• Home
  • آموزش
  • برون سپاری خدمات چیست؟ بررسی مزایا، معایب و چالش ها
برون سپاری خدمات چیست

برون سپاری خدمات چیست؟ بررسی مزایا، معایب و چالش ها

برون سپاری خدمات چیست؟ برون سپاری یک روش تجاری است که در آن یک شرکت شخص ثالثی را برای انجام وظایف، رسیدگی به عملیات یا ارائه خدمات برای شرکت استخدام می کند. شرکت خارجی که به عنوان ارائه‌دهنده خدمات یا ارائه‌دهنده شخص ثالث شناخته می‌شود، ترتیبی می‌دهد که کارگران یا سیستم‌های کامپیوتری خود وظایف یا خدمات را در محل در تأسیسات خود شرکت استخدام‌کننده یا در مکان‌های خارجی انجام دهند. با برون سپاری خدمات می توانید از تخصص کارشناسان ماهر به صورت پاره وقت یا ساعتی استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند از بهترین خدمات تخصصی با قیمتی به صرفه بهره ببرید.

در صورت نیاز به برون سپاری خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید. ما در شرکت پیشگام رایانه آماده ارائه انواع برون سپاری خدمات شبکه به شما عزیزان هستیم.

برون سپاری چیست؟

برون سپاری روش تجاری استخدام یک حزب در خارج از شرکت برای انجام خدمات یا ایجاد کالاهایی است که به طور سنتی توسط کارمندان و کارکنان خود شرکت در داخل انجام می شد. برون سپاری عملی است که معمولاً توسط شرکت ها به عنوان یک اقدام کاهش هزینه انجام می شود. به این ترتیب، می تواند طیف گسترده ای از مشاغل را تحت تاثیر قرار دهد، از پشتیبانی مشتری گرفته تا تولید تا دفتر کار.

برون سپاری برای اولین بار در سال 1989 به عنوان یک استراتژی تجاری شناخته شد و در طول دهه 1990 به بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد کسب و کار تبدیل شد. مخالفان استدلال می کنند که این امر باعث از بین رفتن مشاغل خانگی، به ویژه در بخش تولید شده است. حامیان می گویند که انگیزه ای برای کسب و کارها و شرکت ها ایجاد می کند تا منابع را در جایی که مؤثرتر هستند تخصیص دهند و برون سپاری به حفظ ماهیت اقتصادهای بازار آزاد در مقیاس جهانی کمک می کند.


برون سپاری چیست

برون سپاری خدمات

امروزه شرکت ها می توانند تعدادی کار یا خدمات را برون سپاری کنند. آنها اغلب خدمات فناوری اطلاعات از جمله برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن و همچنین پشتیبانی فنی را برون سپاری می کنند. آنها اغلب خدمات مشتری و تماس با توابع خدمات را برون سپاری می کنند. آنها می توانند انواع دیگر کار را نیز برون سپاری کنند، از جمله فرآیندهای تولید، وظایف منابع انسانی و عملکردهای مالی مانند حسابداری و پردازش حقوق و دستمزد. شرکت‌ها می‌توانند کل بخش‌ها، مانند کل بخش فناوری اطلاعات، یا فقط بخش‌هایی از یک بخش خاص را برون سپاری کنند.

برون سپاری خدمات

برون سپاری خدمات چیست؟

برون سپاری، عمل استفاده از متخصصان خارجی برای انجام وظایفی که معمولاً در یک سازمان انجام می شود، برای بسیاری از شرکت ها مفهومی آشناست. شرکت های کوچک به طور معمول حسابداری، توزیع، پردازش حقوق و دستمزد و بسیاری از ویژگی های مهم دیگر را برون سپاری می کنند، زیرا آنها انتخاب دیگری ندارند. بسیاری از شرکت های بزرگ برای کاهش هزینه ها به برون سپاری روی می آورند. در نتیجه، کل صنایع برای پاسخگویی به نیازهای برون سپاری شرکت ها تکامل یافته اند.

تعریف برون سپاری

برون سپاری توابع کسب و کار گاهی اوقات قرارداد برون سپاری یا برون سپاری فرآیند کسب و کار نامیده می شود.

برون سپاری می تواند شامل استفاده از یک ارائه دهنده شخص ثالث بزرگ، مانند شرکتی مانند IBM برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات یا زنجیره تامین فدرال اکسپرس برای خدمات لجستیکی شخص ثالث باشد، اما می تواند شامل استخدام پیمانکاران مستقل، کارکنان اداری موقت و مترجمان آزاد نیز باشد.

برون سپاری خدمات شبکه

شبکه های کامپیوتری به خدمات پشتیبانی مستمر نیاز دارند. استخدام یک کارشناس شبکه ماهر برای بسیاری از شرک ها مقرون به صرفه نیست. از این رو اقدام به برون سپاری خدمات شبکه به شرکت های فعال در این حوزه می کنند. در صورتی که مایل به برون سپاری خدمات خود به یک تیم حرفه ای و متخصص هستید، می توانید روی پیشگام رایانه حساب باز کنید.

برون سپاری فناوری اطلاعات، عمل استفاده از یک ارائه دهنده خدمات خارجی برای ارائه برخی یا همه ویژگی های فناوری اطلاعات مورد نیاز یک شرکت از جمله استراتژی هدایت، مدیریت زیرساخت و اجرای میز خدمات است.


ارائه دهندگان برون سپاری فناوری اطلاعات می توانند مسئولیت کامل نگهداری و پشتیبانی فناوری اطلاعات را بر عهده بگیرند که به آن خدمات کاملاً مدیریت شده می گویند، یا می توانند برای تیم فناوری اطلاعات داخلی شرکت پشتیبانی ارائه دهند. گاهی اوقات به عنوان پشتیبانی IT با منبع مشترک شناخته می شود و معمولاً رویکردی است که توسط سازمان های بزرگتر اتخاذ می شود.

برون سپاری خدمات مشتری

برون سپاری خدمات مشتری عمل برون سپاری برخی از جنبه های عملیات خدمات مشتری شما به یک فروشنده یا ارائه دهنده خدمات شخص ثالث است. مرکز تماس برون سپاری فرآیند کسب و کار (BPO) تیمی از نمایندگان برون سپاری است که محصولات، خدمات، خط‌مشی‌ها و صدای برند شما را یاد می‌گیرند تا درخواست‌های مشتریان را در کانال‌ها از طرف شما حل کنند.

معایب برون سپاری خدمات

معایب برون سپاری شامل مشکلات ارتباطی، تهدیدات امنیتی در جایی که داده های حساس به طور فزاینده ای در خطر هستند و وظایف قانونی اضافی است. در سطح وسیع‌تری، برون‌سپاری ممکن است پتانسیل ایجاد اختلال در نیروی کار را داشته باشد. یکی از مثال‌هایی که اغلب به ذهن می‌رسد، صنعت تولید در آمریکا است، جایی که اکنون بخش زیادی از تولید در سطح بین‌المللی حرکت کرده است. به نوبه خود، مشاغل تولیدی با مهارت بالاتر، مانند روباتیک یا ماشین‌های دقیق، در مقیاس بزرگ‌تری ظهور کرده‌اند.

فواید برون سپاری خدمات

برون سپاری می تواند به مشاغل کمک کند تا هزینه های نیروی کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. هنگامی که یک شرکت از برون سپاری استفاده می کند، از سازمان های خارجی که به شرکت وابسته نیستند برای انجام برخی وظایف کمک می گیرد. سازمان‌های بیرونی معمولاً ساختارهای جبرانی متفاوتی را با کارمندان خود نسبت به شرکت برون‌سپاری ایجاد می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد کار را با پول کمتری تکمیل کنند. این در نهایت شرکتی را که برون سپاری را انتخاب کرده است قادر می سازد تا هزینه های نیروی کار خود را کاهش دهد.

کسب‌وکارها همچنین می‌توانند از هزینه‌های مرتبط با سربار، تجهیزات و فناوری اجتناب کنند.

علاوه بر صرفه جویی در هزینه، شرکت ها می توانند از استراتژی برون سپاری برای تمرکز بهتر بر جنبه های اصلی کسب و کار استفاده کنند. برون سپاری فعالیت های غیر اصلی می تواند کارایی و بهره وری را بهبود بخشد زیرا نهاد دیگری این وظایف کوچکتر را بهتر از خود شرکت انجام می دهد. این استراتژی همچنین ممکن است به زمان‌های چرخش سریع‌تر، افزایش رقابت در یک صنعت و کاهش هزینه‌های عملیاتی کلی منجر شود.

سابقه استراتژی برون سپاری

اولین بار به عنوان یک استراتژی تجاری رسمی در سال 1989 دیده شد، برون سپاری فرآیند استخدام اشخاص ثالث برای انجام خدماتی است که معمولاً توسط شرکت انجام می شد. اغلب از برون سپاری استفاده می شود تا یک شرکت بتواند بر عملیات اصلی خود تمرکز کند. همچنین از جمله برای کاهش هزینه های نیروی کار استفاده می شود. در حالی که حریم خصوصی اخیراً برای پیمانکاران برون سپاری محل بحث و جدل بوده است، به دلیل تأثیر آن بر بازار کار در اقتصادهای داخلی نیز انتقاداتی را به دنبال داشته است.

نحوه کار برون سپاری

برای اینکه یک شرکت به طور مؤثر مسئولیت ها را برون سپاری کند، مهم است که به همان اندازه که تدارکات را بر شراکت تجاری متمرکز کند. برون سپاری بیشتر از قراردادهای سطح خدمات مربوط به مدیریت روابط است و یک مشارکت است نه یک پروژه خرید. حفظ و تضمین یک رابطه قابل اعتماد در تلاش های برون سپاری ضروری است و پیچیده تر از ایجاد سطوح خدمات و روابط است.

برخی از کارشناسان توصیه می کنند که بر بند خروج از قرارداد خدمات تاکید بیشتری شود. برای شرکت‌ها مهم است که بدانند چه زمانی قرارداد قراردادی به طور اجتناب‌ناپذیر پایان می‌یابد و اطمینان حاصل کنند که طرف‌های درگیر به تعهدات خود عمل می‌کنند و تا پایان قرارداد پایبند هستند.

دلایل برون سپاری خدمات

شرکت ها اغلب به عنوان راهی برای کاهش هزینه ها، بهبود کارایی و افزایش سرعت، برون سپاری می کنند. شرکت هایی که تصمیم به برون سپاری می کنند برای به دست آوردن چنین مزایایی به تخصص ارائه دهندگان شخص ثالث در انجام وظایف برون سپاری شده متکی هستند. اصل اساسی این است که از آنجایی که ارائه دهنده شخص ثالث بر روی آن کار خاص تمرکز می کند، می تواند آن را بهتر، سریع تر و ارزان تر از شرکت استخدام کننده انجام دهد.

با توجه به چنین مزایایی، شرکت‌ها اغلب تصمیم می‌گیرند که کارکردهای حمایتی را در کسب‌وکارشان برون سپاری کنند تا بتوانند منابع خود را به طور خاص بر شایستگی‌های اصلی خود متمرکز کنند و از این طریق به آن‌ها کمک می‌کنند تا مزیت‌های رقابتی در بازار کسب کنند.

با این حال، برخی از شرکت ها به دلایل دیگری تصمیم به برون سپاری می کنند.

به عنوان مثال، آنها برون سپاری می کنند زیرا قادر به استخدام کارمندان داخلی و تمام وقت با مهارت ها و تجربه تخصصی مورد نیاز برای انجام برخی مشاغل نیستند.

شرکت‌ها گاهی اوقات برون سپاری را به عنوان راهی برای انتقال الزامات یا تعهدات قانونی به ارائه‌دهنده شخص ثالث ترجیح می‌دهند.

انواع روش های برون سپاری خدمات

روش های مختلفی برای برون سپاری یک فرآیند تجاری وجود دارد و بسته به فرآیند، ممکن است یکی بر دیگری ارجحیت داشته باشد. به طور کلی چند نوع مختلف بر اساس فاصله بین دو عضو رابطه وجود دارد. این انواع عبارتند از:

1- جابجایی کار یا خدمات به محل با هزینه کمتر در کشور خود شرکت.
2- انتقال کار یا خدمات به ارائه دهندگان شخص ثالث در خارج از کشور.
3- جابجایی کار یا خدمات به افراد در مناطق و کشورهای نزدیک و اغلب هم مرز.

قراردادهای برون سپاری نیز می توانند از نظر دامنه بسیار متفاوت باشند. برای برخی فرآیندها، مانند برنامه نویسی یا تولید محتوا، استخدام فریلنسرها بر اساس شغل به شغل ممکن است مناسب باشد. شرکتی که کل بخش فناوری اطلاعات خود را برون سپاری می کند، به یک مشارکت بلندمدت با الزامات مشخص شده نیاز دارد.

کاهش هزینه ها با برون سپاری

علاوه بر ارائه هزینه های کمتر و افزایش کارایی، شرکت هایی که برون سپاری می کنند می توانند مزایای دیگری نیز داشته باشند.

با برون‌سپاری، شرکت‌ها می‌توانند منابعی (یعنی پول نقد، پرسنل، امکانات) را آزاد کنند که می‌توانند به وظایف موجود یا پروژه‌های جدیدی هدایت شوند که بازدهی بالاتری نسبت به وظایفی که برون‌سپاری شده‌اند را برای شرکت به ارمغان می‌آورند.

همچنین ممکن است شرکت‌ها متوجه شوند که می‌توانند تولید را ساده کرده و یا زمان تولید را کوتاه کنند، زیرا ارائه‌دهندگان شخص ثالث می‌توانند وظایف برون‌سپاری را با سرعت بیشتری انجام دهند.

با این حال، برون سپاری می تواند چالش ها و اشکالاتی را برای شرکت ها ایجاد کند.

چالش های برون سپاری خدمات

شرکت هایی که در برون سپاری فعالیت می کنند باید قراردادها و روابط مستمر خود را با ارائه دهندگان شخص ثالث به اندازه کافی مدیریت کنند تا از موفقیت اطمینان حاصل کنند. برخی ممکن است متوجه شوند که منابع اختصاص داده شده به مدیریت آن روابط با منابع اختصاص داده شده به وظایفی که برون سپاری شده بودند رقابت می کند، در نتیجه احتمالاً بسیاری از مزایای برون سپاری، اگر نگوییم همه، را نفی می کند.

شرکت ها همچنین می توانند متوجه شوند که کنترل خود را بر جنبه هایی از وظایف یا خدمات برون سپاری از دست می دهند. به عنوان مثال، زمانی که یک شرکت عملکرد مرکز تماس خود را برون سپاری می کند، ممکن است کنترل بر کیفیت خدمات مشتری ارائه شده را از دست بدهد. حتی اگر قرارداد شرکت با ارائه‌دهنده معیارهای کیفی خاصی را تعیین کند، ممکن است تصحیح یک ارائه‌دهنده برون‌سپاری دشوارتر از تصحیح یک تیم داخلی برای شرکت باشد.

شرکت‌هایی که برون‌سپاری می‌کنند نیز می‌توانند با خطرات امنیتی شدیدی مواجه شوند، زیرا با ارائه‌دهندگان شخص ثالث خود اطلاعات اختصاصی یا داده‌های حساس شرکت را مبادله می‌کنند که ممکن است توسط ارائه‌دهنده برون‌سپاری مورد سوء استفاده، سوء استفاده یا افشای سهوی قرار گیرد.

علاوه بر این، شرکت‌ها ممکن است در واداشتن کارکنان خود به برقراری ارتباط و همکاری مؤثر با کسانی که برای ارائه‌دهندگان شخص ثالث کار می‌کنند، با مشکلاتی مواجه شوند. سناریویی که در صورت فعالیت شخص ثالث در خارج از کشور رایج‌تر است.

چالش های برون سپاری خدمات

نمونه هایی از برون سپاری

بزرگترین مزایای برون سپاری صرفه جویی در زمان و هزینه است. یک تولید کننده رایانه های شخصی ممکن است برای صرفه جویی در هزینه های تولید، قطعات داخلی ماشین های خود را از شرکت های دیگر خریداری کند. یک شرکت حقوقی ممکن است فایل‌های خود را با استفاده از یک ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری ذخیره و پشتیبان‌گیری کند، بنابراین به آن امکان دسترسی به فناوری دیجیتال بدون سرمایه‌گذاری مقدار زیادی پول برای مالکیت واقعی این فناوری را می‌دهد.

یک شرکت کوچک ممکن است تصمیم بگیرد وظایف حسابداری را به یک شرکت حسابداری برون سپاری کند، زیرا انجام این کار ممکن است ارزانتر از حفظ یک حسابدار داخلی باشد. سایر شرکت ها برون سپاری وظایف بخش های منابع انسانی مانند حقوق و دستمزد و بیمه سلامت را مفید می دانند. زمانی که برون سپاری به درستی مورد استفاده قرار گیرد، یک استراتژی موثر برای کاهش هزینه ها است و حتی می تواند یک کسب و کار را با مزیت رقابتی نسبت به رقبا ارائه دهد.

روندهای برون سپاری

اگرچه برون سپاری به عنوان راهی برای کاهش هزینه ها و به دست آوردن کارایی تلقی می شد، اما به طور فزاینده ای به یک ابزار استراتژیک برای شرکت ها تبدیل می شود.

شرکت‌های پیشرو می‌دانند که برون‌سپاری برخی از کارکردها می‌تواند به آنها کمک کند تا با اجازه دادن به آنها برای دسترسی به تخصص یا فناوری‌های نوآورانه‌ای که در داخل ندارند، مزیت رقابتی کسب کنند. یا با کمک به آنها در ارائه سریعتر محصولات یا خدمات؛ یا اینکه آنها را قادر می سازد تا منابع را به حوزه هایی از کسب و کار که حیاتی ترین هستند منتقل کنند. برون سپاری هم مقرون به صرفه و هم انعطاف پذیری حجم کار را افزایش می دهد.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.