• Home
  • آموزش
  • تست نفوذ شبکه چیست و چگونه کار می کند؟
تست نفوذ شبکه

تست نفوذ شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

تست نفوذ در شبکه چیست و چگونه کار می کند؟ تست نفوذ یک سرویس امنیت شبکه کامپیوتر است که یکی از چندین روش مورد استفاده برای جلوگیری از نفوذ غیرمجاز شبکه است. تست نفوذ معمولاً به عنوان تست قلم (یا هک اخلاقی) نیز شناخته می شود و روشی است که برای انجام تست امنیتی در یک سیستم شبکه مورد استفاده توسط یک تجارت یا سازمان دیگر استفاده می شود. تست‌ های نفوذ شامل روش ‌های مختلفی هستند که برای کشف یک شبکه برای شناسایی آسیب ‌پذیری‌ های احتمالی و آزمایش برای اطمینان از واقعی بودن آسیب ‌پذیری‌ ها طراحی شده ‌اند.

هنگامی که تست نفوذ در شبکه کامپیوتری به درستی انجام شود، نتایج به متخصصان شبکه کمک می کند تا توصیه هایی را برای رفع مشکلاتی که در طول آزمایش نفوذ شبکه کشف شده اند در داخل شبکه ارائه دهند. هدف اصلی تست نفوذ بهبود امنیت شبکه و محافظت از کل شبکه و دستگاه های متصل در برابر حملات بعدی است.


در صورت نیاز به دریافت خدمات تست نفوذ شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 تماس حاصل فرمایید. ما در پیشگام رایانه به صورت تخصصی به تست نفوذ و بررسی امنیت شبکه شما می پردازیم.

تست نفوذ شبکه چیست

تست نفوذ به زبان ساده شبیه سازی فرآیندی است که یک هکر برای حمله به یک شبکه تجاری، دستگاه های متصل، برنامه های کاربردی شبکه یا یک وب سایت تجاری استفاده می کند. هدف از شبیه سازی شناسایی مسائل امنیتی قبل از اینکه هکرها بتوانند آن ها را پیدا کنند و یک اکسپلویت انجام دهند، است. تست ‌های نفوذ مسائل امنیتی واقعی را شناسایی و تایید می‌ کنند و در مورد نحوه یافتن و سوء استفاده هکرها از مسائل امنیتی گزارش می‌ دهند. هنگامی که به طور مداوم انجام شود، فرآیند تست نفوذ به کسب و کار شما اطلاع می دهد که در کجای مدل امنیتی شما نقاط ضعف وجود دارد.


 این تست تضمین می ‌کند که کسب‌ و کار شما می‌ تواند به تعادل بین حفظ بهترین امنیت شبکه ممکن و اطمینان از عملکردهای تجاری مداوم از نظر سوء استفاده‌ های امنیتی احتمالی کمک کند. نتایج آزمایش قلم همچنین می‌ تواند به کسب و کار شما در برنامه ‌ریزی بهتر در مورد تداوم کسب ‌و کار و بازیابی فاجعه کمک کند. اگرچه تست‌ های نفوذ روش‌ هایی را شبیه‌ سازی می ‌کنند که هکرها از آن برای حمله به یک شبکه استفاده می‌ کنند، تفاوت این است که تست نفوذ بدون قصد مخرب انجام می‌ شود. به همین دلیل، متخصصان شبکه باید قبل از اقدام به انجام تست نفوذ در شبکه، مجوز مناسب از مدیریت سازمانی داشته باشند. علاوه بر این، اگر تست نفوذ به درستی برنامه ریزی نشده باشد و فاقد اجزا باشد، نتیجه نهایی می تواند اختلال در تداوم کسب و کار و عملیات روزانه باشد.


تست نفوذ شبکه چیست

تست نفوذ چه کاری می کند؟

تست نفوذ به شناسایی آسیب ‌پذیری ‌ها در یک شبکه کامپیوتر کمک می ‌کند. این بدان معناست که بین تست نفوذ و انجام ارزیابی آسیب ‌پذیری تفاوت مشخصی وجود دارد. اصطلاحات تست نفوذ و ارزیابی آسیب ‌پذیری اغلب اشتباه گرفته می ‌شوند و به جای یکدیگر استفاده می‌ شوند، اما در واقعیت، این دو اصطلاح معانی جداگانه ‌ای دارند.


تست نفوذ شبکه کامپیوتری شامل روش ‌هایی است که برای انجام سوء استفاده‌ های قانونی در شبکه برای اثبات وجود یک مشکل امنیتی استفاده می‌ شود. ارزیابی آسیب‌ پذیری به فرآیند ارزیابی سیستم‌ های شبکه و خدماتی که برای مشکلات امنیتی بالقوه ارائه می ‌کنند اشاره دارد. تست‌ های نفوذ به گونه‌ ای طراحی شده ‌اند که با انجام شبیه‌ سازی سناریویی که یک هکر برای نفوذ به شبکه از آن استفاده می ‌کند، فراتر از ارزیابی آسیب ‌پذیری عمل کند. در طی یک آزمون تست نفوذ، ارزیابی آسیب‌ پذیری انجام می‌ شود، با این حال، این تنها یکی از چندین روش درگیر در یک آزمون نفوذ جامع است.

روش تست نفوذ شبکه چگونه است؟

در تعریف تست نفوذ شبکه باید بگوییم که در واقع تست نفوذ نوعی حمله سایبری شبیه سازی شده است که توسط هکرهای کلاه سفید و افرادی که با مسائل امنیتی شبکه آشنایی کامل دارند انجام می شود. در روش تست نفوذ به کمک ابزارهای مختلفی که شامل نرم افزارهای مختلف تست نفوذ شبکه می شود، عملیات مربوط به یک حمله شبیه سازی شده بر روی کل شبکه انجام می شود تا از نقاط ضعف و حفره های امنیتی آن مطلع شود.


آنچه واضح است این است که حوادث سایبری حتما اتفاق می افتد. تنها چیزی که لازم است یک حمله سایبری موفق است تا کل شبکه سازمان یا دفتر شما را در معرض خطر قرار دهد. رقبا و دشمنان همواره در تلاشند تا نقاط ضعف را در طراحی زیرساخت شبکه شما شناسایی کرده و از این نقاط ضعف برای حمله به سازمان شما و دسترسی به اطلاعات و داده های شبکه شما استفاده کنند. بنابراین توجه به تست نفوذ شبکه می تواند از این امر جلوگیری کند.

تست نفوذ شبکه چگونه کار می کند؟

چندین مرحله وجود دارد که با تست نفوذ مرتبط است که مرحله برنامه ریزی بحرانی ترین آنهاست. در مرحله برنامه ریزی، متخصصان شبکه مستندات کاربر، مشخصات شبکه، موارد مختلف استفاده از شبکه و انواع دیگر اسناد مربوطه را بررسی می کنند. سپس از اطلاعات برای طراحی یک سری موارد تست برای تست نفوذ استفاده می شود.

رابط های شبکه

متخصصان شبکه اطلاعات را از رابط های شبکه ای که بین نرم افزار و محیط خارجی وجود دارد جمع آوری می کنند. این اطلاعات شامل رابط های شبکه، رابط های کاربر، رابط های برنامه نویسی برنامه (API) و هر نقطه ورودی دیگری است که هدف اصلی برای اکسپلویت ها هستند. اگر اینترفیس ها به درستی طراحی نشده باشند، این یک حفره عالی برای ورود هکرها به یک شبکه ایجاد می کند. به همین دلیل است که شناسایی و مستند سازی یک رابط شبکه نقطه مهمی برای شروع است.

خطاها و هشدارهای کاربر

متخصصان شبکه همچنین تمام گفتگوهای مرتبط با هشدارهای کاربر و پیام های خطا را یادداشت می کنند. این اطلاعات را می توان از طریق یک برنامه نرم افزاری به یک کاربر خارجی منتقل کرد. اگر کاربر خارجی قصد مخربی داشته باشد، برای متخصصان شبکه مهم است که شناسایی کنند که چگونه و چه اطلاعاتی برای کاربران خارجی فاش می شود.

شناسایی سناریو فاجعه

در طول مرحله برنامه ریزی، متخصصان شبکه همچنین سناریوهای مختلف فاجعه را شناسایی می کنند تا ایده بهتری در مورد آنچه حمله شبکه به دنبال دارد را بدست آورند. اطلاعات جمع‌ آوری ‌شده از مدل ‌های تهدید شبکه خاص و هر گونه سوء استفاده شناخته شده قبلی سرچشمه می ‌گیرد.

اطلاعات جمع ‌آوری ‌شده در مرحله برنامه ‌ریزی به متخصصان شبکه از طریق فرآیند آزمایش نفوذ واقعی کمک می ‌کند. در فرآیند تست همه چیز در مورد تنوع است و جنبه های مختلفی را در برنامه های نرم افزاری و محیطی که متنوع هستند را مورد آزمایش قرار می دهد. سپس تست که شامل تغییر این جنبه ‌ها برای تعیین پاسخ نهایی است انجام می‌شود. این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که برنامه های کاربردی نرم افزار می توانند در شرایط معقول و غیر منطقی عمل کنند.


وقتی صحبت از امنیت کلی می ‌شود، مکان ‌های اصلی که تغییرات می‌ توانند مسائل امنیتی را آشکار کنند، در ورودی کاربر، محیط شبکه است که از منابع سیستم، فایل ‌ها و برنامه‌ ها، و منطق و داده ‌های داخلی در سیستم تشکیل شده است. هنگامی که اطلاعات در طول آزمایش تغییر می کند، این موضوع مسائل امنیتی را شناسایی و تأیید می کند تا اقدامات مناسب برای رفع مشکل انجام شود.


تست نفوذ شبکه چگونه کار می کند

استفاده از خدمات متخصص امنیت شبکه

چرا باید از خدمات یک متخصص امنیت شبکه استفاده کرد؟

یک متخصص امنیت شبکه به طور خاص با تخصص لازم برای انجام موثر تست نفوذ و سایر ارزیابی های شبکه آموزش دیده است. همانطور که قبلاً در این مقاله اشاره کردیم، آزمایش‌ هایی که به ‌درستی انجام نشوند می‌ توانند برای یک سازمان و فعالیت‌ های تجاری روزانه آن مضر باشند. برخی از مهارت‌ هایی که توسط یک متخصص امنیت شبکه اعمال می‌ شود، شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:

پیشگیری از نقض داده ها

هنگامی که یک تست نفوذ به درستی و به شیوه ای صحیح برای شبیه سازی از شبکه انجام شود، کسب و کار شما از وجود یا عدم وجود خطرات امنیتی بالقوه در شبکه شما آگاه خواهد بود. تست نفوذ بسیار شبیه به یک تمرین بازیابی بلایا یا آتش سوزی است تا اطمینان حاصل شود که کسب و کار شما در صورت وقوع فاجعه آماده است.

امنیت برنامه

هر زمان که کسب و کار شما برنامه جدیدی را پیاده سازی می کند، مهم است که قبل از استفاده از برنامه در محیط کسب و کار ، یک ارزیابی امنیتی انجام دهید. اگر هدف اصلی برنامه مدیریت داده های حساس است، منطقی است که یک متخصص امنیت شبکه ارزیابی امنیتی را برای جلوگیری از نقض ناخواسته داده انجام دهد.

این باعث می شود سرمایه گذاری در یک متخصص امنیت شبکه مقرون به صرفه تر از زمانی باشد که داده های حساس مانند اطلاعات مشتری یا پزشکی در نتیجه آسیب پذیری در برنامه نرم افزاری در معرض دید قرار گیرند.

تست کنترل امنیتی

متخصصان امنیت شبکه در سایر کنترل های امنیتی مورد استفاده در شبکه تجاری شما به خوبی آموزش دیده اند. این کنترل ها شامل فرآیندهای رمزگذاری، فایروال ها، جلوگیری از از دست دادن داده ها، فرآیندهای امنیتی لایه ای و موارد دیگر است. یک متخصص امنیت شبکه دانش و تخصص لازم را برای انجام تست های نفوذ مناسب برای اطمینان از کارکرد کنترل های امنیتی شبکه دارد.

نگهداری تجزیه و تحلیل شکاف

تست نفوذ هرگز یک رویداد یکباره نیست. درعوض، برای اندازه‌ گیری دقیق عملکرد مدل امنیتی شما باید یک فرآیند مداوم باشد. همچنین به کسب و کار شما کمک می کند تا نسبت به هر گونه شکاف در مدل امنیتی که ممکن است در هر مقطع زمانی وجود داشته باشد، آگاهی کسب کند.

انطباق

بسته به صنعت شما، الزامات انطباق برای امنیت داده ها مانند موارد مربوط به صنعت کارت پرداخت (PCI DSS) و سایرین می تواند بسیار سختگیرانه باشد. یک متخصص امنیت شبکه می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم شما مطابق با استانداردها و الزامات خاص صنعت شما است. آنها همچنین می توانند در صورت بروز هرگونه مشکل در شبکه تجاری شما، جایگزین های موثری را پیشنهاد کنند.

شاخص متمایز پیشگام رایانه

خدمات شبکه

21 سال تجربه فعالیت در زمینه انفورماتیک

عضویت در شورای عالی انفورماتیک ایران

عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه ای

دارای مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

دارای مجوز ISP از سازمان تنظیم مقررات

دارای مجوز VOIP از سازمان تنظیم مقررات

دارای بیش از 50 هزار مشترک کارت‌های تلفنی اینترنتی

در ادامه خدماتی که شرکت پیشگام رایانه در زمینه ی شبکه های کامپیوتری ارائه مینماید را به تفصیل شرح میدهیم.

خدمات شبکه

فرآیندهای تست نفوذ شبکه

تست نفوذ شبکه شامل چه فرآیندهایی می شود؟

روش ‌های مختلفی برای تست نفوذ موثر استفاده می‌ شود. برخی یا همه این روش ها ممکن است بسته به نوع سیستم شبکه مورد استفاده قرار گیرند.

جعبه سیاه

یک تست نفوذ که جعبه سیاه است بدون اطلاع از اطلاعات مربوط به جنبه های فنی یک شبکه انجام می شود. این نوع آزمایش به تسترهای نفوذ نیاز دارد تا کاوش جامع شبکه را در تلاش برای تعیین بهترین راه برای سازماندهی یک حمله شبیه سازی شده انجام دهند.

تست نفوذ جعبه سیاه شبیه سازی یک اکسپلویت واقعی تر در یک شبکه است. این روش توسط مشاغلی استفاده می شود که می خواهند در مدت زمان بسیار کوتاهی از آنچه که هکرها قادر به انجام آن هستند باقی بمانند.

جعبه سفید

تست نفوذ جعبه سفید زمانی اتفاق می افتد که متخصصان شبکه تمام داده ها و اطلاعات مرتبط با یک شبکه و معماری آن را جمع آوری کرده باشند. این نوع تست نفوذ بیشتر شبیه یک ممیزی است و یک رویکرد جامع برای تست امنیتی ارائه می دهد. این شکل از تست نفوذ توسط مشاغلی استفاده می شود که می خواهند اطمینان حاصل کنند که تمام جنبه های شبکه خود تا حد امکان ایمن است.

جعبه خاکستری

رویکرد جعبه خاکستری برای تست نفوذ با توجه به اطلاعات داخلی یک شبکه از جمله اسناد فنی، اعتبار نامه امتیاز کاربر و موارد دیگر انجام می شود. بر اساس اطلاعات داخلی جمع‌ آوری ‌شده، یک حمله شبکه بسیار پیچیده می ‌تواند راه‌ اندازی شود تا مشخص شود وقتی هکرها به اطلاعات حساس دسترسی پیدا می ‌کنند چه اتفاقی می ‌افتد. تست ‌های نفوذ جعبه خاکستری یک رویکرد رایج است که آزمایش امنیتی دقیقی را ارائه می‌ کند که در مدت زمان کوتاه‌ تری نسبت به فرآیند درگیرتر تست‌ های نفوذ جعبه سفید انجام می‌ شود.


این موارد متدولوژی های اصلی مورد استفاده در تست نفوذ هستند. سایر آزمایش‌ های نظارت بر شبکه مانند تشخیص نفوذ، شناسایی بسته ‌ها و روش ‌های دیگر نیز اغلب برای تعیین وضعیت امنیت شبکه استفاده می‌ شوند.

نتایج تست نفوذ شبکه

نتایج تست نفوذ شامل مجموعه ‌ای از گزارش‌ ها است که نشان می ‌دهد چگونه مسائل امنیتی در طول آزمایش شناسایی و تأیید شده ‌اند تا مشخص شود که چگونه باید مشکلات برطرف شود. پس از تکمیل تست نفوذ، گزارش فهرستی از تمام آسیب‌ پذیری‌ های شبکه که در طول آزمایش کشف شده‌ اند را نشان می ‌دهد. در بیشتر موارد، نتایج شامل همچنین توصیه ها یی در مورد چگونگی رفع مشکلات است.


یک گزارش تست نفوذ معمولی شامل بررسی کامل پروژه، تکنیک‌ ها و روش‌ های مورد استفاده در طول آزمایش، سطوح ریسک امنیتی به ترتیب اولویت، توصیه‌ هایی برای رفع مشکلات و پیشنهاداتی برای تقویت امنیت شبکه است. همچنین گزارشی برای ارائه به مدیریت وجود دارد که به صورت غیر فنی توضیح می ‌دهد که چگونه خطرات می‌ توانند بر تداوم کسب ‌و کار و زیان ‌های مالی احتمالی که ممکن است در نتیجه نقض متحمل شوند تأثیر بگذارند. این بخش از گزارش همچنین ممکن است شامل سرمایه گذاری های فناوری اطلاعات باشد که ممکن است برای بهبود امنیت شبکه لازم باشد.

درباره بخش تست نفوذ ما

بخش تست نفوذ شبکه کامپیوتر ما جزئی از یک شرکت خدمات پشتیبانی فناوری اطلاعات است که طیف وسیعی از خدمات حرفه ای امنیت شبکه را به مشاغل در سراسر ایران ارائه می دهد. از صفحه امنیت شبکه ما دیدن کنید تا متوجه شوید که چگونه می توانیم به کسب و کار شما در کاهش آسیب پذیری های امنیتی شبکه با اجرای مجموعه ای از فرآیندهای تست هوشمند و راه حل های فناوری کمک کنیم.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.