راه اندازی فایل سرور

راه اندازی فایل سرور

خدمات نصب و راه اندازی فایل سرور تحت وب در شرکت پیشگام رایانه به صورت تخصصی ارائه می شود. فایل سرور یک نمونه سرور مرکزی در یک شبکه کامپیوتری است که مشتریان متصل را قادر می سازد تا به ظرفیت های ذخیره سازی سرور دسترسی داشته باشند. این اصطلاح شامل سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای اجرای چنین سروری می شود. تا زمانی که مجوزهای مربوطه را دریافت کرده باشند، کاربران دسترسی می توانند فایل ها و پوشه ها را در سرور فایل باز، خواندن، تغییر و حذف کنند و همچنین فایل های خود را در سرور آپلود کنند.

در صورت نیاز به دریافت خدمات نصب و راه اندازی فایل سرور و خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه می توانید با شماره تلفن 02157801000 با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.

راه اندازی فایل سرور

با راه اندازی فایل سرور متصل به اینترنت و پیکربندی بر این اساس، کاربران نمی توانند تنها از طریق شبکه محلی به فایل ها دسترسی داشته باشند، بلکه از دسترسی از راه دور نیز بهره مند می شوند. این امکان دسترسی به فایل ها و ذخیره آنها در سرور فایل را حتی زمانی که کاربران در حال حرکت هستند را فراهم می کند. همه سیستم عامل های مدرن مانند ویندوز، لینوکس یا macOS را می توان بر روی یک فایل سرور استفاده کرد، اگرچه دستگاه های موجود در شبکه باید با سیستم عامل سازگار باشند. اما فایل سرورها تنها برای ذخیره سازی و مدیریت فایل استفاده نمی شوند. آنها همچنین اغلب به عنوان یک مخزن برای برنامه هایی که باید برای چندین شرکت کننده در شبکه قابل دسترسی باشند و به عنوان یک سرور پشتیبان استفاده می شوند.


خدمات راه اندازی فایل سرور

فایل سرور چیست

فایل سرور یک سرور مرکزی در یک شبکه کامپیوتری است که سیستم های فایل یا حداقل بخش هایی از یک سیستم فایل را در اختیار مشتریان متصل قرار می دهد. بنابراین فایل سرورها به کاربران یک مکان ذخیره مرکزی برای فایل‌ها در رسانه داده داخلی ارائه می‌دهند که برای همه مشتریان مجاز قابل دسترسی است. در اینجا، مدیر سرور قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد اینکه کاربران چه حقوق دسترسی دارند، تعریف می‌کند: به عنوان مثال، تنظیمات یا مجوزهای فایل سیستم فایل مربوطه به مدیر امکان می‌دهد تا تعیین کند کدام فایل‌ها می‌توانند توسط یک کاربر یا گروه کاربری خاص دیده و باز شوند، و آیا می توان داده ها را فقط مشاهده کرد یا اضافه، ویرایش یا حذف کرد.

نصب فایل سرور

سخت افزار مناسب پایه و اساس یک فایل سرور قابل اعتماد است. البته مهمتر از همه، این شامل هارد دیسکی است که باید فضای کافی برای فایل ها و برنامه های لازم و همچنین سیستم عامل مربوطه و نرم افزار استفاده از کلاینت ها را در اختیار داشته باشد. سرور همچنین به حافظه کاری و قدرت پردازشی کافی برای پردازش دسترسی های فایل ها و برنامه ها برای کاربران مختلف در سریع ترین زمان و بدون نقص نیاز دارد. اینکه آیا نیازمندی‌های سخت‌افزاری می‌تواند توسط یک رایانه شخصی استاندارد برآورده شود یا اینکه به راه‌اندازی سرور خاصی نیاز است، در درجه اول به تعداد کاربران بستگی دارد.

پروتکل های شبکه ویژه مسئول ارتباط بین سرورهای فایل و کلاینت ها هستند: در حالی که پروتکل SMB (Block Message Block) توسعه یافته توسط IBM در شبکه های محلی با دستگاه های Windows و macOS استفاده می شود، رایانه هایی با سیستم های مشابه یونیکس – مانند توزیع های لینوکس – تا حد زیادی کار می کنند. با پروتکل NFS (سیستم فایل شبکه). برای ترکیب هر دو نوع پروتکل در یک شبکه واحد، کلاینت‌ها و سرورهای فایل مبتنی بر یونیکس/لینوکس باید به نرم‌افزاری مجهز شوند که پروتکل SMB را در این سیستم‌ها پیاده‌سازی می‌کند.
دسترسی به فایل سرور از طریق اینترنت معمولاً با FTP (پروتکل انتقال فایل) یا نوع رمزگذاری شده SFTP (FTP امن) کار می کند. متناوبا، پروتکل های SCP رمزگذاری شده (کپی امن) و پروتکل های WebDAV مبتنی بر HTTP نیز استفاده می شود.

وظیفه فایل سرور

فایل سرور وظیفه ذخیره و مدیریت فایل های داده را بر عهده دارد تا سایر رایانه های موجود در همان شبکه بتوانند به فایل ها دسترسی داشته باشند. به کاربران امکان می دهد تا بدون نیاز به انتقال فیزیکی فایل ها، اطلاعات را از طریق شبکه به اشتراک بگذارند.


فایل سرور نقش کامپیوتر یا سرور را بر عهده می گیرد تا BLOB های داده را ذخیره و در دسترس مشتریان قرار دهد و به عنوان یک مکان مرکزی برای ذخیره و اشتراک گذاری فایل ها برای یک شبکه عمل می کند. آنها می توانند به یک شبکه محلی واحد (LAN) محدود شوند یا می توانند به اینترنت باز شوند.


فایل سرور، ایمن سازی و به اشتراک گذاری فایل ها را در یک سازمان ساده تر می کند. فایل سرورها یک هدف مشترک برای هکرها و باج افزارها هستند، بنابراین باید توجه ویژه ای به ایمن سازی آنها در برابر حملات شود.

کاربرد فایل سرور

همه سازمان ها باید اطلاعات و داده ها را بین افراد به اشتراک بگذارند. به‌ عنوان مثال، به‌ جای ارسال ایمیل یا استفاده از درایوهای گذرگاه سریال جهانی برای جابجایی داده‌ها، از فایل سرور می‌ توان به عنوان یک مکان مرکزی برای بسیاری از افراد برای ذخیره فایل‌ها استفاده کرد. می‌ تواند همکاری بین افراد در مکان‌های مختلف را تسهیل کند و می‌تواند برای انتقال فایل‌های بزرگی که ممکن است جابه‌جایی آنها دشوار باشد، استفاده شود.


یک فایل سرور برای اکثر عملیات تجاری اساسی است. می تواند به سادگی یک دسکتاپ که یک پوشه را به اشتراک می گذارد تا یک ابزار مجازی زائد در سطح جهانی پیچیده باشد.

عملکردهای فایل سرور

همانطور که قبلا ذکر شد، عملکردهای اصلی یک فایل سرور این است که چندین کاربر را قادر می سازد به فایل های ذخیره شده و فضای ذخیره سازی رایگان برای مخزن فایل دسترسی داشته باشند. به همین دلیل، این سرورها به‌ عنوان یک مکان ذخیره مرکزی برای فایل‌ های داخلی شرکت که نه تنها برای کاربران فردی مرتبط هستند، محبوبیت خاصی دارند. در بسیاری از موارد، شرکت ها (به ویژه در بخش منبع باز) همچنین از یک سرور فایل به عنوان سرور دانلود متصل به وب سایت خود استفاده می کنند. به این ترتیب، آنها به مشتریان یا بازدیدکنندگان وب سایت خود اجازه می دهند تا محتوای انتخابی مانند برنامه ها، درایورها، به روز رسانی ها، تصاویر یا ویدیوها را به راحتی دانلود کنند.
 
دومین کاربرد اصلی سرورهای فایل، تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات است. برخلاف ذخیره و مدیریت مشترک فایل‌های مربوطه، این به طور خاص به ایجاد و نگهداری پشتیبان‌گیری‌های معمولی از فایل‌های سیستم یا کاربر (یا هر دو) بسته به نیاز اشاره دارد. ذخیره‌سازی این نسخه‌های پشتیبان بر روی یک سرور فایل، جایگزین آسان و ارزانی برای برنامه‌ریزی و پوشش نیازهای ذخیره‌سازی اضافی لازم برای هر مشتری است.
 
این کار بسیار شبیه زمانی است که از سرورهای فایل برای میزبانی نرم‌افزار استفاده می‌شود و دسترسی همه کاربران مجاز را فراهم می‌کند: همانطور که سیستم‌های ترمینال میزبان در گذشته استفاده می‌شد، توان محاسباتی و ظرفیت ذخیره‌سازی به راحتی برون سپاری می‌شوند، به این معنی که دستگاه‌های سرویس گیرنده فقط باید وارد کردن داده‌ها را انجام دهند.

فایل سرورها چه کاری انجام می دهند؟

فایل سرورها فقط یک سیستم فایل راه دور را در دسترس مشتریان قرار می دهند. می توانند هر نوع داده ای را ذخیره کنند. به عنوان مثال، فایل های اجرایی، اسناد، عکس ها یا فیلم ها.


فایل سرورها معمولا داده ها را به صورت حباب هایی از داده ها یا فایل های باینری ذخیره می کنند. این بدان معنی است که آنها فهرست یا پردازش اضافی فایل های ذخیره شده در آنها را انجام نمی دهند. با این حال، ممکن است پلاگین ها یا عملکردهای سرور اضافی وجود داشته باشند که می توانند ویژگی های اضافی را ارائه دهند.


یک فایل سرور راه‌های داخلی برای تعامل با داده‌ها ارائه نمی‌کند و برای استفاده از آن به مشتری متکی است. پایگاه های داده به عنوان سرور فایل در نظر گرفته نمی شوند زیرا پایگاه های داده فقط با داده های ساختار یافته ای سروکار دارند که توسط یک پرس و جو به آنها دسترسی پیدا می کند.

ویژگی های راه اندازی فایل سرور

راه اندازی فایل سرورها معمولاً دارای ویژگی‌های اضافی هستند تا چندین کاربر بتوانند به طور همزمان به آنها دسترسی داشته باشند:


مدیریت مجوز برای تعیین اینکه چه کسی می تواند به کدام فایل دسترسی داشته باشد و چه کسی حق ویرایش یا حذف فایل ها را دارد استفاده می شود.

قفل کردن فایل، چندین کاربر را از ویرایش همزمان یک فایل باز می دارد.

حل تضاد در صورت بازنویسی فایل ها، یکپارچگی داده ها را حفظ می کند.

یک سیستم فایل توزیع شده می‌تواند داده‌ها را با کپی کردن آن‌ها در چندین سرور در مکان‌های مختلف، اضافی و در دسترس قرار دهد.

پروتکل های راه اندازی فایل سرور

چندین پروتکل در راه اندازی فایل سرور استفاده می شود. ویژگی های متفاوت و دسترسی مشتری را ارائه می دهند.


بلوک پیام سرور (SMB) رایج ترین پروتکل برای سرورهای فایل LAN است. SMB به طور بومی برای سیستم عامل های ویندوز و macOS (OSes) پشتیبانی می شود. لینوکس و یونیکس می توانند با استفاده از Samba یا CIFSD، یک نسخه منبع باز از سیستم فایل اینترنت مشترک، به SMB دسترسی داشته باشند یا به آنها سرویس دهند.


راه اندازی و مدیریت SMB ساده است. می تواند احراز هویت یکپارچه با Microsoft Active Directory داشته باشد.


SMB دارای سه نسخه اصلی است: SMB1، SMB2 و SMB3. SMB1 دیگر امن تلقی نمی شود و نباید استفاده شود.


سیستم فایل شبکه (NFS) در درجه اول توسط سیستم عامل های لینوکس و یونیکس استفاده می شود. بنابراین، برای سرورهای فایل کاربر نهایی معمول نیست، اما ممکن است برای دسترسی به فایل سرور استفاده شود.


پروتکل انتقال فایل (FTP) و FTP امن (SFTP) برای ارائه فایل ها از طریق اینترنت طراحی شده اند. FTP معمولا برای دانلود و آپلود فایل ها استفاده می شود. برای کلاینت ها طراحی نشده است که مستقیماً داده ها را از سیستم فایل راه دور اجرا کنند. برخی از نمونه های نرم افزار سرور FTP عبارتند از FileZilla و Microsoft Internet Information Services.

امنیت راه اندازی فایل سرور

فایل سرورها مهم ترین داده ها را در یک سازمان ذخیره می کنند. از دست دادن این داده ها به شدت بر هر کسب و کاری تأثیر می گذارد. بنابراین، سرورهای فایل باید در برابر شکست، فاجعه، حمله و باج افزار محافظت شوند.


پشتیبان گیری برای عملکرد فایل سرورها پس از راه اندازی آن اساسی است. یک پشتیبان خوب تضمین می کند که در صورت خرابی یا حمله سخت افزاری، داده ها همچنان در دسترس هستند یا قابل بازیابی هستند.


بهترین روش این است که چندین نسخه از داده های مهم نگهداری شود و برخی از این کپی ها باید در مکان فیزیکی متفاوتی باشند و آفلاین باشند یا به شبکه متصل نباشند. به این ترتیب، حتی اگر یک فاجعه طبیعی یک مرکز داده را از بین ببرد یا اگر باج افزار فایل سرور را رمزگذاری کند، می توان فایل ها را بازیابی کرد. مهم است که به طور منظم نسخه پشتیبان فایل را آزمایش کنید.


فایل سرورها یک هدف با ارزش برای مهاجمان هستند و بنابراین باید از اینترنت جدا شوند. مجوزهای فایل باید به طور منظم بازرسی شوند. به روز رسانی های منظم می تواند از سوء استفاده از آنها جلوگیری کند. هشدارها یا ممیزی‌ها باید فعالیت‌های عجیب و غریب را برای توقف برنامه‌های حذف فایل یا رمزگذاری اعلام کنند.

راه اندازی فایل سرور و فضای ابری

ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری، مانند Dropbox، OneDrive و Box، به طور فزاینده ای برای ذخیره سازی فایل های تجاری محبوب می شوند. این سرویس‌ها می‌توانند به‌طور خودکار فایل‌ها را همگام‌سازی، ایمن و پشتیبان‌گیری کنند. سادگی و سهولت استفاده آنها برای کاربر نهایی، آنها را برای مشاغل کوچک تا متوسط مناسب می کند. آن‌ها برای ذخیره‌سازی انبوه گران‌تر هستند و مدیریت آن‌ها می‌تواند پیچیده باشد، بنابراین سازمان‌های بزرگ و سازمان‌هایی که بر ویدیو یا فایل‌های بزرگ تأکید دارند ممکن است ارزش بهتری را از یک سرور فایل سنتی دریافت کنند.

راه اندازی فایل سرور و ذخیره سازی

ذخیره سازی و همکاری روی فایل ها نیازهای اساسی برای اکثر مشاغل است. استفاده از فایل سرور اساسی ترین راه برای رفع این نیاز است، اما ابزارهای دیگر می توانند این نقش را با معاوضه ها و مزایای مختلف پر کنند.


ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) یک دستگاه سخت افزار سرور فایل اختصاصی است که شامل ذخیره سازی و شبکه است. در اندازه های مختلف موجود است، از دستگاه های رومیزی کوچک با یک تا دو هارد دیسک گرفته تا سرورهای بزرگ که ده ها درایو را در خود جای می دهند. دستگاه‌های پیشرفته را می‌توان برای ارائه مقادیر زیادی فضای ذخیره‌سازی در محدوده پتابایتی یا دسترسی پرسرعت برای امکان دسترسی همزمان چند نفر به فیلم‌ها و فایل‌ها سفارشی کرد. برخی از این ها می توانند به عنوان ذخیره سازی متصل مستقیم استفاده شوند، که سروری است که فضای ذخیره سازی را در دسترس سرور دیگری قرار می دهد تا به عنوان یک دیسک اختصاصی از آن استفاده کند.


راه اندازی فایل سرور و ذخیره سازی

سیستم مدیریت و فایل سرور

سیستم مدیریت اسناد شبیه به فایل سرور است که برای ذخیره اسناد اختصاص داده شده است. Microsoft SharePoint و DocuWare نمونه های محبوب DMS ها هستند. آن‌ها قابلیت‌های نمایه‌سازی، جستجو و نگهداری فایل را به سرور فایل اضافه می‌کنند و با اسنادی مانند Microsoft Word، صفحات گسترده یا PDF (فرمت سند قابل حمل) بهترین کار را می‌کنند. سرورهای مدیریت اسناد برای داده های حباب مانند فایل های اجرایی یا ویدیوها مناسب نیستند.
 

مزایای راه اندازی فایل سرور

برای بسیاری از شرکت ها، استفاده از یک فایل سرور به دلایل مختلفی ارزش توجه دارد. اول، البته مزیت مرکزی وجود دارد که تضمین می کند هر شرکت کننده مجاز شبکه می تواند به فایل های ذخیره شده دسترسی داشته باشد. این کار اشتراک گذاری روی این فایل ها را ممکن می کند. تضاد بین نسخه‌های مختلف یک سند را می‌توان عملاً رد کرد، زیرا برخی اقدامات – مانند ویرایش یا حذف – به محض باز کردن یک فایل برای سایر کاربران مسدود می‌شوند. اگر کاربران مجبور باشند فایل های مورد نظر را در سیستم خود به اشتراک بگذارند، یا آنها را با استفاده از رسانه های قابل جابجایی انتقال دهند، این امر به طور قابل توجهی زمان بر و دست و پا گیرتر خواهد بود – و به احتمال زیاد منجر به نسخه های مختلف فایل می شود.


یکی دیگر از مزایای کلیدی راه اندازی فایل سرور این است که فشار بر منابع مشتری را کاهش می دهد. به استثنای اسناد شخصی، اساساً همه پرونده‌های تجاری و نسخه‌های پشتیبان را می‌توان بر روی سرور فایل ذخیره کرد، بسته به اینکه شرکت چگونه می‌خواهد از مخزن فایل استفاده کند. و با سازماندهی مناسب (شامل دایرکتوری ها، پوشه ها و غیره) کاربران بطور خودکار دید کلی بهتری از کل موجودی فایل دارند.


اگر راه اندازی فایل سرور برای دسترسی از راه دور از طریق اینترنت پیکربندی شده باشد، فایل ها در حال حرکت نیز قابل دسترسی هستند، بسیار شبیه به یک سرویس ذخیره سازی آنلاین. اما برخلاف راه‌ حل‌ های ابری، شرکت کنترل فایل‌ ها و امنیت آن‌ها را همیشه حفظ می‌کند. این یک مزیت آشکار نسبت به راه حل های شخص ثالث است.

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.