پشتیبان گیری backup چیست

پشتیبان گیری backup چیست

پشتیبان گیری backup چیست ؟ پشتیبان گیری backup از اطلاعات عملیاتی برای کپی یا بایگانی فایل ها و پوشه ها به منظور امکان بازیابی اطلاعات در صورت از دست رفتن آن ها است. از دست دادن اطلاعات می تواند به علت های متفاوتی اتفاق بیافتد. از ویروس های کامپیوتری گرفته تا خرابی قطعات سخت افزاری در ایجاد پرونده های فاسد ، آتش سوزی ، سرقت و غیره از جمله مواردی هستند که می تواند اطلاعات را از بین ببرند. پشتیبان گیری backup از اطلاعات شبکه کمک می کند که یک نسخه پشتیبان از اطلاعات داشته باشید و در صورت بروز مشکل اطلاعات از درست رفته را بازیابی کنید.

پیشگام رایانه از شرکت های معتبر در زمینه خدمات پشتیبانی شبکه در تهران است که با سابقه طولانی توانسته است به مشتریان بسیاری خدمات ارائه کند. در صورت نیاز به پشتیبان گیری backup اطلاعات شبکه به صورت دائمی و موقت می توانید با شماره 02157801000 تماس حاصل فرمایید.

پشتیبان گیری backup چیست

انواع پشتیبان گیری backup چیست و شامل چند سطح می شود؟ زمانی که شما از یک نرم افزار بکاپ گیری یا از نرم افزاری که امکان پشتیبان گیری آنلاین از اطلاعات تان را برای شما فراهم میکند شما معمولاََ ۳ گزینه برای Backup یا پشتیبان گیری اطلاعات تان که شامل فایل ها و فولدر ها است در اختیار دارید. شما می توانید تک به تک فایل هایی که نیاز دارید را بکاپ بگیرید و یا پوشه ای را انتخاب کنید که شامل فایل ها و همچنین فولدر های داخل آن هستند و یا می توانید از کل پارتیشن خودتان را بکاپ تهیه کنید که شما تمامی فایل ها و فولدر های درون آن می باشد.

روش کار نرم افزار پشتیبان گیری backup چیست و چگونه کار می کند؟ همانطور که گفته شد شما از یک نرم افزار بکاپ گیری می توانید به ۳ صورت یا به عبارتی در ۳ سطح از اطلاعات کامپیوترتان بکاپ تهیه کنید که عبارتند از File-level backup ، Folder-level backup و Drive-level backup. برخی از نرم افزار های بکاپ گیری هر سه از این سطوح بکاپ گیری را پشتیبانی میکنند اما برخی دیگر از دو تای این سطوح بکاپ گیری پشتیبانی به عمل می آورند.

پشتیبان گیری backup

سطوح پشتیبان گیری از اطلاعات

File-level backup

یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح فایل سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است

که ویژه ترین سطح از بکاپ گیری از اطلاعات است.

اگر یک نرم افزار از File-level backup پشتیبانی کند به این معنی است که

شما میتوانید از هر فایلی که در سیستم تان است به طور جداگانه بکاپ گیری کنید.

به عنوان مثال اگر تنها از چند فایل تصویری قصد دارید بکاپ تهیه کنید

میتوانید فایل های مورد نظرتان را انتخاب کنید و از آنها بکاپ تهیه کنید

و از فایل هایی که نمیخواهید بکاپ بگیرید صرف نظر کنید.

Folder-level backup

یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح فولدر یا دایرکتوری سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است که کمی نرم تر از File-level backup عمل میکند. در این سطح از بکاپ گیری شما تنها از فولدر هایی که قصد دارید از آن ها بکاپ تهیه کنید را انتخاب و از آنها بکاپ میگیرید. به این معنی که تمام فایل های داخل فولدرتان هنگام انتخاب فولدر برای بکاپ، بکاپ گیری میشوند.

اگر از این سطح از بکاپ گیری استفاده کنید نرم افزار بکاپ گیری به شما اجازه خواهد داد تا فولدر یا پوشه هایی که میخواهید از آن ها بکاپ گرفته شود را انتخاب کنید اما در این سطح از بکاپ گیری نمیتوانید فایل های خاصی که درون آن فولدر هستند را از بکاپ گرفته شدن محروم کنید. مزیتی که این سطح از بکاپ گیری دارد این است که وقتی شما فولدر ها و فایل های متعددی در آن فولدری که میخواهید از آن بکاپ تهیه کنید وجود داشته باشد با بکاپ گیری از آن فولدر، فایل ها و فولدر های داخل آن هم به یکباره بکاپ گرفته میشوند. سطوح پشتیبان گیری از اطلاعات

Drive-level backup

یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح Drive یا پارتیشن سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است که به شما امکان می دهد تا از کل اطلاعات درایو خود بکاپ تهیه کنید. به این معنی که تمام فولدر ها و فولدر های زیر مجموعه آن و همچنین از فایل های درون آن فولدر ها به یکباره بکاپ تهیه کنید. این سطح از بکاپ گیری از اطلاعات به شما اجازه نمیدهد تا فولدر یا فایل خاصی از درون درایو را برای بکاپ گیری انتخاب کنید.

در فناوری اطلاعات، فرآیند پشتیبان گیری عبارت است از تهیه یک نسخه از داده که ممکن است به منظور بازیابی داده اصلی پس از وقوع حادثه و از بین رفتن داده، مورد استفاده قرار بگیرد. تهیه نسخه پشتیبان با دو هدف صورت می گیرد. اولین هدف آن بازیابی داده اصلی پس از از بین رفتن داده مانند حذف یا خرابی داده است. دومین هدف پشتیبان گیری، بازیابی داده از زمان های قبلی با توجه به خط مشی نگهداری داده ی کاربر است. در برنامه پشتیبان گیری مشخص می شود که نسخه های داده برای چه مدت نگهداری شوند.

از آنجایی که سیستم پشتیبان دارای حداقل یک کپی از تمامی داده هایی است که ارزش ذخیره سازی را دارند، الزامات ذخیره سازی داده قابل توجه می‌باشد. سازماندهی این فضاهای ذخیره سازی و مدیریت فرآیند پشتیبان گیری، امری پیچیده است. انواع مختلفی از دستگاه های ذخیره سازی داده وجود دارند که می توانند برای فرآیند پشتیبان گیری مورد استفاده قرار بگیرند.

قبل از آنکه داده ها به محل ذخیره سازی آن فرستاده شوند باید انتخاب شده، استخراج شده و تغییر داده شوند.

روش های مختلفی برای بهینه سازی رویه های پشتیبان گیری وجود دارند.

این روش ها شامل بهینه سازی برای ارتباط برقرار کردن با فایل های باز و منابع زنده داده

همچنین فشرده سازی، رمزگذاری و de-duplication می‌باشند.

سطوح پشتیبان گیری از اطلاعات

رسانه های پشتیبان گیری

انواع رسانه های پشتیبان گیری backup چیست ؟ برخی از رسانه های ذخیره سازی داده عبارتند از:

نوار مغناطیسی، دیسک سخت، ذخیره سازی نوری، ذخیره سازی حالت جامد و دستگاه های پشتیبان گیر راه دور.

برای یک راه حل پشتیبان گیری ارزشمند،

باید عواملی مانند ویژگی های فیزیکی و دوره گردش در نظر گرفته شده و مدیریت شوند.

منظور از ویژگی های فیزیکی، نوع درایو نوار مورد استفاده است.

این مسأله، پوشش فیزیکی رسانه ذخیره سازی را مشخص می نماید.

دوره گردش عبارت است از فرکانس پشتیبان گیری و طول مدت نگه داری داده ها. با در نظر گرفتن این ویژگی ها می توان اطمینان حاصل کرد که داده های ارزشمند در رسانه پشتیبان، محافظت خواهند شد. رسانه پشتیبان دارای یک ماکزیمم تعداد دفعات استفاده است. این میزان می تواند ۵، ۱۰ یا ۲۰ بار نوشتن مجدد بر روی حافظه باشد. پس از آن، رسانه کم کم قابلیت اعتماد خود را از دست می دهد. انواع مختلفی از فرمت های رسانه پشتیبان وجود دارند:

نوار صوتی دیجیتال (DAT)

کارتریج Quarter Inch که معمولا بر روی نسخه های پشتیبان SOHO مورد استفاده قرار می گیرد.
نوار ۸ میلی متری که معمولا در درایوهای نوار Helical Scan استفاده می شود ولی توسط DLT جایگزین شده است.

سطوح پشتیبان گیری از اطلاعات

نوار خطی دیجیتال (DLT)

یکبار نوشتن، بارها خواندن (WORM)

یک نوع ابزار ذخیره سازی که اغلب برای نگهداری دنباله های ممیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

رسانه CDR/W

که معمولا نسبت به نوار، نیازمند دسترسی سریع تر به فایل است 

و برای ذخیره سازی موقت داده های قابل تغییر مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت پشتیبانی شبکه با سامان‌دهی کادری ۳۰ نفره مشتمل بر کارشناسان و متخصصین مجرب

ارائه دهنده‌ی خدمات زیر و مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ میباشد:

–نگهداری شبکه

خدمات پسیو شبکه
نصب و راه اندازی شبکه
نصب و راه اندازی ویپ
کابل کشی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.