کارشناس امنیت اطلاعات

کارشناس امنیت اطلاعات

کارشناس امنیت اطلاعات بار مسئولیت های زیادی را بر دوش خود دارد. نظارت و بررسی نقض داده ها، ایجاد طرح های بازیابی فاجعه، جستجوی آسیب پذیری ها و به روز بودن دائمی شبکه با آخرین پیشرفت ها در امنیت سایبری. از آنجایی که فاجعه ممکن است در هر زمانی رخ دهد، کارشناسان امنیت اطلاعات ممکن است مجبور باشند خارج از ساعات کاری عادی در دسترس باشند. از این رو شرکت پیشگام رایانه خدمات امنیت شبکه را به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته به مشتریان خود ارائه می دهد.

 

در صورت نیاز به دریافت خدمات امنیت شبکه و استخدام یک کارشناس امنیت اطلاعات می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید. ما طیف وسیعی از خدمات امنیتی آنلاین تا پشتیبانی حضوری شبکه را به مشتریان گرامی خود ارائه می دهیم.

کارشناس امنیت اطلاعات

متخصصان امنیت سایبری نقش کلیدی در ایمن سازی سیستم های اطلاعاتی دارند. کارشناس امنیت اطلاعات با نظارت، شناسایی، بررسی، تجزیه و تحلیل و پاسخ به رویدادهای امنیتی، از سیستم ها در برابر خطرات، تهدیدات و آسیب پذیری های امنیت سایبری محافظت می کنند.

 

کارشناسان امنیت اطلاعات روی تیم‌های فناوری اطلاعات کار می‌کنند که به حفاظت از یکپارچگی شبکه و داده‌های کسب‌وکار اختصاص دارند. به طور سنتی، عملیات شبکه و فناوری IT مکمل کسب و کار اصلی بودند. اما به طور فزاینده ای، موفقیت یک کسب و کار به موفقیت و توانایی شبکه آن بستگی دارد.

کارشناس امنیت اطلاعات چیست

کارشناس امنیت اطلاعات در دنیای امنیت اطلاعات و چالش‌هایی که امنیت شبکه به همراه دارد، از جمله درک عمیق انواع تهدیدات امنیت سایبری و هر آسیب‌پذیری دیگری که ممکن است بر شرکتی که برای آن کار می‌کند تأثیر بگذارد، به خوبی آشنا است. آنها وظیفه دارند تا حل کننده نهایی مشکلات باشند و از دانش فراوانی استفاده کنند تا امنیت اطلاعات را افزایش دهند و از کارفرما و همکاران خود در برابر حمله دفاع کنند، در حالی که به طور معمول سیستم ها را برای جلوگیری از آسیب پذیری ها تقویت می کنند. هرچه یک کارشناس امنیت اطلاعات بیشتر بتواند در برابر حملات محافظت کند، یک کسب و کار بیشتر می‌تواند در مقابل تهدیدات ایمن بماند.
 
کارشناس امنیت اطلاعات چیست

تعریف کارشناس امنیت اطلاعات

ساده ترین تعریف یک کارشناس امنیت اطلاعات، شخصی است که امنیت شرکت یا سازمان را حفظ می کند و در عین حال به سایر کارمندان و هم تیمی ها کمک می کند تا از آخرین روندهای دنیای فناوری مطلع شوند. این نقش در یک سازمان کاملاً حیاتی است، زیرا نقض داده ها اغلب از درون سازمان به طور عمدی یا تصادفی سرچشمه می گیرد. بر اساس تعریفی که ارائه کردیم، می بینیم که یک کارشناس امنیت اطلاعات وظیفه نظارت بر شبکه های کامپیوتری را برای مقابله با انواع تهدیدات امنیتی و دسترسی های غیرمجاز بر عهده دارد.

شغل کارشناس امنیت اطلاعات

تقاضا برای کارشناس امنیت اطلاعات در حال افزایش است. شرکت‌ها مشاغل امنیت سایبری بیشتری را فهرست می‌کنند و حقوق بیشتری نسبت به همیشه پرداخت می‌کنند زیرا یافتن استعدادهای قوی و واجد شرایط در این صنعت دشوار است.

 

فرصت های متعددی برای نقش های بسیار فنی، مانند متخصصان و توسعه دهندگان امنیت سایبری، در شرکت های امنیت سایبری وجود دارد. بسیاری از شرکت های بزرگ نیز در حال راه اندازی گروه های ویژه امنیت سایبری خود هستند و به طور فزاینده ای کارشناسان امنیت اطلاعات را استخدام می کنند.

 

مشاغل عملیات امنیت سایبری از جمله نقش‌هایی هستند که سریع‌ترین رشد را در فناوری اطلاعات دارند، زیرا سازمان‌ها مراکز عملیات امنیتی (SOC) را راه‌اندازی می‌کنند و تیم‌های امنیتی فناوری اطلاعات را برای نظارت و پاسخگویی به حوادث امنیتی جهانی ایجاد می‌کنند.

 

شغل کارشناس امنیت اطلاعات

تحلیل گر امنیت اطلاعات

هکرها به طور فزاینده‌ای در تلاش برای نفوذ به شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری سازمان خلاق می‌شوند. خوشبختانه، تحلیلگران امنیت اطلاعات اطمینان حاصل می کنند که به روزترین اقدامات امنیتی برای جلوگیری از نشت اطلاعات مهم به دست مجرمان آنلاین وجود دارد. تقریباً همه صنایع از کار مهم تحلیلگران امنیت اطلاعات سود می برند و تقاضا برای این متخصصان همچنان در حال رشد است. به همین دلیل است که نقش تحلیلگر امنیت اطلاعات نسبت به سال گذشته 14 پله جهش کرد و در رتبه‌بندی 100 بهترین شغل‌ها در US News امسال قرار گرفت.

 

بر اساس دفتر آمار کار ایالات متحده، بهترین مشاغل با شناسایی مشاغلی با بیشترین تعداد و درصد فرصت های شغلی پیش بینی شده تا سال 2030، و همچنین عوامل دیگری مانند حقوق متوسط، نرخ اشتغال، سطح استرس و تعادل بین کار و زندگی تعیین می شوند. نقش تحلیلگر امنیت اطلاعات در دستمزد متوسط، رشد شغلی، چشم اندازهای آینده و نرخ اشتغال فعلی رتبه بالایی دارد. در ادامه بخوانید تا بدانید چرا حرفه ای ها این شغل را دوست دارند و چرا ممکن است نقش خوبی برای تغییر شغل در نظر گرفته شود.

ممیزی های امنیت شبکه

متخصصان امنیت شبکه ممیزی های امنیتی مربوط به سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری را طراحی و اجرا می کنند. آنها اطمینان حاصل می کنند که سیستم ها همانطور که قرار است استفاده شوند در دسترس هستند و از هکرها محافظت می شوند. متخصص امنیت شبکه باید اقدامات امنیتی را برای هر گونه اطلاعات توصیه کند. همچنین باید استراتژی ها و سیستم های دفاعی متفاوتی را در برابر متجاوزان طراحی کند.

مهارت های متخصص امنیت

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، متخصصان امنیت فناوری اطلاعات به مهارت‌ها و دانش فنی گسترده‌ای نیاز دارند تا به طور مؤثر وظایف خود را انجام دهند. و در حالی که تسلط بر زبان های برنامه نویسی و تجربه با سیستم های مبتنی بر UNIX، لینوکس و ویندوز مهم است، داشتن مدرک لیسانس برای واجد شرایط بودن برای این شغل مهم تر است.

 

متخصصان امنیت فناوری اطلاعات می توانند مدرک خود را در رشته علوم کامپیوتر، امنیت سایبری و تضمین اطلاعات، یا عملیات و امنیت شبکه انتخاب کنند. همچنین این گزینه برای رفتن مایل بیشتر و کسب مدرک کارشناسی ارشد در مقولاتی مانند مدیریت فناوری اطلاعات وجود دارد. انتخاب یک برنامه مدرک آنلاین معتبر می تواند با اعطای آزادی و انعطاف پذیری در مدیریت بار دوره خود، کسب مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد شما را در دسترس تر کند.

مدرک تحصیلی کارشناس امنیت اطلاعات

بسیاری از لیست های شغلی کارشناس امنیت اطلاعات به تجربه فنی قابل توجهی نیاز دارند. مدرک لیسانس در امنیت سایبری اکنون یک گزینه است. علاوه بر این، مقدمه ای بر امنیت سایبری یک دوره رایگان است که توسط آکادمی نت سیسکو ارائه می شود. همچنین فرصت های زیادی برای ادامه تحصیلات بیشتر در زمینه امنیت سایبری وجود دارد. گواهی پیشرفته CCNA Cyber Ops سیسکو به آماده سازی نامزدها برای مشاغل در امنیت اطلاعات کمک می کند.

 

مدرک علوم کامپیوتر پایه ای را در فناوری اطلاعات (IT) فراهم می کند، از جمله درک پروتکل های TCP/IP که هسته اصلی تمام شبکه ها هستند. صدور گواهینامه آموزشی بیشتر ممکن است به متخصصان کمک کند تا در امنیت اطلاعات شغلی پیدا کنند. برنامه صدور گواهینامه CCNA Cyber Ops برنامه های درسی کاربردی، مرتبط و آماده کار را ارائه می دهد که دقیقاً با وظایف خاصی که از متخصصان امنیت سایبری انتظار می رود مطابقت دارد. با این حال، مدارک مورد نیاز برای یک شغل امنیت سایبری می تواند از کارفرمایی به کارفرمای دیگر متفاوت باشد.

 

صنعت امنیت اطلاعات به سرعت در حال تغییر است. سطح نوآوری خیره کننده است. صرف نظر از مدرک تحصیلی، مهم است که دائماً خود را در مورد فناوری ها و تهدیدات جدید آموزش دهید. گاهی اوقات، این ممکن است به معنای گرفتن گواهینامه های سایبری یا کلاس های اضافی پس از استخدام باشد.

کارشناس ارشد امنیت اطلاعات

مشاغل امنیت سایبری در عصر دیجیتال به طور فزاینده ای حیاتی شده اند. از یک متخصص گرفته تا یک تحلیلگر تا کارشناس ارشد امنیت اطلاعات، مشاغل زیادی وجود دارند که بر امنیت شبکه تمرکز دارند و همه این موقعیت ها برای موفقیت امنیت اطلاعات حیاتی هستند. شرکت‌های بیشتری از پیشرفت‌های فناوری برای اداره کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند. پیشرفت‌ها به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شوند و از برخی جهات، هکرهایی را به چالش می‌کشند که به دنبال نقض آن سیستم‌ها هستند. در نتیجه، مشاغل امنیت سایبری فقط از نظر اهمیت و تقاضا افزایش یافته است. به خصوص با رشد حملات باج افزارها و نقض داده ها که اطلاعات حساس را در معرض دید قرار می دهد.

حفظ امنیت شبکه اطلاعات

شبکه و امنیت دو مفهوم جدایی ناپذیر هستند. با توجه به رشد روزافزون اطلاعات و انواع حسگرها و تجهیزاتی که به شبکه متصل می شوند، این وظیفه مهندس امنیت شبکه است که از استفاده دستگاه های نقطه پایانی اطمینان حاصل کند. پروتکل های صحیح، وصله های امنیتی به درستی نصب شده اند، پورت های استفاده نشده مسدود شده اند. بنابراین باید در زمینه کار با ابزارهای تست و نفوذ برای شناسایی تخلفات مهارت خاصی داشته باشد. در نتیجه، دانش شما از نرم افزار آنتی ویروس شبکه و پیکربندی فایروال باید ایده آل باشد.

شرح وظایف و اقدامات امنیتی

مشخص کردن شرح شغل واقعی یک کارشناس امنیت اطلاعات ممکن است سخت باشد، زیرا این متخصصان ممکن است بر اساس موقعیت واقعی خود وظایف متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً از این متخصصان انتظار می رود که نرم افزار امنیتی طراحی شده برای جلوگیری از حملات خارجی به شبکه داخلی شرکت را نصب، پیکربندی و نگهداری کنند. همچنین از متخصصان امنیت فناوری اطلاعات انتظار می‌رود که شبکه شرکت را برای هر گونه نقض یا آسیب‌پذیری زیر نظر داشته باشند و در صورت لزوم برنامه‌هایی را برای حفاظت بیشتر طراحی کنند.

 

در بدترین سناریو، انتظار می‌رود کارشناس امنیت اطلاعات با استفاده از اقدامات متقابل مؤثری که از حیاتی‌ترین و حساس‌ترین داده‌های شرکت محافظت می‌کند، حملات سایبری را با تحلیلگران و کارشناسان دیگر سیستم‌های اطلاعاتی برطرف کنند. همچنین ممکن است از آنها خواسته شود که کارکنان شرکت را در مورد پروتکل های امنیتی آموزش دهند و به آنها کمک کنند تا رایانه ها، ایمیل، فایروال ها و سایر فناوری های مرتبط خود را مطابق با اقدامات امنیتی شرکت تنظیم کنند. به روز ماندن در استانداردهای صنعت، و آگاهی از تهدیدات قریب الوقوع که می تواند شبکه شرکت را تحت تاثیر قرار دهد، کلیدی است.

مسئولیت های کارشناس امنیت اطلاعات

کارشناس امنیت اطلاعات شخصی است که سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را پیاده سازی و نگهداری می کند. شبکه و امنیت اطلاعات سازمان را بهبود و نظارت می کند. در این شغل فرد باید ریسک های امنیتی سازمان را تجزیه و تحلیل کند، پروژه هایی را با هدف ارتقای امنیت سازمان تعریف کند. سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را پیاده سازی و نگهداری کند. آسیب پذیری های سازمان را به صورت دوره ای ارزیابی کند و سیاست هایی را برای ارتقای امنیت سازمان تدوین کند.

 

سایر وظایف اضافی کارشناس امنیت اطلاعات شامل توسعه و بررسی ابزارهای استقرار نرم افزار، فایروال ها و سیستم های تشخیص نفوذ است. متخصصان امنیت شبکه تحقیقات عمیقی را در مورد تجهیزات و راه حل های امنیتی جدید انجام می دهند و ممکن است نیاز به نصب نرم افزار بر روی سیستم های فردی باشند. با این حال، در برخی از شرکت ها، این افراد باید ممیزی های امنیتی منظم را انجام دهند، گزارش وضعیت امنیتی را تهیه کنند و در صورت نیاز به تیم بازیابی فاجعه کمک کنند.

استخدام کارشناس امنیت اطلاعات

یک کارشناس در حرفه امنیت اطلاعات خطرات دیجیتالی را که امنیت یک شرکت را تهدید می کند شناسایی می کند و برای جلوگیری از خطرات احتمالی، راه حل هایی را به صاحبان مشاغل پیشنهاد می دهد. یک کارشناس امنیت اطلاعات معمولاً عضوی از تیم مسئول است که محافظت از شرکت در برابر تهدیدات خارجی را تضمین می کند. در صورتی که نیاز به فردی متخصص و یا تیم امنیتی را برای حفاظت از اطلاعات خود دارید، می توانید از خدمات امنیتی شرکت پیشگام رایانه استفاده کنید.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.