلی خرابی در این شبکه های صنعتی حساس به زمان است. از دست دادن تنها چند بسته داده در مدت زمان کوتاه می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود. این امر به ویژه در محیط های صنعتی و تولیدی که در آن کابل های شبکه در معرض لرزش، خم شدن، رطوبت، تغییرات دما و EMI از درایوهای موتور و سایر دستگاه ها هستند، صادق است. دستگاه های تست فلوک دارای طیف وسیعی از ابزارها و تسترهای اترنت صنعتی مقاوم و باکیفیت است که می توانند توسط برقکاران کارخانه و مهندسان کنترل برای شناسایی سریع عیوب کابل استفاده شوند.

چرا باید تست فلوک انجام دهیم

کاربران انتظار دارند کابل‌ کشی شبکه اترنت آن‌ها به خوبی کار کند، اما برخی از کاربران فرآیند تست کابل را در حین نصب نادیده می ‌گیرند، که می‌ تواند باعث شود آنها در پیدا کردن مشکلات کابل ناکام باشند و مستقیماً منجر به خرابی شبکه شود. با استفاده از تستر های حرفه ای (مانند تستر های شبکه Fluke) برای کمک به مکان یابی سریع عیب ها، می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

تستر های فلوک در عیب یابی کابل قابلیت های فوق العاده ای دارند، همه این ها در عین حفظ درجه با دقت بالا انجام می شود. این نه تنها می تواند اشکالات گرافیکی از جمله تداخل، از دست دادن بازگشت و خطاهای محافظ را نمایش دهد، بلکه نتایج تست را تجزیه و تحلیل کرده و یک گزارش تست Fluke حرفه ای ارائه می دهد.

 علاوه بر این، تسترهای Fluke به شما این امکان را می دهند که نتایج آزمایش خود را برای مراجعات بعدی ردیابی و بایگانی کنید. داشتن داده برای مرجع بسیار مهم است، زیرا ممکن است یک شبکه چندین بار در طول چند سال آزمایش شود.

با استفاده از تسترهای حرفه ای شبکه Fluke، می توانید نرم افزاری را دانلود کنید تا تمامی نتایج تست های مختلف و اطلاعات تستر شبکه را در یک مکان نگه دارید که مدیریت کار را آسان تر می کند. مطالب زیر تست های مختلف فلوک را با جزئیات توضیح می دهد.

استانداردسازی کابل کشی

برای کمک به استاندارد سازی الزامات کابل، انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA)، توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) برای توسعه استانداردهای صنعتی برای طیف گسترده ای از محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) مورد تایید قرار گرفت.

به طور خاص برای صنعت کابل شبکه، استانداردهای مختلف TIA/EIA برای نیازها، کاربردها و انواع مختلف ساخت و ساز توسعه داده شد. این استانداردها برای تعریف استانداردهای سیستم کابل کشی ساخت یافته برای کاربری های مختلف ساختمان و همچنین مواردی که بین ساختمان ها در محیط های مختلف قرار می گیرند، ایجاد شده اند. استانداردها انواع کابل کشی، فواصل، اتصالات، معماری سیستم کابل، استانداردهای پایان کابل و ویژگی های عملکرد، الزامات نصب کابل و روش های آزمایش کابل نصب شده را تعریف می کنند.

شرکت Fluke ابزاری برای آزمایش این استانداردها ایجاد کرده است. در حالی که آنها تنها کسانی نیستند که دارای تجهیزات تست هستند، اما معمولاً برای تجهیزات تست کابل شناخته شده اند. تجهیزات آن ‌ها آزمایش‌ های متعدد را در یک تستر ترکیب می ‌کند و با فناوری همیشه در حال تغییر سازگار است.

عیب یابی کابل کشی شبکه

پس از کابل کشی، یک شبکه کامپیوتری مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا از کابل کشی صحیح و بی عیب اطمینان حاصل شود و برای اطمینان از اینکه شبکه به درستی کار می کند و کابل ها قطع نمی شوند، شبکه با دستگاهی به نام دستگاه “تست فلوک” تجزیه و تحلیل می شود. بازاری وجود دارد که هر کدام با توجه به تولید کننده اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهند. بهترین تستر دنیا با نام Fluke Tester شناخته می شود.

تست Fluke برای بررسی عملکرد لینک ها یا کانال ها و انواع کابل های شبکه و فیبر نوری انجام می شود و اطلاعات کاملی در مورد کابل ها، فیبرها و گره ها (کیستون ها و سایر تجهیزات شبکه) در اختیار تکنسین ها قرار می دهد. معمولا بعد از کابل کشی شبکه تست فلوک را برای بررسی صحت عملکرد شبکه انجام می دهند.

عیب یابی کابل شبکه

 

دستگاه فلوک

دستگاه فلوک یکی از بهترین دستگاه های تست و عیب یابی کابل های شبکه است. یکی از بهترین ابزارهای سنجش کیفیت و عیب یابی غیرفعال شبکه را بدون شک می توان دستگاه فلوک نامید که اطلاعات کاملی در مورد کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، مساحت کابل، محل دقیق کابل و … ارائه می دهد.

Fluke Tester یکی از کامل ترین تسترهای موجود در بازار است که کامل ترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می کند و حتی می تواند این اطلاعات را ذخیره کرده و گزارش کاملی را به صورت مکتوب در اختیار کارفرما قرار دهد.

فلوک مولتی متر

دستگاه فلوک مولتی متر یک دستگاه قابل حمل کوچک است که می تواند برای اندازه گیری ولتاژ، مقاومت جریان یا آزمایش دیودها استفاده شود. بخش مهندسی در Humboldt دارای مجموعه ای از مولتی متر دیجیتال دستی Type 73 -III Series III است که توسط Fluke ساخته شده است. این کنتورها در برابر افزایش ولتاژ گذرا محافظت می شوند.

مطابق با استاندارد ایمنی کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی IEC 61010. این کنتورها دارای یک نگهدارنده خودکار برای ذخیره یک قرائت، و یک بیپر پیوسته شنیداری هستند و می توانند دیودها را آزمایش کنند. یک مولتی متر دستی قابل حمل را می توان در هر جایی که نیاز به خوانش دقیق ولتاژ، جریان یا مقاومت است، استفاده کرد. کاربردهای خاص این دستگاه بسیار زیاد است.

عملکرد تست فلوک

یک تست فلوک عملکرد کابل را بررسی می کند. هنگام آزمایش یک کابل خاص، دلیل اصلی استفاده از آن بررسی طول کابل با استانداردهای عملکرد برای هر نوع کابل خاص (cat5e، cat6 و غیره) است. همچنین مقاومت (اهم)، حاشیه تلفات درج (dB)، فرکانس (MHz)، تاخیر (ns)، انحراف تاخیر (ns) و حد (dB) پایه را بررسی می کند. در حین بررسی هر یک از جفت‌ ها، تست تصادفی میزان نویز (وقفه ‌های) موجود در حین انتقال داده را بررسی می ‌کند و نشان می ‌دهد که آیا این نویز در استانداردهای صنعتی است یا خیر.

هنگامی که تست فلوک در یک شبکه موجود (چه جدید یا قدیمی) استفاده می شود، ابتدا اتصال را بررسی می کند. هنگامی که اتصال برقرار شد، می توان مجموعه ای خودکار از آزمایشات را در هر نیاز طراحی کرد. به طور خاص، هر تعداد تست به هر ترتیبی را می توان برای هر کار سفارشی کرد.

از تست فلوک برای تعیین عملکرد کابل یا شبکه برای جلوگیری از مشکلات فعلی و آینده شبکه استفاده کنید.

کابل های اترنت نقش مهمی در راه اندازی اتصالات سیمی بسیار مطمئن و ایمن برای مقاصد مسکونی و تجاری دارند. برخی از کابل ‌های شبکه موجود در بازار، الزامات عملکرد TIA یا ISO را برآورده نمی ‌کنند، که اغلب منجر به خرابی شبکه و عیب‌ یابی برای برنامه ‌های کاربردی حیاتی می‌ شود.

برای عملکرد قابل اعتماد و به روز، کابل های اترنت باید به صورت حرفه ای و گرافیکی تست یا تایید شوند تا برخی از مشخصات دقیق تعریف شده توسط استانداردهای صنعت TIA/ISO را برآورده کنند. یک تست گواهینامه صحیح به تعیین اینکه آیا سیستم شما سیم کشی نا مناسب یا کابل های آسیب دیده دارد کمک می کند. تسترهای شبکه Fluke ابزارهای مفیدی هستند که تکنسین ها برای خدمات صدور گواهینامه و آزمایش ها از آنها استفاده می کنند. در ادامه مقاله توضیح می دهیم که تست فلوک چیست و چگونه می توان گزارش تست فلوک را خواند.

اندازه گیری با دستگاه فلوک

در بسیاری از فلوک مولتی مترها، هر تابع دارای محدوده های متعددی برای اندازه گیری با بزرگی های مختلف است. در فلوکمتر محدوده صحیح به طور خودکار برای اکثر اندازه گیری ها انتخاب می شود. این بدان معنی است که اندازه تقریبی سیگنال برای خواندن دقیق لازم نیست مشخص یا تعیین شود. برای خواندن، لیدها باید به درگاه مناسب برای اندازه گیری مورد نظر منتقل شوند. در صورت انتخاب عملکرد نادرست یا در صورت قرار دادن سرنخ ها در پورت نادرست برای اندازه گیری، کنتور دارای فیوز محافظت می شود تا از آسیب به دستگاه جلوگیری شود.

دستگاه فولک مولتی متر دقت متر را برای عملکردهای متر فهرست می کند. این مقادیر در حداکثر درصد خطای ممکن برای محدوده های دمایی خاص ارائه می شوند. برای معنی دار بودن قرائت ها، باید دقت متر را در نظر داشت.

اندازه گیری جریان الکترون

دستگاه تست فلوک کابل شبکه در واقع جریان الکترون را هنگام اندازه گیری جریان اندازه گیری می کند. با این حال، قرارداد این است که در مورد جریان به عنوان ذرات با بار مثبت صحبت کنیم که در واقع وجود ندارند.

این قرارداد را می توان به زمان توماس ادیسون ردیابی کرد، که پیش از کشف الکترون، خودسرانه یک جریان مثبت را به عنوان جریان ذرات با بار مثبت انتخاب کرد. اکنون فهمیده شده است که الکترون ها حامل جریان هستند، اما قرارداد ادیسون گیر کرده است. احتمالاً برای سال‌های آینده، جریان «حفره‌های الکترونی» را در نظر خواهیم گرفت.

تست دیود و تست تداوم شنیداری

آزمایش وضعیت یا قطبیت یک دیود و آزمایش تداوم شنیداری عملکرد مشابهی در انتخابگر است. هر زمان که سیم های تست به مداری با مقاومت کمتر از حداقل وصل شوند، متر به صورت صوتی سیگنال می دهد. این سیگنال صوتی نشان می دهد که مدار بسته است. هنگامی که یک دیود آزمایش می شود، متر ابتدا از یک طرف و سپس از طریق دیگر متصل می شود. اگر دیود خوب باشد، سیگنال صوتی با اتصال دیود از یک طرف شنیده می شود، اما با اتصال آن از طرف دیگر شنیده نمی شود.

تست پچ کورد

تست Patch Cord روشی برای اندازه ‌گیری عملکرد خود کابل‌ های پچ شبکه است، بنابراین بالاترین سطح الزامات را برای عملکرد کابل دارد. کابل وصله شبکه ای که از تست سیم پچ عبور می کند معمولاً کارایی بالاتری دارد و برای استقرار در مراکز داده پیشرفته بادوام تر و قابل اعتمادتر است زیرا می تواند از دست دادن بسته یا داده جلوگیری کند.
هنگام انجام تست پچ کورد، یک پچ کورد مسی بین دو قطعه از تجهیزات تست شامل کل کابل پچ و آداپتورهای تست متصل می شود. هر کابلی که بیش از 10 متر باشد مطابقت ندارد و باید مطابق با مشخصات کانال تست شود. همچنین به همین دلیل است که آزمایش پچ کورد برای تأیید کابل ‌های وصله مسی بین رک ‌های مجاور در مراکز داده بیشتر مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

تست کانال

استانداردهای TIA و ISO کانال کابل کشی مسی را به عنوان پیوند کامل سرتاسری که تجهیزات فعال در شبکه از طریق آن ارتباط برقرار می کنند، تعریف می کنند. در یک شبکه مسی، کانال اتصال بین دو دستگاه است، از جمله هر نوع پچ کورد که برای اتصال متقابل یا اتصال بین آنها استفاده می شود.

در شبکه LAN، آزمایش کانال می تواند از یک سوئیچ توزیع در یک اتاق مخابرات تا کارت شبکه در یک لپ تاپ انجام شود. آزمایش کانال را می ‌توان با کابل ‌های پچ اترنت، کابل ‌های ترانک از پیش پایانه‌ شده و کابل‌ های حجیم انجام داد.

طول کلی کانال، از جمله کابل کشی و هر سیم، نباید از 100 متر در دستورالعمل استاندارد صنعت تجاوز کند. الزامات عملکرد کابل در تست کانال نسبت به تست پچ کورد سختگیرانه تر است.

 

با ما از طریق شماره تلفن ۵۷۸۰۱۰۰۰ در تماس باشید و یا جهت دریافت تماس از کارشناسان ما فرم درخواست تماس را تکمیل نمایید.

نگهداری و ذخیره سازی

هنگامی که دستگاه تست فلوک کابل شبکه در حال استفاده نیست، سوئیچ انتخابگر باید در موقعیت خاموش قرار گیرد تا عمر باتری حفظ شود. اگر دستگاه نیاز به باتری جدید داشته باشد، باید از باتری با اندازه استاندارد 9 ولت استفاده شود که می تواند از نوع قلیایی، NiCad یا NiMhd باشد. اگر قرار است دستگاه در حین حمل و نقل در معرض شرایط نامساعد قرار گیرد، سرب ها باید از پورت ها جدا شوند تا از جدا نشدن آن ها جلوگیری شود و برای جلوگیری از گره خوردن آنها، سیم پیچی شود.

نحوه خواندن گزارش تست فلوک

پس از آزمایش برخی از شبکه‌ های مسی اخیراً  نصب ‌شده، می ‌توانید به راحتی در تستر فلوک کابل شبکه خود مشاهده کنید که آیا پیوند برای برنامه ‌ای که آزمایش می‌ کردید شکست خورده است یا عبور کرده است. اما هر یک از پارامترهای گزارش ها چه چیزی را نشان می دهد و چگونه می توان آن نمودارها را در سمت راست توضیح داد؟

NEXT (Near-End Crosstalk) – تفاوت در دامنه (بر حسب دسی بل) بین سیگنال ارسالی و تداخل دریافت شده روی جفت سیم های دیگر در همان انتهای کابل کشی.

PS NEXT (Power Sum Near-End Crosstalk) – تفاوت (در دسی بل) بین سیگنال تست و تداخل از جفت های دیگر دریافت شده در همان انتهای کابل کشی.

ACR-F (Attenuation Crosstalk Ratio Far-End) – محاسبه FEXT منهای درج از دست دادن جفت اختلال در دسی بل.

PS ACR-F – محاسبه PS FEXT منهای از دست دادن درج جفت اختلال در دسی بل.

ACR-N – محاسبه NEXT منهای از دست دادن درج جفت اختلال در دسی بل.

PS ACR-N – محاسبه PS NEXT منهای از دست دادن درج جفت اختلال در دسی بل.

RL (بازگشت از دست دادن) – تفاوت (در دسی بل) بین قدرت سیگنال ارسالی و قدرت سیگنال های منعکس شده به عقب.

در صورت نیاز به دریافت خدمات تست فلوک می توانید با پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.