برون سپاری یعنی چه

برون سپاری یعنی چه و مفهوم آن چیست

شاید شما هم اصطلاح برون سپاری را بارها شنیده باشید و برای شما سوال پیش آمده باشد که برون سپاری یعنی چه و به چه معناست. در واقع برون سپاری یک روش تجاری است که در آن یک شرکت شخص ثالث را برای انجام وظایف، انجام عملیات یا ارائه خدمات برای شرکت استخدام می کند. شرکت خارجی، که به عنوان ارائه دهنده خدمات یا ارائه دهنده شخص ثالث شناخته می شود، ترتیبی می دهد که کارگران یا سیستم های رایانه ای خود وظایف یا خدمات خود را در محل در امکانات خود شرکت استخدام کننده یا در مکان های خارجی انجام دهند.

برون سپاری خدمات شبکه یکی از راه های دریافت خدمات شبکه کم هزینه و بسیار با کیفیت از متخصصان این حوزه است. برون سپاری خدمات شبکه یک قرارداد یا رابطه تجاری کوتاه مدت یا بلند مدت است که شامل خرید تجهیزات شبکه یا خدمات مخابراتی برای مدیریت، ارتقا، نگهداری و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری یا زیرساخت های اصلی شبکه یا دارایی های مخابراتی شرکت (شامل ثابت و بی سیم) می شود.

برون سپاری چیست؟

برون سپاری می تواند منافع بزرگی را برای تجارت شما به همراه داشته باشد، اما هنگام مذاکره و مدیریت روابط برون سپاری، خطرات و چالش های مهمی وجود دارد. در اینجا ، ما همه آنچه را که باید بدانید برای اطمینان از موفقیت طرح های برون سپاری فناوری اطلاعات خود، تجزیه می کنیم.

برون سپاری یک روش تجاری است که در آن خدمات یا وظایف شغلی به شخص ثالث ارائه می شود. در فناوری اطلاعات، ابتکار برون سپاری با ارائه دهنده فناوری می تواند طیف وسیعی از عملیات را شامل شود، از کل عملکرد فناوری اطلاعات تا اجزای مجزا و به راحتی تعریف شده، مانند بازیابی بلایا، خدمات شبکه، توسعه نرم افزار یا آزمایش QA.

برون سپاری چیست

برون سپاری یعنی چه

امروزه شرکت ها می توانند تعدادی از وظایف یا خدمات را برون سپاری کنند. آنها اغلب خدمات فناوری اطلاعات، از جمله برنامه نویسی و توسعه برنامه و همچنین پشتیبانی فنی و خدمات شبکه را برون سپاری می کنند. آنها اغلب خدمات مشتری را برون سپاری می کنند و عملکردهای خدمات را فرا می گیرند. آنها می توانند انواع دیگر کارها را نیز برون سپاری کنند، از جمله فرآیندهای تولید، وظایف منابع انسانی و عملکردهای مالی مانند حسابداری و پردازش حقوق و دستمزد. شرکتها می توانند کل بخشها، مانند کل بخش فناوری اطلاعات، یا فقط بخشهایی از یک بخش خاص را برون سپاری کنند.

برون سپاری عملکردهای تجاری گاهی اوقات برون سپاری پیمانکاری یا فرایندهای تجاری نامیده می شود.

برون سپاری می تواند شامل استفاده از یک ارائه دهنده شخص ثالث بزرگ ، مانند شرکتی مانند IBM برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات یا زنجیره تامین FedEx برای خدمات لجستیک شخص ثالث باشد، اما همچنین می تواند شامل استخدام پیمانکاران مستقل، کارمندان اداری موقت و فریلنسرها باشد.

مفهوم برون سپاری چیست

برون سپاری چگونه کار می کند

برای اینکه یک شرکت به طور موثر مسئولیت های خود را برون سپاری کند، تمرکز بر مشارکت تجاری به همان اندازه لجستیک مهم است. برون سپاری مدیریت روابط بیشتر از توافق نامه های سطح خدمات است و مشارکت است، نه پروژه خرید. حفظ و حصول اطمینان از یک رابطه قابل اعتماد در تلاشهای برون سپاری ضروری است و پیچیده تر از ایجاد سطوح خدمات و روابط است.

برخی از کارشناسان توصیه می کنند تاکید بیشتری بر بند خروج یک قرارداد خدمات داشته باشید. برای شرکتها مهم است که بدانند موافقتنامه قراردادی چه زمانی به طور اجتناب ناپذیری به پایان می رسد و اطمینان حاصل کنند که طرفهای درگیر به تعهدات خود عمل کرده و تا پایان قرارداد ادامه می دهند.

دلایل برون سپاری

شرکتها اغلب به عنوان راهی برای کاهش هزینه ها، بهبود کارایی و افزایش سرعت برون سپاری می کنند. شرکت هایی که تصمیم می گیرند برون سپاری کنند، برای دستیابی به چنین مزایایی، به تخصص ارائه دهندگان شخص ثالث در انجام وظایف برون سپاری اعتماد می کنند. اصل اساسی این است که چون ارائه دهنده شخص ثالث بر آن کار خاص تمرکز می کند، می تواند آن را بهتر، سریعتر و ارزانتر از آنچه شرکت استخدام می تواند انجام دهد ، انجام دهد.

با توجه به چنین مزایایی، شرکت ها اغلب تصمیم می گیرند که وظایف حمایتی را در مشاغل خود برون سپاری کنند تا بتوانند منابع خود را به طور خاص بر شایستگی های اصلی خود متمرکز کنند، در نتیجه به آنها کمک می کند تا مزایای رقابتی را در بازار به دست آورند.

با این حال، برخی از شرکت ها به دلایل دیگر تصمیم می گیرند که برون سپاری کنند.

به عنوان مثال، آنها برون سپاری می کنند زیرا قادر به استخدام کارکنان داخلی و تمام وقت با مهارت ها و تجربه تخصصی لازم برای انجام مشاغل خاص نیستند. گاهی اوقات شرکت ها به عنوان راهی برای برآوردن الزامات یا تعهدات قانونی به ارائه دهنده شخص ثالث برون سپاری می کنند.

علاوه بر این، شرکت های بیشتری به دنبال برون سپاری ارائه دهندگان به عنوان مراکز نوآوری هستند. بر اساس نظرسنجی برون سپاری Deloitte در سال 2016 ، 35 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که بر اندازه گیری ارزش نوآوری در مشارکت برون سپاری خود متمرکز هستند.

انواع برون سپاری

روشهای متعددی برای برون سپاری یک فرایند تجاری وجود دارد و بسته به فرآیند، ممکن است یکی بر دیگری ترجیح داده شود. به طور کلی چند نوع مختلف بر اساس فاصله بین دو نفر از روابط وجود دارد. این انواع عبارتند از:

onshoring: انتقال کار یا خدمات به مکان کم هزینه در کشور خود شرکت.

Nearshoring: جابجایی کار یا خدمات به مردم در مناطق نزدیک و اغلب با مناطق و کشورها.

همچنین قراردادهای برون سپاری می توانند از نظر دامنه بسیار متفاوت باشند. برای برخی از فرایندها، مانند برنامه نویسی یا ایجاد محتوا، ممکن است استخدام فریلنسرهای شغلی در حوزه مرتبط و مناسب باشد. برون سپاری کل بخش فناوری اطلاعات خود نیاز به مشارکت طولانی مدت با الزامات مشخص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.