نصب شبکه بی سیم

نصب شبکه بی سیم

راه اندازی و نصب شبکه بی سیم در خانه و محل کار به شما امکان می دهد در مکان های بیشتری به شبکه متصل شده و آنلاین شوید. با فراگیر شدن استفاده از موبایل، تبلت، لپ تاپ و دوربین های مداربسته بی سیم، نیاز به شبکه سازی وایرلس بیش از گذشته الزامی شده است. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها با توجه به وسعتی که دارند، امکان کابل کشی در تمامی موقعیت ها را ندارند. برای صرفه جویی در هزینه زیرساخت شبکه و کابل کشی، توصیه می شود از فناوری شبکه بی سیم استفاده شود.
 
در صورت نیاز به دریافت خدمات نصب و راه اندازی شبکه بی سیم و خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

نصب شبکه بی سیم

راه اندازی و نصب شبکه بی سیم در خانه یا شرکت یکی از راه های دسترسی به شبکه در تمامی مکان ها است. در صورتی که وسعت شرکت شما زیاد باشد، نیاز به شبکه سازی بی سیم دارید. به کمک شبکه بی سیم می توانید از تمامی مکان ها به شبکه متصل شوید و آنلاین باشید. با وجود طیف وسیعی از دستگاه ها که به شبکه بی سیم متصل هستند، داشتن یک شبکه بی سیم ایمن ضروری است. پیشگام رایانه خدمات کاملی را برای نصب و راه اندازی شبکه های بی سیم به مشتریان خود ارائه می دهد. همچنین برای نگهداری از شبکه های بی سیم، پشتیبانی حضوری شبکه را در قالب قراردادهای ماهیانه و سالیانه ارائه می دهد.
 
راه اندازی و نصب شبکه بی سیم

نصب شبکه بی سیم داخلی شرکت

طراحی شبکه های بی سیم داخلی شرکت با شبکه های بی سیم خانگی متفاوت است. متاسفانه برخی از کاربران تصور می کنند که نضب شبکه های WLAN محلی شبیه به مدل های خانگی است، اما مدل های تجاری دارای ظرافت هایی هستند که در صورت عدم توجه به آن ها در مدیریت این شبکه ها با مشکل مواجه می شوید و حتی ممکن است دسترسی به شبکه را از دست بدهید. برای مثال در شبکه بی سیم خانگی نیازی به توجه به فرکانس های رادیویی نیست، اما در شبکه بی سیم محلی نادیده گرفتن این نکته دردسرساز است. به همین خاطر نصب شبکه های بی سیم داخلی برای شرکت ها و سازمان ها دارای خصوصیات متفاوتی نسبت به شبکه های خانگی است.

شبکه بی سیم چیست

شبکه بی سیم یک شبکه کامپیوتری است که در آن ارتباط بین نقاط شبکه به صورت بی سیم برقرار شده و داده ها منتقل می شود. اگرچه به نظر می رسد که از نظر فنی، اصطلاح شبکه بی سیم برای اشاره به هر نوع “شبکه” که “بی سیم” است استفاده می شود، اما این اصطلاح بیشتر برای اشاره به “شبکه های ارتباطی” استفاده می شود که در آن “گره ها” بدون استفاده از Wires connect متصل می شوند. به یکدیگر، به عنوان مثال یک “شبکه کامپیوتری” که نوعی شبکه ارتباطی است.

 

شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم عموماً توسط نوعی از سیستم‌های انتقال داده از راه دور اجرا می‌شوند که از «امواج الکترومغناطیسی» استفاده می‌کنند، مانند استفاده از «امواج رادیویی» به عنوان «حامل». پیاده سازی معمولا در «لایه فیزیکی» «مدل مرجع OSI» انجام می شود. نمونه هایی از شبکه های بی سیم عبارتند از: تلفن همراه، شبکه های محلی بی سیم (WLAN)، شبکه های حسگر بی سیم، شبکه های ماهواره ای، شبکه های ارتباطی مایکروویو.

کاربرد شبکه بی سیم

رشد قابل توجه تجهیزات تلفن همراه و گسترش روزافزون گجت های اینترنت اشیا باعث شده است تا شبکه ها و زیرساخت های سنتی مبتنی بر شبکه های سیمی با چالش های جدی مواجه شوند، به ویژه اینکه امروزه برخی از خدمات مهم مبتنی بر ابر هستند و کاربران نیاز به نصب برنامه های کاربردی بر روی خود دارند. دستگاه ها برای دسترسی به این خدمات. آنها تلفن همراه هستند.

 

یک مثال ساده در این زمینه دوربین های مداربسته هستند که بسیاری از مدیران دوست دارند از راه دور آن ها را کنترل کنند. درست است که اجرای چنین مکانیزمی تا حدودی به کابل کشی بستگی دارد، اما پس از آن این فناوری های بی سیم هستند که به شما امکان می دهند تصاویر ضبط شده توسط دستگاه های DVR یا تصاویر فوری را در تبلت ها یا تلفن های هوشمند مشاهده کنید.

 

برخی از شرکت ها مانند D-Link، TP-Link و نمونه های مشابه دوربین های هوشمندی را روانه بازار کرده اند که کاملا بی سیم هستند و برای مشاهده تصاویر آنها نیاز به روتر بی سیم، دوربین بی سیم و اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی هوشمند خود دارید. در این سناریو یک کارت حافظه داخل دوربین قرار می گیرد و فیلم ها روی کارت حافظه ضبط می شوند و شما بدون نیاز به کابل شبکه از طریق گوشی هوشمند خود محیط را تماشا می کنید.

انتقال شبکه بی سیم

بسیاری از شرکت ها به صورت استیجاری فعالیت می کنند. به همین خاطر پس از اتمام قرارداد و در صورت عدم تمدید قرارداد بایستی به محل جدید منتقل شوند. به همین خاطر ایجاد شبکه به صورت کابلی هزینه های زیادی را به کارفرما تحمیل می کند. از مزایای نصب شبکه بی سیم، امکان انتقال و جا به جایی آن است. شما می توانید به سهولت و با هزینه ای بسیار ناچیز شبکه بی سیم خود را به محل جدید منتقل کنید.

روتر بی سیم

روتر اطلاعاتی را بین شبکه شما و اینترنت ارسال می کند. با یک روتر بی سیم، می توانید رایانه های شخصی را به جای سیم با استفاده از سیگنال های رادیویی به شبکه خود متصل کنید. انواع مختلفی از فناوری های شبکه بی سیم وجود دارد که شامل 802.11a، 802.11b، 802.11g، 802.11n، 802.11ac و 802.11ax می شود.

آداپتور شبکه بی سیم

کامپیوتر شما برای اتصال به یک شبکه بی سیم به یک آداپتور شبکه بی سیم نیاز دارد. برای اتصال رایانه قابل حمل یا رومیزی خود به شبکه بی سیم، رایانه شخصی باید یک آداپتور شبکه بی سیم داشته باشد. اکثر لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها و برخی از رایانه‌های شخصی رومیزی و دارای یک آداپتور شبکه بی‌سیم هستند که قبلاً نصب شده است.

 

برای بررسی اینکه آیا رایانه شخصی شما آداپتور شبکه بی سیم دارد یا خیر:

شروع را انتخاب کنید، مدیریت دستگاه را در کادر جستجو تایپ کنید و سپس Device Manager را انتخاب کنید.

آداپتورهای شبکه را گسترش دهید.

به دنبال آداپتور شبکه ای باشید که ممکن است نامش بی سیم باشد.

نصب مودم و اتصال به شبکه بی سیم

پس از در اختیار داشتن تمام تجهیزات، باید مودم و اتصال اینترنت خود را تنظیم کنید. اگر مودم شما توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) برای شما تنظیم نشده است، دستورالعمل‌های همراه مودم را برای اتصال آن به رایانه شخصی و اینترنت دنبال کنید. اگر از Digital Subscriber Line (DSL) استفاده می کنید، مودم خود را به جک تلفن وصل کنید. اگر از کابل استفاده می کنید، مودم خود را به جک کابل وصل کنید.

 

نصب مودم و اتصال به شبکه بی سیم

تعیین موقعیت روتر بی سیم

برای نصب شبکه بی سیم نیاز است که مودم را در مکانی قرار دهید که قوی ترین سیگنال را ارائه دهد. روتر بی سیم خود را در جایی قرار دهید که قوی ترین سیگنال را با کمترین تداخل دریافت کند. برای نتایج بهتر، این نکات را دنبال کنید:

 

روتر بی سیم خود را در یک مکان مرکزی قرار دهید. روتر را تا حد امکان نزدیک به مرکز خانه یا محل کار خود قرار دهید تا قدرت سیگنال بی سیم در سراسر خانه شما افزایش یابد.

 

روتر بی سیم را خارج از زمین و دور از دیوارها و اجسام فلزی مانند کابینت فایل فلزی قرار دهید. هرچه موانع فیزیکی بین رایانه شخصی شما و سیگنال روتر کمتر باشد، احتمال اینکه از قدرت سیگنال کامل روتر استفاده کنید بیشتر است.

 

تداخل را کاهش دهید. برخی از تجهیزات شبکه از فرکانس رادیویی 2.4 گیگاهرتز (گیگاهرتز) استفاده می کنند. این فرکانس مشابه اکثر مایکروویوها و بسیاری از تلفن های بی سیم است. اگر مایکروویو را روشن کنید یا با تلفن بی‌سیم تماس بگیرید، ممکن است سیگنال بی‌سیم شما موقتاً قطع شود. شما می توانید با استفاده از تلفن بی سیم با فرکانس بالاتر مانند 5.8 گیگاهرتز از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید.

بررسی رمزگذاری شبکه بی سیم

چگونه بررسی کنیم که آیا روتر شما از رمزگذاری استفاده می کند؟ می توانید از تلفن یا رایانه لوحی خود استفاده کنید تا ببینید آیا یک شبکه بی سیم از رمزگذاری استفاده می کند یا خیر. تنها چیزی که باید بدانید نام شبکه است.

 

تنظیمات دستگاه خود را باز کنید. معمولاً یک برنامه تنظیمات در دستگاه وجود دارد که می توانید روی آن ضربه بزنید.

 

با رفتن به Network & Internet > Wi-Fi در Android یا Wi-Fi در iOS، شبکه را پیدا کنید.

 

آیا نماد قفل در کنار شبکه می بینید؟ اگر چنین است، حداقل از شکل اولیه رمزگذاری، احتمالا قوی ترین نوع، استفاده می کند.

 

با این حال، حتی اگر امنیت اولیه فعال باشد، ممکن است از یک شکل قدیمی رمزگذاری استفاده شود. ببینید آیا اتصال نوع رمزگذاری را نشان می دهد یا خیر. ممکن است WEP، WPA، یا WPA2، یا WPA3 را ببینید.

ایمن سازی شبکه بی سیم پس از نصب

امنیت شبکه های بی سیم همیشه مهم است. با یک شبکه بی سیم، اهمیت بیشتری دارد زیرا سیگنال شبکه شما می تواند در خارج از خانه شما پخش شود. اگر به ایمن سازی شبکه خود کمک نکنید، افرادی که رایانه شخصی در نزدیکی خود دارند می توانند به اطلاعات ذخیره شده در رایانه های شخصی شبکه شما دسترسی داشته باشند و از اتصال اینترنت شما استفاده کنند.

کلید امنیتی شبکه بی سیم

برخی از روترها از Wi-Fi Protected Setup (WPS) پشتیبانی می کنند. اگر روتر شما از WPS پشتیبانی می کند و به شبکه متصل است، این مراحل را برای تنظیم کلید امنیتی شبکه دنبال کنید:

 

بسته به اینکه کدام نسخه از ویندوز در رایانه شما اجرا می شود، یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 

در ویندوز 7 یا ویندوز 8.1، Start را انتخاب کنید، شروع به تایپ Network and Sharing Center کنید و سپس آن را در لیست انتخاب کنید.

در ویندوز 10، Start را انتخاب کنید، سپس Settings > Network & Internet > Status > Network and Sharing Center را انتخاب کنید.

در ویندوز 11، Start را انتخاب کنید، Control panel را تایپ کنید، سپس Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center را انتخاب کنید.

تنظیم یک اتصال یا شبکه جدید را انتخاب کنید.

Set up a new network و سپس Next را انتخاب کنید.

 

جادوگر شما را در ایجاد یک نام شبکه و یک کلید امنیتی راهنمایی می کند. اگر روتر شما از آن پشتیبانی می‌کند، جادوگر به طور پیش‌فرض امنیت دسترسی محافظت شده Wi-Fi (WPA2 یا WPA3) را انتخاب می‌کند. توصیه می کنیم در صورت امکان از WPA3 استفاده کنید، زیرا امنیت بهتری نسبت به امنیت WPA2، WPA یا Wired Equivalent Privacy (WEP) ارائه می دهد. با WPA3، WPA2 یا WPA می‌توانید از یک عبارت عبور نیز استفاده کنید، بنابراین لازم نیست دنباله‌ای مرموز از حروف و اعداد را به خاطر بسپارید.

حفظ امنیت کلمه کلیدی

کلید امنیتی خود را یادداشت کرده و در مکانی امن نگهداری کنید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل‌های موجود در ویزارد، کلید امنیتی خود را در درایو فلش USB ذخیره کنید. (ذخیره کردن کلید امنیتی در درایو فلش USB در ویندوز 8 و ویندوز 7 در دسترس است، اما در ویندوز 10 یا ویندوز 11 این امکان وجود ندارد.)

نکات امنیتی نصب شبکه بی سیم

نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را تغییر دهید. این به محافظت از روتر شما کمک می کند. اکثر سازندگان روتر یک نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روی روتر و یک نام شبکه پیش‌فرض (همچنین به نام SSID) دارند. شخصی می تواند از این اطلاعات برای دسترسی به روتر شما بدون اینکه شما بدانید استفاده کند. برای جلوگیری از آن، نام کاربری و رمز عبور پیش فرض روتر خود را تغییر دهید. برای دستورالعمل ها به مستندات دستگاه خود مراجعه کنید.

 

یک کلید امنیتی (رمز عبور) برای شبکه خود تنظیم کنید. شبکه‌های بی‌سیم دارای یک کلید امنیتی شبکه هستند تا از دسترسی‌های غیرمجاز محافظت کنند. اگر روتر و رایانه شخصی شما از امنیت Wi-Fi Protected Access 3 (WPA3) پشتیبانی می کنند، توصیه می کنیم. برای اطلاعات دقیق تر، از جمله اینکه چه نوع امنیتی پشتیبانی می شود و نحوه تنظیم آن، به اسناد روتر خود مراجعه کنید.

استفاده از فایروال در شبکه بی سیم

از فایروال استفاده کنید. فایروال سخت افزار یا نرم افزاری است که می تواند به محافظت از رایانه شما در برابر کاربران غیرمجاز یا نرم افزارهای مخرب (بدافزار) کمک کند. اجرای یک فایروال بر روی هر رایانه شخصی در شبکه می تواند به کنترل گسترش نرم افزارهای مخرب در شبکه شما کمک کند و به محافظت از رایانه شخصی شما در هنگام دسترسی به اینترنت کمک کند. فایروال ویندوز با این نسخه از ویندوز گنجانده شده است.

خدمات نصب شبکه بی سیم

پیشگام رایانه از شرکت های پیشرو در ارائه خدمات شبکه های بی سیم در ایران است. یکی از خدمات حضوری شرکت پیشگام رایانه خدمات نصب و راه اندازی شبکه بی سیم است. در صورتی که نیاز به خدمات شبکه های بی سیم را دارید می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. کاربران گرامی می توانند با تماس تلفنی با مرکز شبکه پیشگام رایانه درخواست خود را برای راه اندازی شبکه بی سیم ثبت کرده و تخصصی ترین خدمات مرتبط با آن را دریافت کنند. مرکز طراحی و اجرای شبکه بی سیم پیشگام رایانه با تکیه بر دانش و تخصص مهندسین خود، توانایی طراحی و پیاده سازی طیف وسیعی از سیستم ها و ساختارهای فناوری اطلاعات بی سیم را یافته و در این راه موفق به اجرای برنامه های گسترده و موفقی شده است.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.