مدیر امنیت شبکه

مدیر امنیت شبکه

مدیر امنیت شبکه با عیب یابی، نظارت بر تهدیدات احتمالی و ارائه رمزهای عبور ایمن به کاربران از شبکه کامپیوتری محافظت می کند. به عنوان یک مدیر، ممکن است از شما خواسته شود که اقدامات سایر متخصصان فناوری اطلاعات را که به عنوان یک تیم کار می کنند برای ارتقای امنیت دیجیتال شرکت هدایت کنید. برای اینکه مرتبط بمانید، باید دائماً در مورد آخرین روندهای محاسباتی و برنامه های امنیتی به روز باشید تا توانایی خود را برای محافظت از شبکه به حداکثر برسانید.

شرکت پیشگام رایانه خدمات مدیریت امنیت شبکه را به شرکت ها و سازمان ها ارائه می دهد. در صورت نیاز به مدیر امنیت شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

مدیر امنیت شبکه

مدیر امنیت شبکه یک مدیر شبکه است که در محافظت از شبکه های کامپیوتری در برابر نفوذ و نرم افزارهای مخرب تخصص دارد. به عنوان مدیران امنیت، آنها بزرگترین خط دفاعی در برابر هک ها، ویروس ها و سایر رویدادهایی هستند که می تواند برای هر کسب و کار یا سازمانی فاجعه باشد. مدیران امنیتی هم در علوم کامپیوتر و هم در زمینه امنیت مسلط هستند و در برنامه نویسی و کدنویسی نیز مهارت دارند.

پیشگام رایانه به عنوان یک شرکت مدیریت شبکه در تهران و کرج خدمات مدیر امنیت شبکه های کامپیوتری را به شرکت ها و سازمان ها ارائه می دهد. در صورت نیاز به خدمات مدیریتی شبکه می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مدیر امنیت شبکه کیست؟

به زبان ساده، Security Administrator به افرادی اطلاق می شود که مسئولیت امنیت سیستم های سایبری یک سازمان را بر عهده دارند. اگرچه شرح وظایف آنها بسیار متنوع و متعدد است، اما به عنوان یک پاسخ کوتاه می توان گفت که مدیر امنیت، نصب، مدیریت و عیب یابی راهکارهای امنیتی سازمان را بر عهده دارد.

ناظر یا مدیر امنیت شبکه و اطلاعات شخصی است که مسئولیت برقراری امنیت در سیستم های سایبری یک شرکت یا سازمان را بر عهده دارد. اگرچه وظایف ناظر امنیت شبکه بسیار زیاد است، اما به طور کلی می توان گفت که مدیر امنیت شبکه و اطلاعات وظیفه نصب، مدیریت و عیب یابی راهکارهای امنیتی سازمانی که در آن مشغول به کار است را بر عهده دارد.

مدیر امنیت شبکه های کامپیوتری

مدیران امنیت شبکه که به عنوان مدیران امنیت شبکه یا متخصصان امنیت رایانه نیز شناخته می شوند، از فناوری برای محافظت از اطلاعات حساس استفاده می کنند. آنها سیستم ها و شبکه های اینترنتی را در یک سازمان نصب، پشتیبانی و پیکربندی می کنند. سپس کار آنها عمدتاً نظارت بر اینترنت و شبکه های رایانه ای است تا اطمینان حاصل شود که اوراق بهادار نقض نشده است. ممکن است از آنها خواسته شود تا در برنامه ریزی و هماهنگی بین شبکه ها و نرم افزار و سخت افزار ارتباط داده ها به سایر کارگران کمک کنند. جدول زیر برخی از حقایق شغلی کلیدی در مورد مدیران امنیت شبکه را فهرست می کند.

مدیر امنیت شبکه های کامپیوتری

مدیریت امنیت شبکه کامپیوتر

کسی که علاقه مند به مدیریت امنیت شبکه است ممکن است علاقه مند به تبدیل شدن به یک مدیر شبکه یا مهندس شبکه باشد. مدیران شبکه عمدتاً وظیفه اطمینان از به روز ماندن شبکه های یک سازمان را بر عهده دارند. اکثر کارفرمایان به دنبال مدیران شبکه برای داشتن مدرک در زمینه فناوری اطلاعات یا رشته مشابه و گواهینامه در سیستم های مایکروسافت یا سیسکو هستند. مهندسان شبکه در سراسر سازمان خود سفر می کنند تا مشکلات مربوط به شبکه های کامپیوتری را حل کنند. کارفرمایان عموماً به دنبال چنین کارگرانی هستند که دارای مدرک و مدارک تحصیلی در علوم کامپیوتر یا یک رشته مرتبط باشند.


اگر جنبه امنیتی شغل برای شما جذاب است، ممکن است بخواهید به دنبال کار به عنوان یک تحلیلگر امنیت اطلاعات باشید که به مدرک لیسانس نیز نیاز دارد. هدف این تحلیلگران محافظت از سیستم و شبکه یک سازمان با ابداع و پیاده سازی مواردی مانند برنامه های رمزگذاری داده ها و سایر اقدامات امنیتی است.

مدیر امنیت اطلاعات

شرکت ها از یک مدیر امنیت اطلاعات انتظار دارند که به معنای واقعی کلمه امنیت اطلاعات و زیرساخت یک سازمان را مدیریت کند. از اجرای راهکارهای امنیتی تا راهکارهای اجرای برنامه های آموزشی، همگی در حیطه یک مدیر امنیت اطلاعات قرار دارند. در برخی موارد، یک مدیر امنیت اطلاعات باید تهدیدات قریب الوقوع را تجزیه و تحلیل و ارزیابی کند و راه حلی برای حل آنها ارائه دهد. این همچنین در مورد نقض داده ها صدق می کند.

شرح کار مدیر امنیت شبکه

مدیر امنیت شبکه سیاست های امنیتی شبکه سازمان و اقداماتی را که باید در مواقع اضطراری انجام شود را تعریف می کند. بر امنیت محیطی نظارت می کند و پیاده سازی هایی را که برای دستیابی به سطح بهینه امنیت در شبکه کامپیوتری سازمان ضروری است، مدیریت می کند. همچنین با سایر متخصصان درگیر در امنیت سیستم های کامپیوتری سازمان (مدیریت شبکه کامپیوتری، طراحی نرم افزار یا مدیریت پروژه های توسعه، مدیریت پایگاه داده و غیره) ارتباط برقرار می کند.


شرح کار مدیر امنیت شبکه

تحصیلات مدیر امنیت شبکه

اکثر کارفرمایان از شما می خواهند که حداقل مدرک لیسانس در زمینه هایی مانند فناوری اطلاعات (IT) یا امنیت شبکه داشته باشید. مدرک کارشناسی ارشد و برنامه های گواهی پیشرفته نیز موجود است و برای ورود نیاز به مدرک کارشناسی دارد.


در سطح لیسانس، ممکن است در مورد سیستم عامل ها، روترها، سرورها و مدیریت پروژه بیاموزید. یک برنامه کارشناسی ارشد یا مدرک تحصیلات تکمیلی می تواند مطالعه عمیقی را در موارد زیر ارائه دهد:

  • نرم افزارهای امنیتی و ابزارهای ارزیابی
  • شبکه های خصوصی مجازی
  • فایروال ها و دیواره های آتش
  • سیستم های تشخیص و پیشگیری
  • آشنایی با معماری امنیتی

مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در امنیت اطلاعات بر مدیریت شبکه و سیستم ها، بازیابی بلایا و برنامه ریزی استراتژیک متمرکز است. برنامه های MBA در امنیت شبکه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها یافت.


برنامه های مدرک کاردانی در امنیت شبکه در دانشگاه ها و دانشکده های فنی در دسترس است، اما اکثر موقعیت های مدیریتی توسط کسانی به دست می آید که دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند. گواهینامه های امنیت شبکه در دسترس هستند و عموماً توسط سازنده محصولی که گواهینامه برای آن اخذ شده است ارائه می شود.

کارشناسی مدیریت شبکه

موضوعات رایج در یک برنامه کارشناسی مدیریت شبکه یا علوم کامپیوتر شامل مدیریت پایگاه داده، برنامه نویسی وب و امنیت سیستم ها است. همچنین می توانید در مورد روترها، سیستم عامل ها، پزشکی قانونی دیجیتال و طراحی شبکه بیاموزید. اکثر برنامه ها نیاز به تکمیل دوره های آموزش عمومی در ریاضیات، علوم و هنر دارند. در برخی موارد، ممکن است موضوعات مرتبط با کسب و کار مانند مدیریت پروژه یا رفتار سازمانی را بررسی کنید.

گواهینامه استاندارد مدیران شبکه

هیچ گواهی استانداردی برای مدیران شبکه وجود ندارد. با این حال، BLS خاطرنشان می کند که صدور گواهینامه داوطلبانه ممکن است منجر به افزایش فرصت های شغلی شود. صدور گواهینامه اغلب از طریق شرکت‌های سخت‌افزار یا نرم‌افزار رایانه مانند سیسکو در دسترس است. شما می توانید با شرکت در آزمون موفق به کسب اعتبار Cisco Certified Entry Networking Technician شوید. این اعتبار ممکن است به کارفرمایان نشان دهد که شما اصول امنیت شبکه، مسیریابی و پیکربندی شبکه را درک می کنید.

گواهینامه های مدیر امنیت شبکه

برخی از کارفرمایان فقط در صورت داشتن گواهینامه شما را استخدام می کنند، اما حتی اگر گواهینامه اختیاری باشد، می تواند شهرت شما را افزایش دهد و احتمالاً به شما اجازه می دهد حقوق بیشتری دریافت کنید. تعدادی از انجمن های صنفی و فروشندگان اعتبارنامه هایی را به مدیران امنیتی ارائه می دهند. سه مورد از برجسته ترین آنها عبارتند از Cisco، CompTIA و موسسه Escal. Cisco Cisco Certified Network Professional و Cisco Certified Security Professional را ارائه می دهد، در حالی که CompTIA CompTIA Security+ را ارائه می دهد و Escal کارشناس امنیتی GIAC را ارائه می دهد.

سمت های مدیریتی شبکه

اگر به دنبال ارتقاء به سمت‌های مدیریتی هستید، مدرک کارشناسی ارشد در امنیت اطلاعات یا امنیت شبکه می‌تواند به شما کمک کند. برنامه های کارشناسی ارشد درک شما را از زیرساخت امنیت شبکه ارتقا می دهد و مهارت های شما را در طراحی سیستم های امنیت اطلاعات، ارزیابی خطرات امنیتی و اجرای اقدامات متقابل توسعه می دهد. رمزنگاری، تشخیص نفوذ و پزشکی قانونی دیجیتال احتمالاً موضوعات دوره هستند. برخی از برنامه ها ممکن است به شما اجازه دهند بین یک مسیر فنی و یک مسیر مدیریتی یکی را انتخاب کنید.

وظایف مدیر امنیت شبکه

به عنوان یک مدیر امنیت شبکه، مسئولیت شما حفظ امنیت شبکه فناوری اطلاعات یک سازمان است. این می تواند شامل انتخاب و نصب سخت افزار و نرم افزار امنیتی، تجزیه و تحلیل شبکه ها برای تهدیدات امنیتی بالقوه، و توسعه پروتکل های اینترنتی برای مقابله با ویروس ها باشد. همچنین می‌توانید با توسعه روش‌ها و برنامه‌های رمزگذاری داده‌ها به محافظت از اطلاعات و حریم خصوصی شرکت کمک کنید.


وظایف مدیر امنیت شبکه شامل نصب و پیکربندی فایروال ها و سایر برنامه های امنیتی است. نظارت بر یک شبکه برای فعالیت مشکوک؛ خنثی کردن حملات؛ و توضیح روش ها و سیاست های امنیت شبکه برای کاربران. همچنین می‌توانید شواهدی را از یک حمله یا نفوذ جمع‌آوری کنید تا به مقامات در تعقیب مجرمان کمک کنید.

ارزیابی های امنیتی شبکه

مدیر امنیت شبکه باید بتواند ارزیابی ها و ممیزی های امنیتی را به درستی انجام دهد، محصولات و خدمات تولید شده توسط سازمان یا مورد استفاده سازمان را آزمایش کند، در جلسات بودجه ریزی سازمان و در جلسات و کنفرانس های مرتبط با این حوزه شرکت کند. مدیر امنیتی شبکه سیاست هایی را مطابق با استراتژی های سازمان تدوین می کند، محدوده و وظایف کارکنان بخش امنیت اطلاعات یک سازمان را ارزیابی می کند و چارچوب مناسبی برای آن ایجاد می کند.

مدیران امنیت شبکه

با داشتن مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا رشته ای مشابه، می توانید کارهای بسیار بیشتری از امنیت شبکه انجام دهید. مدیران کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی برای تعیین اهداف فناوری اطلاعات یک شرکت یا سازمان خاص کار می کنند. معماران شبکه های کامپیوتری شبکه های محلی و همچنین اینترانت ها و شبکه های گسترده را می سازند. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برنامه‌های منحصربه‌فردی را متناسب با نیازهای مشتریان خود ایجاد می‌کنند، یا برنامه‌های رایانه‌ای را ایجاد می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهد وظایف خاصی را انجام دهند.

مشاغل مدیریت امنیت شبکه

مشاغل زیادی وجود دارد که شامل امنیت رایانه است و به تحصیلات مشابهی نیاز دارد. مهندسان سخت‌افزار رایانه مسئول ایجاد و آزمایش سیستم‌ها و قطعات رایانه‌ای هستند تا مطمئن شوند که به درستی کار می‌کنند، از جمله ویژگی‌های مربوط به رمزگذاری و امنیت. تحلیلگران سیستم های کامپیوتری سیستم های کامپیوتری و شبکه و استفاده از یک شرکت را به منظور به حداکثر رساندن کارایی کار خود مشاهده می کنند. مدیران پایگاه داده وظیفه ایمن سازی پایگاه های داده یک شرکت با نرم افزار رمزگذاری را بر عهده دارند تا از دسترسی های غیرمجاز محافظت کنند.

مدیر امنیت شبکه پیشگام رایانه

شرکت پیشگام رایانه از شرکت های معتبر در ارائه خدمات مدیریت شبکه در تهران و کرج است. مدیر امنیت شبکه کمک می‌کند تا خط‌مشی‌های امنیتی کل سازمان را در سراسر شبکه‌ها و دستگاه‌ها اجرا کنند تا از انطباق اطمینان حاصل کنند. مدیران شبکه برای داشتن سطح بالایی از مدیریت بر رفتار شبکه، پیکربندی خودکار دستگاه، اجرای خط مشی جهانی، مشاهده ترافیک فایروال، تولید گزارش و ارائه یک رابط مدیریتی واحد برای سیستم های فیزیکی و مجازی به راه حل های مدیریت امنیت شبکه نیاز دارند. در صورت نیاز به خدمات امنیتی شبکه می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.