• Home
  • مقالات شبکه
  • مزایای شبکه چیست + لیست مزایا و معایب شبکه های کامپیوتری
مزایای شبکه چیست

مزایای شبکه چیست + لیست مزایا و معایب شبکه های کامپیوتری

آیا می دانید مزایای شبکه چیست و شبکه های کامپیوتری چه مزیت هایی برای دنیای امروز ما دارند؟ شبکه کامپیوتری به عنوان مجموعه ای از سیستم های مستقل به هم پیوسته تعریف می شود که پردازش توزیع شده اطلاعات را تسهیل می کند. عملکرد بهتری با سرعت پردازش بالا دارد. آیا می توانید دنیایی را بدون خرید آنلاین، روزنامه های آنلاین، ایمیل، وبلاگ، رسانه های اجتماعی و سایر خدمات ارائه شده توسط اینترنت که به آن شبکه بین المللی نیز می گویند، تصور کنید؟ برای دانستن مزایای شبکه کامپیوتری این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مقاله 14 مورد از مزایا و معایب شبکه کامپیوتری را در سال 2022 برای شما بیان می کنیم.

در صورت نیاز به دریافت خدمات شبکه و استفاده از فواید شبکه های کامپیوتری برای کسب و کار خود، می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

مزایای شبکه

قبل از دانستن مزایای شبکه های کامپیوتری، باید درک روشنی از شبکه های کامپیوتری داشته باشید؟ یک شبکه کامپیوتری را می‌توان به این صورت تعریف کرد که دو یا بیش از دو کامپیوتر برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و منابع به هم متصل شده‌اند و این شبکه‌های کامپیوتری را می‌توان توسط ادمین‌های شبکه یا فناوری اطلاعات راه‌اندازی کرد.

شبکه‌های کامپیوتری نقشی حیاتی در هر کسب‌وکاری ایفا می‌کند و اگر کسی کسب‌وکار را اداره می‌کند، ممکن است درک کند که داشتن کیفیت بالای خدمات فناوری اطلاعات و شبکه چقدر مهم است. برای اجرای همه این خدمات فناوری اطلاعات و شبکه، باید با ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات خوب ارتباط برقرار کنید، فقط آنها ممکن است به شما بگویند که بهترین راه حل برای شما با توجه به نیازهای تجاری شما چیست. با این حال، روز به روز تکنولوژی و در نتیجه شبکه سازی در حال پیشرفت است.

مزایای شبکه کامپیوتری

 

مزایای شبکه چیست

شبکه های کامپیوتری به یکی از موفق ترین راه های به اشتراک گذاری اطلاعات تبدیل شده است که در آن همه رایانه ها به صورت بی سیم توسط یک شبکه مشترک به یکدیگر متصل می شوند. اکنون، کسب‌وکارها و سازمان‌ها برای رساندن پیام‌ها و اطلاعات به کانال‌های ضروری به شدت به آن متکی هستند. مزایای شبکه نه تنها به نفع مؤسسات، بلکه برای افراد نیز مفید بوده است. زیرا آنها نیز باید هر روز اطلاعات مهمی را به اشتراک بگذارند. اما مهم نیست که شبکه کامپیوتری چقدر مفید است، بدون اشکال نیست. در ادامه به مزایا و معایب آن می پردازیم:

لیست مزایای شبکه های کامپیوتری

1. ارتباطات و در دسترس بودن اطلاعات را افزایش می دهد.

شبکه، به ویژه با دسترسی کامل به وب، راه های ارتباطی را امکان پذیر می کند که قبل از توسعه غیرممکن است. پیام‌رسانی فوری اکنون می‌تواند به کاربران اجازه دهد که در زمان واقعی صحبت کنند و فایل‌ها را برای افراد دیگر در هر کجای دنیا که هستند ارسال کنند، که این یک موهبت بزرگ برای مشاغل است. همچنین، امکان دسترسی به حجم وسیعی از اطلاعات مفید، از جمله مطالب مرجع سنتی و حقایق به موقع، مانند اخبار و رویدادهای جاری را فراهم می کند.

2. به اشتراک گذاری منابع راحت تر اجازه می دهد.

این مزیت بسیار مهم است، به‌ویژه برای شرکت‌های بزرگ‌تر که واقعاً نیاز به تولید تعداد زیادی از منابع برای به اشتراک گذاشتن با همه مردم دارند. از آنجایی که این فناوری شامل کار مبتنی بر رایانه است، مطمئن است که منابعی که آنها می‌خواستند به آنها دسترسی پیدا کنند، با اتصال به یک شبکه رایانه‌ای که مخاطبان آنها نیز از آن استفاده می‌کنند، کاملاً به اشتراک گذاشته می‌شوند.

3. به اشتراک گذاری فایل را آسان تر می کند.

شبکه‌های رایانه‌ای دسترسی آسان‌تری را برای افراد فراهم می‌کند تا فایل‌های خود را به اشتراک بگذارند، که تا حد زیادی به آن‌ها کمک می‌کند تا در زمان و تلاش بیشتر صرفه‌جویی کنند، زیرا می‌توانند اشتراک‌گذاری فایل را متناسب‌تر و مؤثرتر انجام دهند.

4. بسیار انعطاف پذیر است.

این فناوری بسیار منعطف شناخته شده است، زیرا به کاربران این فرصت را می دهد تا همه چیز را در مورد چیزهای ضروری مانند نرم افزار بدون تأثیر بر عملکرد آنها کشف کنند. به علاوه، مردم به تمام اطلاعاتی که برای دریافت و به اشتراک گذاری نیاز دارند دسترسی خواهند داشت.

5. این یک سیستم ارزان قیمت است.

نصب نرم افزار شبکه روی دستگاه شما هزینه زیادی نخواهد داشت، زیرا مطمئن هستید که دوام دارد و می تواند به طور موثر اطلاعات را با همتایان خود به اشتراک بگذارد. همچنین نیازی به تغییر منظم نرم افزار نیست، زیرا اکثراً نیازی به این کار نیست.

6. کارایی هزینه را افزایش می دهد.

با شبکه های کامپیوتری، می توانید از بسیاری از نرم افزارهای موجود در بازار استفاده کنید که فقط می توانند در سیستم یا سرور شما ذخیره یا نصب شوند و سپس توسط ایستگاه های کاری مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

7. ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می دهد.

از آنجایی که قرار است اطلاعات، فایل ها و منابع را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید، باید اطمینان حاصل کنید که تمام داده ها و محتوا به درستی در سیستم ذخیره می شوند. با استفاده از این فناوری شبکه، می توانید همه این کارها را بدون هیچ زحمتی انجام دهید، در حالی که تمام فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی را در اختیار دارید.

لیست مزایای شبکه کامپیوتری

لیست معایب شبکه های کامپیوتری

1. فاقد استقلال است.

شبکه‌های رایانه‌ای شامل فرآیندی است که با استفاده از رایانه انجام می‌شود، بنابراین افراد به جای تلاش برای انجام وظایف خود، بیشتر به کار رایانه‌ای متکی خواهند بود. جدا از این، آنها به سرور فایل اصلی وابسته خواهند بود، به این معنی که اگر خراب شود، سیستم بی فایده می شود و کاربران را بیکار می کند.

2. مشکلات امنیتی ایجاد می کند.

از آنجایی که تعداد زیادی از افراد از یک شبکه کامپیوتری برای دریافت و اشتراک گذاری برخی از فایل ها و منابع خود استفاده می کنند، امنیت یک کاربر خاص همیشه در خطر است. حتی ممکن است فعالیت های غیرقانونی رخ دهد که باید مراقب و آگاه باشید.

3. فاقد استحکام است.

همانطور که قبلا گفته شد، اگر سرور اصلی یک شبکه کامپیوتری خراب شود، کل سیستم بی فایده خواهد شد. همچنین، اگر یک دستگاه پل یا یک سرور پیوند مرکزی داشته باشد که از کار بیفتد، کل شبکه نیز متوقف می شود. برای مقابله با این مشکلات، شبکه های بزرگ باید یک کامپیوتر قدرتمند داشته باشند تا به عنوان سرور فایل عمل کند تا راه اندازی و نگهداری شبکه آسان تر شود.

4. امکان حضور بیشتر ویروس های کامپیوتری و بدافزارها را فراهم می کند.

مواردی وجود دارد که فایل های ذخیره شده به دلیل ویروس های رایانه ای خراب می شوند. بنابراین، مدیران شبکه باید به طور منظم سیستم و فایل های ذخیره شده را به طور همزمان بررسی کنند.

5. استفاده از پلیس سبک آن باعث ترویج اعمال منفی می شود.

مشاهده شده است که برقراری ارتباط اینترنتی کاربران باعث ایجاد رفتار نامطلوب در بین آنها شده است. با توجه به اینکه وب میدان مین حواس‌پرتی است – بازی‌های آنلاین، سایت‌های طنز و حتی سایت‌های پورنو – کارگران ممکن است در ساعات کاری خود وسوسه شوند. شبکه عظیم ماشین‌ها همچنین می‌تواند آنها را تشویق کند که به جای کار بر روی مسائل مربوط به کار، در اعمال غیرقانونی مانند پیام‌رسانی فوری و اشتراک‌گذاری فایل شرکت کنند. در حالی که بسیاری از سازمان‌ها سیاست‌های خاصی را در این زمینه ترسیم می‌کنند، اجرای آنها دشوار بوده و حتی باعث ایجاد خشم کارکنان شده‌اند.

6. به یک کنترل کننده کارآمد نیاز دارد.

برای اینکه یک شبکه کامپیوتری به طور کارآمد و بهینه کار کند، نیاز به مهارت های فنی بالا و دانش عملیات و مدیریت آن دارد. فردی که فقط مهارت های اولیه دارد نمی تواند این کار را انجام دهد. توجه داشته باشید که مسئولیت مدیریت چنین سیستمی زیاد است، زیرا تخصیص مجوزها و رمزهای عبور می تواند دلهره آور باشد. به طور مشابه، پیکربندی و اتصال شبکه بسیار خسته کننده است و نمی تواند توسط یک تکنسین معمولی که دانش پیشرفته ای ندارد انجام دهد.

7. نیاز به راه اندازی گران قیمت دارد.

اگرچه گفته می‌شود شبکه‌های کامپیوتری زمانی که در حال اجرا هستند، سیستمی ارزان هستند، هزینه راه‌اندازی اولیه آن بسته به تعداد رایانه‌هایی که باید متصل شوند همچنان می‌تواند بالا باشد. دستگاه های گران قیمت مانند روترها، سوئیچ ها، هاب ها و غیره می توانند هزینه را افزایش دهند. جدای از این موارد، در صورتی که ایستگاه های کاری داخلی نباشند، به کارت های رابط شبکه (NIC) نیز نیاز دارد.

شبکه چیست و شبکه چه کاربرد هایی دارد؟

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری

راه اندازی شبکه کامپیوتری و استفاده از مزایای آن باعث صرفه جویی در هزینه سخت افزار می شود. اما چگونه؟

فرض کنید شرکت شما تعدادی کامپیوتر قطع شده دارد. بیایید چاپگرها را به عنوان نمونه ای از “سخت افزاری که می خواهید کارمندان به اشتراک بگذارند” انتخاب کنیم. کارمندان نمی توانند اسناد را چاپ کنند مگر اینکه چاپگر جداگانه ای برای هر رایانه خریداری کنید. خرید چاپگرهای اضافی برای هر یک از کامپیوترهای قطع شده می تواند پرهزینه باشد.

وقتی همه رایانه ها و چاپگرهای خود را شبکه می کنید، کار را برای کارمندان خود آسان می کنید. لازم نیست برای هر کامپیوتر یک چاپگر جداگانه داشته باشید. کارمندان به سادگی از شبکه برای اتصال مستقیم به چاپگر و سایر تجهیزات سخت افزاری شبکه استفاده می کنند.

هنگامی که تمام رایانه های تجاری خود را به شبکه متصل کردید، ماهیت ذخیره سازی داده ها برای شما تغییر می کند. اول از همه، حجم ذخیره سازی ترکیبی همه رایانه های موجود در شبکه را دریافت می کنید. برای نشان دادن این موضوع به زبان ساده، بیایید یک محاسبه ریاضی ساده انجام دهیم. فرض کنید کسب و کار شما 35 کامپیوتر با 4 ترابایت درایو دارد. وقتی این رایانه ها را شبکه می کنید، می توانید بگویید اکنون 70 ترابایت فضای ذخیره سازی مشترک دارید.

با یک شبکه کامپیوتری با کیفیت، می توانید به کارمندان داخل شرکت و همچنین افرادی که از یک منطقه دور به آن دسترسی دارند، دسترسی داشته باشید. از این رو، می‌توانید به تجهیزات محاسباتی ناهمگن دسترسی داشته باشید که به یک شبکه منسجم متصل شوند. علاوه بر این، می توانید اطلاعات مهمی را که می خواهید با کارمندان خود به اشتراک بگذارید، بدون توجه به جایی که هستند، تقریباً فوراً منتشر کنید.

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری

نتیجه

شبکه های کامپیوتری همیشه وسیله ای سریع و راحت برای انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات خواهد بود، اما مردم باید از عواقب آن نیز آگاه باشند. آنها باید به خاطر داشته باشند که اغلب اتکا به این سیستم می تواند آنها را در معرض خطرات خاصی قرار دهد که می تواند ناشی از نقص و سایر نقص های آن باشد. از این رو باید قبل از استفاده از شبکه های کامپیوتری از مزایا و معایب آن اطلاع کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.