• Home
  • آموزش
  • مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت از 0 تا 100
مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت

مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت از 0 تا 100

مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت از 0 تا 100 به صورت عملی. چگونه یک شبکه خصوصی برای کسب و کار کوچک خود راه اندازی کنید. شبکه های خصوصی برای کسب و کار به شما این امکان را می دهند که به رایانه های دیگر در همان شبکه متصل شوید. با این اتصال، می‌توانید پرینترها و فایل‌ها را به اشتراک بگذارید و همزمان اتصال اینترنت را محدود کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد شبکه های خصوصی برای تجارت و انتخاب بهترین روتر وای فای برای شبکه خصوصی شما آورده شده است.
 
در صورت نیاز به دریافت خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

راه اندازی شبکه یک شرکت

کسب و کار شما نمی تواند بدون سیستم های فناوری اطلاعات کار کند و امروزه بیش از هر زمان دیگری، شرکت ها نیاز به تطبیق و ایجاد شبکه های کامپیوتری قابل اعتماد برای پشتیبانی از عملیات تجاری دارند.

در این مقاله مراحل لازم برای ایجاد یک شبکه کسب و کار کوچک را شرح می دهیم و اجزای مورد نیاز برای ایجاد شبکه کسب و کار شما را فهرست می کنیم. ما یک چک لیست راه‌اندازی شبکه کسب‌وکارهای کوچک را گردآوری کرده‌ایم که به راحتی قابل پیگیری است.

مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت

در مرحله اول راه اندازی شبکه یک شرکت، برنامه ریزی و تعین اهداف اولویت دارد. برنامه ریزی شبکه شما زمان بر است، بنابراین مطمئن شوید که همه چیز مورد نیاز خود را دارید تا شبکه به درستی راه اندازی شود. ایجاد نموداری که هر دستگاهی را که به شبکه شما متصل است نشان دهد، به شما کمک می کند سازماندهی کنید و از سردرگمی جلوگیری کنید.

اینترنت

اگر قصد دارید شبکه خصوصی خود را به اینترنت وصل کنید، مطمئن شوید که در نمودار شبکه شما نشان داده شده است. در اکثر مواقع، نماد سنتی اتصال به اینترنت نمادی است که بسیار شبیه یک ابر است.

دیواره آتش

فایروال ها مهم هستند زیرا بر اساس پارامترهای امنیتی که تنظیم کرده اید از شما در برابر ویروس ها و سایر مسائل امنیتی محافظت می کنند. این معیار امنیتی ترافیک ورودی و خروجی را در رایانه شما کنترل می کند. می‌توانید از فایروال‌ها برای اجازه یا مسدود کردن ترافیک وب‌سایت‌های خاص با توجه به وضعیت، پروتکل یا پورت استفاده کنید. بسیاری از فایروال ها همچنین دارای نرم افزار آنتی ویروس هستند که یک لایه امنیتی اضافی برای رایانه های موجود در شبکه تجاری خصوصی شما فراهم می کند. می توانید فایروال خود را قبل یا بعد از روتر خود قرار دهید تا از تهدیدات خارجی محافظت کنید. به دلیل ماهیت فایروال ها، نماد نمایانگر دیوار آتش اغلب یک دیوار آجری است.

روترها

روترها دستگاه هایی هستند که داده ها را بین شبکه ها انتقال می دهند. این دستگاه شبکه های مختلف را قادر به برقراری ارتباط می کند. می توانید بین شبکه تجاری خصوصی خود و اینترنت، سرور و شبکه خصوصی یا شبکه های مختلفی که به یکدیگر متصل هستند ارتباط برقرار کنید. اگر روتر خود را به اینترنت وصل می کنید، یک خط از نماد ابر مانند (اتصال اینترنت شما) به نماد روتر ایجاد کنید.

نماد استاندارد برای روتر یک دایره منفرد با چهار فلش است که به دور دایره می چرخند. فلش های چپ و راست باید به سمت داخل باشد، در حالی که فلش در بالا به سمت بالا و فلش پایین به سمت پایین است. اگر قصد دارید از یک روتر بی سیم استفاده کنید، مطمئن شوید که دو آنتن در بالای دایره اضافه کرده اید.

سرورها

همه سرورهایی که قصد دارید برای تجارت خود استفاده کنید باید به روتر شما متصل باشند. بسیاری از شبکه ها دارای یک یا چند سرور هستند که دارای برنامه ها و داده های متمرکزی هستند که همه رایانه های متصل به شبکه می توانند از آنها استفاده کنند.

هاب ها

همچنین باید در مورد سوئیچ ها و هاب ها برای شبکه تجاری خصوصی خود بدانید. در حالی که هاب ها و سوئیچ ها دستگاه های متصل به شبکه شما را قادر می سازند تا با هم ارتباط برقرار کنند، روتر شما شبکه های مختلف را قادر می سازد تا ارتباط برقرار کنند. یک هاب به طور مساوی کل پهنای باند شبکه شما را بین تمام دستگاه های موجود در شبکه شما توزیع می کند. سوئیچ ها کل پهنای باند شبکه شما را به دستگاه هایی در شبکه شما که بیشتر به آن نیاز دارند اختصاص می دهند. نماد جهانی برای سوئیچ ها و هاب ها یک مستطیل با فلش ها در دو انتها و یک جفت خط است که در وسط متقاطع است.

کامپیوترها

رایانه های موجود در شبکه شما با نماد رایانه رومیزی نشان داده می شوند. در صورت تمایل، می‌توانید دستگاه‌های دیگری مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها را به شبکه تجاری خود متصل کنید، اما مطمئن شوید که در نمودار شبکه وجود دارند، در غیر این صورت با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد. کامپیوترهای موجود در شبکه شما به هاب یا سوئیچ متصل هستند که به فایروال یا روتر شما متصل است.

راه اندازی شبکه کامپیوتری یک شرکت

بررسی پلان شبکه برای کابل کشی

طرح طبقه دفتر یا کسب و کار خود را مطالعه کنید. برای تعیین اینکه آیا نیاز به نصب کابل کشی شبکه دارید یا خیر، باید پلان طبقه اداری خود را بدانید. برای بهترین عملکرد به سرورها و رایانه های سیمی سخت توصیه می شود.

اگرچه نقاط دسترسی بی سیم جدید می توانند از سرعت بالای شبکه پشتیبانی کنند، کابل شبکه همچنان پادشاه است.

انتخاب ارائه دهنده اینترنت

یک ارائه دهنده اینترنت انتخاب کنید. تکالیف خود را انجام دهید و ارائه دهنده اینترنت مناسب را انتخاب کنید. شما می خواهید به دنبال ارائه دهنده اینترنت باشید که سرعت آپلود زیادی را ارائه دهد. اکثر ISP ها شما را با سرعت دانلود می فروشند، اما اگر از فناوری ابری مانند Microsoft 365 استفاده می کنید یا نسخه های پشتیبان خود را در فضای ابری آپلود می کنید، سرعت آپلود ضروری است.

بررسی زیرساخت شبکه

این مورد مربوط به مطالعه پلان طبقه اداری شما است، اما باید زیرساخت شبکه خود را به خوبی برنامه ریزی کنید. جابجایی جک های شبکه پس از نصب کابل ها دشوار است. مطمئن شوید که جک ها و پورت های شبکه خود را به خوبی موجودی می کنید.

همچنین، مطمئن شوید که تعداد زیادی پریز برق برای همه رایانه ها و مانیتورهای خود در دسترس دارید. همچنین می‌خواهید تمام چاپگرها، اسکنرها و هر وسیله جانبی دیگری را که با رایانه‌تان استفاده می‌کنید در نظر بگیرید.

ایجاد کلاس شبکه

سه کلاس شبکه وجود دارد، مانند شبکه‌های A، B و C. شبکه‌های کلاس A می‌توانند اعدادی از 0 تا 126 را به عنوان اولین شماره نشان دهند، در حالی که شبکه‌های کلاس B از 128 تا 191 به عنوان اولین شماره خود استفاده می‌کنند و شبکه‌های کلاس C شماره‌گذاری شده‌اند. 192 تا 223 به عنوان اولین شماره آنها. هر دستگاهی که به شبکه شما متصل است باید یک آدرس IP منحصر به فرد داشته باشد. آدرس IP چهار عدد است که در این فرمت به سه نقطه تقسیم می شود: 123.456.789.123. قسمت میزبان آدرس IP نشان دهنده یک دستگاه واحد در شبکه است و قسمت شبکه آدرس IP یک شبکه را مشخص می کند.

تخصیص دستگاه ها به شبکه

اگر فقط از یک روتر استفاده می کنید یا اصلاً روتر ندارید، شبکه خصوصی شما به عنوان یک شبکه تعیین می شود. اگر چندین روتر در شبکه خود دارید، روترهای اضافی به عنوان روتر داخلی شناخته می شوند. همچنین باید محدوده میزبان شبکه را انتخاب کنید. این محدوده باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا هر دستگاه یک آدرس داشته باشد. اگر دستگاه های زیادی دارید که باید به شبکه خود متصل شوند، شبکه های کلاس C ایده آل هستند، به خصوص اگر بیش از 254 دستگاه برای اتصال ندارید. اگر دستگاه های بیشتری دارید، شبکه های کلاس B بهترین گزینه هستند. هنگامی که شبکه خود را انتخاب کردید، باید یک آدرس میزبان برای هر کامپیوتر موجود در شبکه اختصاص دهید.

شبکه خود را وصل کنید

تبریک می گویم! شما شبکه خود را راه اندازی کرده اید. اکنون می توانید دستگاه های خود را به شبکه خصوصی خود متصل کنید.

راه اندازی یک شبکه خصوصی برای کسب و کار شما آنقدرها هم که به نظر می رسد پیچیده نیست، به خصوص زمانی که بهترین روتر وای فای را برای شبکه خود دارید. اما به تخصص و تجربه نیاز دارد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره می توانید با ما تماس حاصل کنید.

 

تجهیزات مورد نیاز ایجاد شبکه

برای ایجاد شبکه تجاری خود، حداقل به چند جزء نیاز دارید. این مؤلفه‌ها اتصال، برنامه‌های کاربردی تجاری و سایر منابعی را که کسب‌وکار شما استفاده می‌کند کنترل می‌کنند. انتخاب تجهیزات مناسب برای شبکه تجاری شما می تواند دشوار باشد، اما تیم پشتیبانی فناوری اطلاعات کسب و کار کوچک ما می تواند به شما در انتخاب ابزار مناسب کمک کند. کسب و کارهای کوچک می توانند با پیاده سازی محصولات زیر امنیت و قابلیت اطمینان شبکه های سازمانی را افزایش دهند.

نرم افزارهای مورد نیاز

محافظت از کسب و کار شما در برابر تهدیدات سایبری بسیار مهم است. امروزه بیش از هر زمان دیگری، کسب و کارها باید اقدامات مناسبی را برای محافظت از داده ها و فایل های خود در برابر سارقان سایبری انجام دهند.

کسب و کار شما همچنین به ابزارهای Microsoft Office نیاز دارد تا بتواند اسناد، صفحات گسترده و ایمیل را پردازش کند.

 

بسیاری از کسب و کارها قربانی حملات سایبری می شوند و روند رو به رشد است. کسب‌وکارها همچنین اهمیت نرم‌افزار رمزگذاری را در محیط اداری درک نمی‌کنند. به زبان ساده، نرم افزار رمزگذاری می تواند از کسب و کار شما محافظت کند، حتی زمانی که فایروال ها، جلوگیری از نفوذ و حتی نرم افزارهای آنتی ویروس از کار بیفتند. اگر فایل‌های شما دزدیده شوند، برای کلاهبردار بی‌فایده خواهند بود، زیرا رمزگذاری اجازه نمی‌دهد فایل‌ها خوانده شوند، و اطلاعات شما، اگرچه به سرقت رفته است، اما همچنان محافظت می‌شوند.

سرویس راه اندازی شبکه یک شرکت

ایجاد و پیکربندی یک شبکه کسب و کار کوچک می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. اگرچه ایجاد یک شبکه کوچک برای صاحب کسب و کار غیرممکن نیست، توصیه ما این است که همیشه با یک شرکت فناوری اطلاعات با تجربه مانند پیشگام رایانه کار کنید. تیم کارشناسان ما می توانند خدمات راه اندازی شبکه را به هر صاحب کسب و کاری و نوع کسب و کار ارائه دهند.

جمع بندی

این مقاله به شما اطلاعات خوبی برای ایجاد و راه اندازی شبکه کسب و کار کوچک خود می دهد. با این حال، راه اندازی یک شبکه می تواند پروژه بزرگی باشد و توصیه می کنیم از یک شرکت معتبر و حرفه ای IT مشاوره بگیرید. در صورت هرگونه سوال با دفتر ما با شماره تماس بگیرید.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.