ایجاد ارتباط شبکه در سازمان

ایجاد ارتباط شبکه در سازمان

در ابتدا باید به متوجه بشیم که شبکه چیست و چرا سازمان ها و شرکت ها به شبکه و خدمات شبکه نیازمند هستند؟ سپس درباره ایجاد ارتباط شبکه در سازمان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شبکه کامپیوتری  عبارت است از ارتباط یکپارچه کامپیوترها ، پرینتر ها ، فکس ها ، مودم ها ، سرور ها و گاهی تلفن ها است . و شاید بتوان آن را به نوعی به زنجیره ارتباطی شما با، شرکا و مشتری ها تشبیه نمود . شما می توانید از طریق کابل کشی شبکه ( به صورت پنهان در پشت میزها ، زیر کف و یا سقف ) و ارتباطات رادیویی ( در جاهایی که کابل کشی ثابت مشکل می باشد ) به این هدف دست یابید .

ایجاد ارتباط شبکه در سازمان

شبکه ، سبب ارتباط تجهیزات IT با یکدیگر ، ارتباط کاری شما با اینترنت و حتی خدماتی چون کنفرانس از راه دور و انتقال سریع فایلهای گرافیکی و ویدئویی می گردد .

این خصیصه ، یعنی ارتباط سریع و آسان کامپیوترها ( و دیگر دستگاهها ) با یکدیگر سبب ارائه مزیتی افزونتر می گردد . بنابراین جهت باقی ماندن در محیط تجاری رقابتی امروز ، نیازمند شبکه ای کارآمد می باشیم .همچنین شبکه می تواند ارتباط بین شما و دیگر شعبات خود را برقرار کند به گونه ای حتی شعبه دیگر کیلومتر ها فاصله داشته و یا حتی در شهر دیگری باشد.

ما در شرکت پیشگام رایانه با به کارگیری نیروهای متخصص و داشتن سال ها تجربه همواره توانسته ایم رضایت مشتریان خود را اولویت قرار دهیم.

تفاوت شبکه کوچک با شبکه سازمانی

اولین تفاوت خدمات شبکه درون سازمانی با شبکه کوچک در وسعت بیشتر است.

سازمان ها عموما دارای فضای زیادی بوده و گاها در چند واحد یا حتی چند سازمان استقرار دارند. برقراری ارتباط صحیح بین این واحد ها و ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. پهنای باند مناسب بین کلاینت ها و سرور ها و سایر تجهیزات می بایست بطور مناسب ایجاد شود. دیدی به آینده در ایجاد این ارتباط مهم بوده و هزینه نیز می بایست در نظر گرفته شود.

تفاوت دوم در نصب و راه اندازی شبکه درون سازمانی در سرویس های بیشتر است.

با توجه به تنوع امور در یک سازمان سرویس های متنوعی راه اندازی می شود. انتخاب سرور و نرم افزار مناسب در اینجا حائز اهمیت می باشد. حساسیت اطلاعات سازمان ها نیز از نکات شبکه سازمان می باشد. اطلاعات شخصی مربوط به یک نفر بوده ولی در سازمان شما اطلاعات مربوط به اشخاص زیادی را در مجموعه نگهداری می کنید. حفظ و نگهداری این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. سرویس های یک سازمان به افراد زیادی داده می شود. یعنی در صورت بروز مشکل افراد زیادی دچار اختلال در کار خود می شوند. پس صحت عملکرد دائم تجهیزات و شبکه ضامن راندمان و زمان کارکرد افراد است.

بسته به هر مدل شبکه (سازمان، شرکت ، کسب و کار ) تجهیزات و خدماتی لازم است که در ادامه به آن خدمات خواهیم پرداخت.

خدمات شبکه به دو گروه پسیو و اکتیو تقسیم می شوند.

خدمات پسیو

خدمات پسیو شبکه شامل عملیات ایجاد زیر ساخت شبکه می ‌باشد. نصب و راه اندازی قسمت پسیو شبکه ممکن است ساده به نظر برسد اما در صورت عدم رعایت استاندارد ها و عدم تجربه کافی مشکلات عدیده ای برای کاربران فراهم می کند. گاه رفع این مشکلات از خود اجرا هزینه بیشتری می برد. افت کیفیت، قطعی و وصلی شبکه، عدم توانایی در گسترش شبکه، عیب یابی و رفع ایراد دشوار و … از جمله مشکلاتی است که در صورت یک اجرای اشتباه گریبانگیر کاربران خواهد شد. خدمات پسیو شبکه به صورت صحیح این مشکل را مرتفع می سازد.

 •  خدمات مشاوره جهت راه اندازی پسیو شبکه
 •  طراحی قسمت پسیو شبکه
 •  داکت کشی شبکه و نصب ترانک
 •  خدمات کابل کشی شبکه
 •  کابل کشی برق و تلفن
 •  نصب فیبر نوری و متعلقات
 •  خدمات پسیو نصب پریز شبکه ، برق و تلفن
 •  خدمات پسیو نصب پچ پنل شبکه و تلفن
 •  نصب و آرایش رک
 •  نصب و راه اندازی تابلو برق و یو پی اس
 •  نصب دوربین های مدار بسته
 •  تست شبکه و فیبر نوری با تستر فلوک در خدمات پسیو شبکه
 •  ارایه نقشه و مستندات

خدمات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه به تجهیزاتی اطلاق میشود که روی آنها سیستم عامل وجود دارد و میتوان آنها راپیکربندی و مدیریت کرد. این خدمات اکتیو شبکه شامل تنظیم و پیکربندی دستگاه ها ، نصب و بروز رسانی سیستم عامل ها و نرم افزارهای جانبی می باشد.

مرحله اول 

تعیین نیازمندیهای مشتریان که تعیین کننده نوع تجهیزات و نوع سرویس ها میباشد.

مرحله دوم 

تامین تجهیزات مورد نیاز

مرحله سوم 

نصب و راه اندازی تجهیزات و سرویسهای مورد نیاز که شامل موارد ذیل میباشد:

1- نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه:

 •  تنظیم و کانفیگ انواع کارت شبکه (Network Interface Card)
 • تنظیم و کانفیگ سوییچ ( Switch ) های مدیریتی سیسکو ( Cisco ) ، میکروتیک ( Mikrotik ) و …
 •  تنظیم و کانفیگ روتر (Router)های سیسکو ( Cisco ) ، میکروتیک ( Mikrotik ) و …
 • انواع تجهیزات شبکه‌های بی‌سیم ( Wireless ) و اکسس پوینت ها ( Access Point )

2- نصب و راه اندازی سرورهای ویندوز و لینوکس

نصب سیستم عامل های مختلف ویندوزی و لینوکسی از خدمات اکتیو شبکه شرکت پیشگام رایانه میباشد. که انتخاب نوع سیستم عامل دقیقا مرتبط است با انتخاب نوع سرویس ها. پس ابتدا نوع سرویس هایی که میخواهید راه اندازی کنید را مشخص کنید و سپس سراغ نصب سیستم عامل بروید. 

3- نصب و راه اندازی سرویس های شبکه

نصب و راه اندازی و مدیریت سرویس های متنوع شبکه بر اساس نیاز شما بر روی سرور های ویندوزی و لینوکسی ، از جمله خدمات اکتیو شبکه ، شرکت پیشگام رایانه می باشد

4- خدمات اکتیو در حوزه مانیتورینگ و کنترل شبکه ، نصب سامانه های مديريت و كنترل پهنای باند و ترافیک شبكه و اينترنت

 •  مانیتورینگ و مدیریت منابع تجهیزات اکتیو شبکه
 • مانیتورینگ و مدیریت پهنای باند اینترنت و حجم ترافیک مصرفی کاربران
 •  مانیتورینگ و مدیریت پهنای باند شبکه داخلی 

5- نصب و راه اندازی و کانفیگ فایروال‌ها و UTM نرم افزاری و سخت افزاری

متاسفانه سالانه کلی از اطلاعات بدلیل عدم تنظیم و پیکربندی فایروال ها و UTM ها به سرقت میروند. لطفا شما نیز از این دسته افراد نباشید. میتوانید از خدمات اکتیو شبکه شرکت شایگان در این حوزه بهره مند شوید. مثل NSX ، سفوس ( Sophos ) ، فورتیگیت ( Fortigate ) ، Ip Table لینوکس و …

6- راه اندازی ارتباط امن بين نقاط مختلف جغرافیایی بصورت VPN

 •  راه اندازی ارتباطات امن بین دفاتر بر روی خطوط اینترنت
 • راه اندازی MPLS
 •  راه اندازی ارتباطات امن رادیویی و …

7- تنظیم و کانفیگ شبکه های وایرلس

 افزایش امنیت دستگاههای وایرلس و اکسس پوینتها که متاسفانه در خیلی از موارد جدی گرفته نمیشود و به راحتی هکرها میتوانند با نرم افزارهای رایگان و نه چندان پیشرفته به شبکه وایرلس شما نفوذ کرده و امنتیت شما را به مخاطره بیندازند.

8- مجازی سازی Virtualizationو نصب و راه اندازی تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات

 •  نصب و راه اندازی ESX و Hyper-v
 •  تبدیل ( Convert ) ماشین فیزیکی به ماشین مجازی بدون از دست رفتن اطلاعات و بدون اختلال و قطعی در شبکه و سرویس دهی ( Downtime )
 •  انتقال و جابجایی ماشین های مجازی بین هاست ها ، Load Balancing ، FailOver و …
 •  نصب و راه اندازی تجهیزات ذخیره سازی مثل SAN ، NAS ، Tape و DAS

9- نصب و راه اندازی آنتی ویروس

این بخش را در خدمات اکتیو شبکه باید جدی بگیرید. نصب آنتی ویروس بر روی سرور ها و کلاینت ها از دید ما اجباریست اگر اطلاعات شما برایتان مهم است.

10- خدمات نصب و راه اندازی سیستم پشتیبان گیری در شبکه

11- ارائه سرویس‌های مبتنی بر VOIP

 •  نصب و راه اندازی ویپ سرورها
 •  نصب و راه اندازی انواع کارت و گیت وی ( Gateway ) های ویپ FXO و FXS
 • نصب و راه اندازی گوشی های ویپ

12- خدمات نصب و راه اندازی سرور

 •  نصب و راه اندازی انواع Raid
 •  نصب و اضافه کردن هاردهای جدید به سرور

13- خدمات شبکه به کلاینت ها

 •  نصب و راه اندازی سیستم عاملهای کلاینت ویندوز 7 ، ویندوز 8 ، ویندوز 10 و سیستم عامل مک
 •  نصب و راه اندازی نرم افزارهای کاربردی برای کلاینت ها

چگونگی ارتباط شعبه ها با شبکه اصلی

ارتباط دو شعبه دیگر با شعبه اصلی نیز می تواند با استفاده از ارتباط امن بر روی بستر اینترنت باشد، به این شکل که در هر شهر ارتباط اینترنت به راحتی فراهم گردیده و در شعبه اصلی با در اختیار داشتن ارتباط اینترنت به همراه آدرس IP قابل مسیردهی بر روی اینترنت یا همان آدرس IP که بعنوان IP Public بصورت عمومی مطرح گردیده است، می توانیم ارتباط را بصورت VPN برقرار نمائیم و با در اختیار داشتن یک بستر امن ترافیک مورد نظر را بر روی شبکه انتقال دهیم، البته این نوع ارتباط نکات مختص به خود را دارد که در هنگام راه اندازی ارتباط VPN باید به آنها توجه گردد که در قسمت های بعدی که درباره نکات پیشرفته تر صحبت خواهیم کرد به آنها اشاره می کنیم.

VPN

توجه به نوع ارتباط در تهیه تجهیزات مورد نیاز نیز بسیار مهم است. چراکه در همین مثال همانطور که مشاهده نمودید تجهیزات قرار گرفته در شعب باید امکان برقراری ارتباط VPN را داشته باشند و یا اینکه تجهیزات موجود در دفاتر اصلی نیز باید توانایی دریافت و پردازش اطلاعات از طرف شعب را بر روی بستر VPN داشته باشند.

يکVPN، يک راه حل کاملا مبتني بر نرم افزار است

براي ايجاد يک VPN، به هيچ سخت افزار شبکه ويژه اي نياز نخواهد بود. براي استفاده از يک شبکه عمومي نظير اينترنت براي برقراي يک ارتباطVPN مابين کامپيوتري در يک دفترکار خانگي و شبکه شرکت ،نرم افزار کلاينتVPN، پيکربندي شبکه شرکت ،را بطور مجازي بر روي کامپيوتر دفتر خانگي بازسازي مي کند. نرم افزار کلاينت از طريق اينترنت بهVPN Dial-in node متصل مي شود و پس از تاييد موفقيت آميز هويت خود، ارتباط مابين ابزارها را با استفاده از يک پروتکل امنVPNنظيرIPsec,TLS/SSLو ياPPTPبرقرار مي کند .به اين ترتيب ،ايستگاه کاري دفتر خانگي به يک مولفه از شبکه خصوصي شرکت تبديل مي شود. يک ارتباط امن که از طريق يک شبکه عمومي نظير امنيت مابين VPN Dial-in nodeو يک ابزار راه دور برقرار شده است ،تحت عنوان يک تونلVPNشناخته مي شود.

PoE

بعد از بررسی نوع ارتباط بین ساختمانها و دفاتر لازم است که به نوع ارتباطات داخلی در هرکدام از ساختمانهای آن سازمان نگاهی داشته باشیم. در این مثال فرض می کنیم که این سازمان در هر کدام از ساختمان های اصلی 70 تا 80 نفر کاربر دارد و در دو شعبه شهرهای دیگر نیز 10 تا 15 نفر کاربر دارد. تقسیم بندی کاربران در طبقات و دسترسی آنها به شبکه سازمان در طراحی شبکه بسیار مهم است. چراکه به راحتی می توانیم با یک طراحی حساب شده در برخی موارد که امکان ارتباط سیمی وجود ندارد از تجهیزات وایرلس استفاده کنیم و در مواردی که نیاز به PoE می باشد با استفاده از تجهیزات ارائه کننده PoE مانند سوئیچ های PoE و یا آداپتورهای ارائه کننده این تکنولوژی از سیم کشی های اضافی جهت تامین برق مصرفی تجهیزات PoE مانند تلفنهای IP ، دوربینهای تحت شبکه و مواردی از این قبیل … جلوگیری میگردد.

پیشگام رایانه

 ما در این مقاله تلاش کردیم درباره ایجاد ارتباط شبکه در سازمان و تفاوت شبکه های کوچک و سازمان صحبت کنیم.

شرکت پیشگام رایانه با 21 سال تجربه و تخصص در حوزه خدمات شبکه و پشتیبانی و همچنین نصب ویپ و راه اندازی سانترال فعالیت نماید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

تهران، میدان فاطمی، میدان گلها، ابتدای بلوار گلها، پلاک 8، طبقه 6، واحد 11 و 12

تلفن : 1000 5780 – 021

فکس : 57801000 – 021  داخلی صفر

کدپستی : 1413873455

درخواست مشاوره

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.